Број 3454  сабота, 11 декември 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Стил
Site Meter
Економија

До 2013 ќе си ги плаќаме ќесите за пазарење

До јануари 2013 година останува во сила одлуката нееколошките пластични ќеси, со кои сега пазаруваме во маркетите, да се наплатуваат. Дури по две години тие ќе се заменат со биоразградливи, кои се направени од ист материјал, но имаат неколкупати помал век на распаѓање. Биоразградливите ќеси нема да се продаваат, туку, како порано, бесплатно ќе се делат во маркетите, заедно со хартиените ќеси од рециклирана хартија и платнените торби. Најновата мерка е нов начин да се избегне масовната употреба на пластични ќеси што беше незабележително намалено откако е почнаа да се наплатуваат. Оваа одлука, на предлог од Министерството за животна средина, ја усвои Владата на својата последна седница.

До почетокот на 2013 година производителите на пластични ќеси, информираат од Министерството, треба да се подготват за производство на биоразградливите ќеси. Тие се направени од полиетилен со додаток на посебни адитиви што овозможуваат намалувањ�� на времето на распаѓање на шест до осум месеци. Производителите ќе имаат обврска да ги сертифицираат своите производи и да гарантираат дека се биоразградливи, односно дека помалку ја загадуваат животната средина. Маркетите, велат од Министерството, ќе можат да нудат и хартиена ќеса како втора опција, но направена исклучително од рециклирана хартија. Од Екологија нагласуваат дека остануваат на ставот дека не препорачуваат масовно производство и потрошувачка на хартиени ќеси поради уништувањето на шумскиот фонд. За нив најдобра опција се платнените торби што можат многупати да се употребат и имаат долг век на траење. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 1099 пати.

Испрати коментар

Од: Komentator
Датум: 11.12.2010 20:15:13
Zembilj brate..najekoloski...ama kako gospoda vo Armani ili Gucci ke se snajdat so nego ?.Za mene nema problem i dedomi i pradedo...tato a ete i jas na tocak i so zembilj se ide vo nego...koga se vozis so tocak .. mora tuka Nospal nesto novo da iskreira nekoj nov zembilj sto ete ke zalici na novokomponirani skopski gospozi....a se razbira toj e zakon za niv i zembilj ke nosat ako kaze TOJ....!!!.

Најди! во Утрински
Економија
Имало, немало - секогаш се наоѓа за нов ЛЦД-телевизор
Грција ги добива битките против македонското вино
Ставрески
Здравев и Мишева влегоа во Одборот на директори на „Т-мобиле“
Инвестициите во згради и во споменици не носат раст
ЕВН ги отстранува дефектите од невремето
 

Montenegro is officially awarded EU candidate status
Paris Agreement is contested on fifteenth anniversary
Hungary welcomes VIPs on board Danube ship during EU presidency