Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Стимул за овчарството со 300 милиони денари

ГАЛИЧНИК - Во стратегијата за развој и програмата за субвенционирање и поддршка на овчарството, годинава се издвоени 300 милиони денари. Одговорните во Министерството за земјоделство, водостопанство и шумарство најавуваат дека ќе продолжат да го стимулираат овчарството. Процена е дека до 2012 година државата има реални шанси да го зголеми стадото и на повеќе од 1,5 милион овци. „На овчарството му претстои посреќна иднина“, потенцира министерот за земјоделство Ацо Спасеновски од Галичник, на четвртата манифестација Ден на одгледувачите на овци и кози што се одржа во бачилото „Смрдливи Вирови“ на планината Бистра. Тој категорично тврди дека минатата година овчарското стадо во Македонија е зголемено за 10.000 јагниња. „Забележан е извоз на јагнешко месо. Во целост се остварува развојот на овчарството“, нагласи Спасеновски. (К.К.)


Статијата е прочитана 141 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Четири лица казнети за непријавено движење во шума
Матурантите подобро знаат англиски отколку македонски
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука
Прекин на линијата Атина - Скопје поради судир на возови
И со референтните цени болните ќе користат најевтини лекови
Рекреативниот центар „Моклиште“ стана мочуриште
Во Гостиварско полни амбарите со жито
Дебарско Езеро врие од капачи
Формирана Комора на здравствените работници
Лекови за 27 болни од мултиплекс склероза