Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Европа-Балкан

„Недофатливиот“ генерал

Иван Торов

Тринаесет години по геноцидот во Сребреница, меѓународната правда не е ни малку поблиску до главниот режисер Ратко Младиќ

БЕЛГРАД - Минатата недела беше одбележана 13-годишнината од геноцидот во Сребреница. Во Поточари дојдоа десетина илјади Бошњаци, нови 300 идентификувани жртви се погребани (досега вкупно околу 3.000), обновено е сеќавањето на 8.100 убиени за само неколку дена, на најголемото злосторство во Европа по Втората светска војна. Испратени се многу пораки на сите страни на светот, дадени се многу одговори, само една енигма чека расплет: зошто, и по 13 години, главниот режисер на сребреничкиот масакр, командантот на вооружените сили на Република Српска, генерал Ратко Младиќ, е далеку од полагање сметка за направеното злосторство.

Прашањето е испратено на разни адреси, од Бања Лука, преку Хаг и Брисел, до Вашингтон и Москва, а, токму, единствен вистински одговор се бара од една - белградската. Србија уште пред една и пол година е осудена од Меѓународниот суд на правдата во Хаг за кршење на Конвенцијата за геноцид, поточно што не го спречила злосторството (а можела), но ништо од сето тоа ни за педа не ја направи потрагата по "најбараниот обвинет за воено злосторство" поефикасна и поблиска до засолништето на Младиќ. Наместо "конкретни резултати", од Белград, главно, пристигнуваа пораки чија цел повеќе беше да се намали и релативизира значењето и дострелот на пресудата на судот за правда, отколку да го објаснат феноменот - зошто двоецот Младиќ-Караџиќ е недофатлив и кои се' (полу)државни структури се инволвирани во "патриотската" задача да се зачува, со заштита на бегалците, "мистеријата", дури и "легендата" за "херојското дело на двајцата најголеми Срби" во поновата српска историја. Тоа совршено се вклопува во официјалниот став на Србија дека - во името на "балансирањето на злосторствата на едната и на другата страна" - со години се избегнува донесување посебна резолуција за Сребреница и осуда на злосторствата, што, помалку или повеќе, срамежливо се реагира на секоја годишнина од масакрот, посебно во матрицата на српската националистичка интелектуална (делумно и политичка) елита дека во Сребреница "не се случило ништо страшно", се' до она најмонструозно барање - "Бошњаците да ги преселат своите мртви од Поточари, најплодната српска земја". Пред војната сребреничкиот крај беше населен со најголем број Бошњаци, а денес во самата Сребреница речиси и ги нема, додека градот и' припадна на Република Српска.

Митот за „недофатливиот“ генерал, кој со години мошне грижливо се негува, не е само индикатор за неподготвеноста на Србија да го "лоцира", уапси и предаде на Хашкиот суд, туку и обид со временска дистанца злосторството да се маргинализира, да се амортизира одговорноста на Белград поради тоа што ни по осум години од 5 октомври "не знае ништо за Младиќ". Под притисок на фактите, а пред се' повремените ултиматуми од Брисел, сепак, се признава дека генералот неколку години слободно шетал низ Белград и Србија, бил под заштита на воени структури, користел воени објекти, посетувал натпревари и свадби, се лекувал на ВМА, практично е реконструирано неговото движење се' до 2005 година. Тој можел да биде уапсен во секој момент, но тамошните политичари не го направиле тоа поради наводниот страв дека, по Милошевиќ, апсењето на Младиќ би можело да ја врати Србија на уште потврди националистички патеки...

Сега повторно, официјално, "ништо не се знае", ниту дали Младиќ е во Србија, ниту дали не е, дали можеби се крие во Русија, во грчките или српските манастири, дали можеби и понатаму е под некој вид заштита од „остатоците“ на паралелната власт во форма на воени и цивили тајни служби. Дали воопшто е жив, и ако е, во каква здравствена состојба е. Се распишуваат виртуелни парични награди за „информации“, повремено се организираат „показни вежби“ за лов на Младиќ во планинските терени или воени објекти, а всушност се' е пресметано за купување време за да се зацврсти впечатокот дека во српскиот државен и политички врв постои "политичка волја „соработката со Хаг да се приведе кон крај“, што значи да се уапси тројка Младиќ, Караџиќ и Хаџиќ, но Белград едноставно нема ниту елементарна информација. Односно, повремено „знае дека не е во Србија“, но „не знае каде е“, упорно се повторува дека војската и полицијата не го чуваат. Некои полагаат надеж дека претстојната смена на врвот на Државната безбедност (БИА) би можела да помогне да се добијат важни информации, но досегашното искуство покажа дека на тој план ни сега нема ништо радикално да се смени. На политичарите едноставно им е во интерес БИА да не се трансформира.

На дело е, би можело да се каже, своевиден парадокс: иако понатамошниот тек на европските интеграции на Србија е условен со апсење, пред се' на Ратко Младиќ (ССА и Преодната спогодба практично се суспендирани), и новата влада Цветковиќ (ДП) - Дачиќ (СПС) верува дека досегашната стратегија на одолжување повторно ќе даде резултати. Имено, се очекува веќе во септември да се надмине и ова искушение, односно „соработката со Хашкиот трибунал“ нема да се проценува според тоа дали преостанатите бегалци во меѓувреме се нашле во Шевенинген, туку според тоа какви официјални изјави ќе даваат политичарите. Повратниците на власт, социјалистите на Милошевиќ, како огорчени противници на Хашкиот суд, повторно ја враќаат на сцена тезата на Коштуница дека "соработката со Хаг мора да биде двонасочна", што, всушност, е еуфемизам за ставот дека треба да продолжи играта на развлекување и завлекување на меѓународната правда. Постои надеж дека последното апсење на Стојан Жупљанин (пред формирањето на новата влада), пристапот кон сведоците и архивата, но и „грижата на совест“ на меѓународната заедница поради ослободителните пресуди за Рамуш Харадинај и Насер Ориќ, ќе бидат доволни новиот главен обвинител Серж Брамерц идните месеци да напише поволен извештај за соработката на Белград со Хаг, и така Србија да добие отворен пат за „бел Шенген“, но и за статус на кандидат за прием во ЕУ.

Како повторно на дело да е „играта на нерви“. Додека Брисел, иако останува при ставот дека Белград мора да ги исполни своите хашки обврски, како да покажува замор и страв дека, ако премногу го затегне јажето, Србија ќе може да му излезе од контрола, "што би било многу лошо за регионалната стабилност", белградските официјални лица и понатаму играат на картата време и промена на околностите. Косово е речиси идеален изговор Хаг по којзнае кој пат да се истурка на маргините. Со други зборови, тешко е да се одбегне впечатокот дека, всушност, никому не одговара Младиќ и Караџиќ да се најдат во Хаг. Дали поради страв дека нивното сведочење би било незгодно и за меѓународната заедница, останува само да се нагаѓа.


Статијата е прочитана 1108 пати.

Испрати коментар

Од: gorgevik slobodan
Датум: 15.07.2008 09:28:53
gospodine dali ja znaete istinata za srebrenica ili samo pisuvate ona sto nekoj drug go napisal dali do vcera isto mislevte i za nasiot ljube boskovski koj ja branese makedonija a mladik ja branese srbija i srpskiot narod koja e sega razlikata megu niv dvajca dobro razmislite so pocit nadimokot mie koza ibivs rabotnik na radio tv skopje celi 26 godini
Од: imer minhen
Датум: 15.07.2008 10:20:48
do gjorgjevic.Ti da ne si drogiran ili tesko pijan.Kako go razbiras ti PATRIOTIZMOT,so ubivanje na neduzni lugje i civili ili vojni zarobenici.Ti i celiot svet mnogu jaSNO ZNAE sto se slucuvalo vo Srebrenica i Luboten,i deka tamo stradale neduzni lugje i nikako teroristi(kako vie gi narekuvate.a sami ste terorist)Mladic i Boskovski imaa mnogu sansi da se dokazat na vojno pole(ogromen arsenal na drzavno nauruzuvanje)i da se borat muski so vojnici ane so deca i zeni i neduzni lugje civili.Sram te bilo
Од: delija nis,Srbija
Датум: 15.07.2008 11:28:59
ne mi e jasno gdine.Djordjevic kako izgleda da go branis svojot narod a istovremeno ubies 8000 drugi luge.Mislam deke tvojot "heroj"zasluzuva da bide javno obesen vo centar na Belgrad.A jas se dodeka ziveam vo Srbija ke se trudam toa i da se stori.
Од: Itar Pejo
Датум: 15.07.2008 11:43:13
Brat Ljube ne bese osloboden deka ja branel drzavata ili deka bil heroj tuku zatoa sto ne se dokaza deka e odgovoren za zlocinot vo Ljuboten.
Од: Ice Q
Датум: 15.07.2008 12:01:20
Bravo za elaboratot gospodine, se znae vistinata za srebrenica- zatoa i se samoubi kerkata na monstrumot mladic koga slusna se sto negoviot tatko napravil. A za ,slobodan , kozata' tvojot nadimak kazuva se, odi frli se vo vardar zaedno so tvojot stav i boskovski ne spadja vo toj rang nikako-covekot e osloboden i kraj i plus ima mnogu prijatelji albanci koi gi pocituva.
Од: devicanecot
Датум: 15.07.2008 13:03:29
G-din Torov, Za cija vistina se zalagas. Samo na muslimanskata strana? Deka go oslobodija Naser Orlic? Pa dali znaes ti dve godini pred Srebrenica da padne sto pravel toj so negovite edinici i toa sekojdnevno? Tocno se znae kolku srbi istepal, pogotovo zeni i maloletni deca po okolnite sela. A za padot odnosno vleguvanjeto vo Srebrenica, Ratko imal odvrzani race od Holandskite mirovnici. Zatoa i padna edna holandska vlada ako znaes. Zosto pa tokmu ti se zalagas za isporacuvanje na Ratko, a ne za sudenje na Haradinaj i kompanija. Navistina koj ti dozvoluva ovie ednostrani tekstovi da bidat objavuvani??

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Грујовлада
ДУИ останува на барањето албанскиот да биде службен јазик
Матурантите подобро знаат англиски од македонски јазик
Зденко
Нема средба на децата-бегалци во Лерин
Драмата на Егејците (14)
Груевски со писмо бара од Караманлис да се реши македонското прашање
Нови повредени од падната гранка на „Егзит“, Македонката се бори за живот
Интернет плукачи
Слабата опозиција овозможува апсолутна власт и популизам
Уапсен кумановецот што ја уби сопругата
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
Хунза-македонски односи
Verbatim
Промакедонски натписи на грчки плакати во Италија