Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
20.08.2012, 17:57

Мислења

Погубните дисконтинуитети на ВМРО-ДПМНЕ

Манчо Митевски

Првиот дисконтинуитет ја загрози Македонија безбедносно и територијално, а вториот национално, идентитетски, економски

Македонски Состојби

Деновиве читам во едно интервју, лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски кажува дека луѓето со кои секојдневно се среќава на терен, му велеле дека е „дојдено време за промени, за нов почеток“. Како искусен политичар, веројатно, не мисли на онаа лоша практика на секоја нова власт дека светот почнува од неа, а особено не на почнување радикален дисконтинуитет со се' што работела или направила претходната власт, иако тоа не значи дека не треба да ја спроведува својата ветена политика и да ги исправи грешките што ги направила претходната власт, за што и ги загубила изборите. Ваквата изјава ми дојде како убав шлагворт за анализата токму на погубните ефекти врз државата, општеството и граѓаните од секој досега спроведен радикален дисконтинуитет во кратката историја на самостојна Македонија, чии негативни импликации во овие моменти се' повеќе доаѓаат до израз.

Македонија имаше мирен и демократски преод од еден систем во друг, со успешни повеќепартиски избори во 1990 година и од федерална единка во поранешна Југославија во независна и самостојна земја во 1991. Континуитетот на изградба на институциите, донесувањето на законите и заокружувањето на општеството продолжи до 1998 година.

Уште во предизборната кампања коалициските партнери Љупчо Георгиевски и Васил Тупурковски најавија радикален дисконтинуитет со се' што правела претходната влада и убедливо ги добија изборите. Таа теза ја прифати владиниот коалициски партнер од албанскиот корпус, ДПА на Арбен Џафери. Иако повеќе се очекуваше идеолошки радикален дисконтинуитет, тој беше најизразен во сферата на надворешната политика, релациите со соседите и во меѓунационалните односи. Со признавањето на Тајван за, наводно, милијарда долари, Македонија ја напуштија единиците за превенција на ОН, па поради комплицираната состој��а во Косово, земјата беше загрозена безбедносно. Кина ги прекина дипломатските односи, а САД и нивните западни партнери се пасивизираа во поглед на Македонија.

Со доктрината „позитивна енергија со соседите“, ќаруваа само соседите, Македонија само правеше отстапки, дури и на своја штета (јазичниот спор со Бугарија беше разрешен на начин со кој во меѓудржавниот договор, јазикот наместо македонски беше именуван како „уставниот јазик на Република Македонија“!). Со доктрината, пак, за „релаксирани меѓунационални односи“, проблемите во оваа сфера наместо да се решаваат, се ставаа под тепих, а вербално се декларираше дека тие не биле никогаш подобри! Со партизирањето на институциите настрадаа безбедносните системи, па не можеа да сигнализираат на евидентните безбедносни закани.

Како резултат на таквиот дисконтинуитет се случи воениот конфликт во 2001 година, а малку недостигаше земјата да биде поделена, за што се појави и предлог од Георгиевски и Џафери, чија погубност граѓаните веднаш ја препознаа, па експресно и решително го одбија. На изборите во 2002, власта на ВМРО-ДПМНЕ која направи радикален дисконтинуитет, убедливо загуби, ДА на Тупурковски ја снема од политичката карта, но цехот го платија Македонија и нејзините граѓани.

Вториот радикален дисконтинуитет се случува од 2006 година наваму, повторно со ВМРО-ДПМНЕ, овој пат на чело со Никола Груевски. Иако изборите беа добиени на економска програма, иако по изборната победа владата на Груевски декларираше дека прв приоритет и' е економијата, владата на ВМРО-ДПМНЕ започна ненајавен радикален дисконтинуитет, прво во однос на ВМРО-ДПМНЕ на Љупчо Георгиевски, потоа во сите општествени сфери, базиран врз партиската програма, за потоа да се појави проектот „Скопје 2014“ со градење нова идентитетска идеологија базирана на антиката! Со тезата за наводна заштита на името, проширена и надградена со заштита и на идентитетот и јазикот, како добитна изборна комбинација, почнаа форсирани поделби на патриоти и предавници, кои потоа оркестрирано се разгрануваа во сите пори на општеството: внатренационални, историски, идентитетски, партиски, меѓунационални, верски, социјални, економски, статусни... Целиот овој дисконтинуитет се прави под паролата: реформи!?

Со „реформи“ на судството, на администрацијата, на институциите, на безбедносните системи, се прави нивна вмроизација, па тие наместо да бидат во функција на државата и на граѓаните, се ставени во функција на партијата. Со барањето нови идентитетски корени, се сечат корените на словенството - како базичен постамент за јазикот, писмото и многу други национални вредности - кои се историски и научно верифицирани. Се магинализира Народноослоботителната војна во која е создадена првата македонска држава, а се глорифицираат антиката и некои вмровски периоди и личности, кои голем дел од македонскиот народ не ги препознава како национално-историски заслужни и свои.

Ако со првиот дисконтинуитет (1998-2002) Македонија беше загрозена безбедносно и територијално, со актуелниот (2006- ...), како епилог: Македонија е загрозена национално (поделба на националното ткиво), економски-развојно (стагнација), институционално (партизација), идентитетски (дезориентација). Зад параванот на идеолошка промена и реформи на општеството, всушност, власта бара начини и инструменти – како (преку партизација и делби на се' во државата и општеството и со елиминирање на политичките неистомисленици) – да го зачува тронот.

Македонија веќе нема ни сили, ни ресурси, ни време за нови дисконтинуитети кои не носат ништо добро, а во основа значат поделби. Македонија е на работ. Стратегиските определби за влез во НАТО и ЕУ стагнираат седум години. Економијата крахира, невработеноста и покрај бришењата и ветувањата за нови 130.000 вработувања(!?) е алармантна, образованието ударнички создава нови необучени дипломци, а со тоа и нови контингенти невработени, сиромаштијата со секојдневните поскапувања ескалира, мизеријата станува имиџ. Македонија поради владиниот коалициски пазар не успеа да се попише, но не може се' да се скрие. Застрашувачки е податокот дека близу половина милион граѓани, четвртина од населението, претежно млади и учени, се иселиле. Земјава е пред демографски пресврт со политичко-статусни импликации – прв пат се изедначува процентот на новородени – Македончиња и Албанчиња...

Сево ова покажува дека на Македонија и' треба сериозна стратегија за сите сфери во општеството и државата и решавање на проблемите во континуитет. Радикалните дисконтинуитети се непознати во државите каде што владеат демократијата и правото и каде што за сите значајни прашања се дебатира. Почнувањето од почеток на секоја нова власт и дисконтинуитет со се' што направила претходната власт, низ примерот на Македонија, се покажаа погубни. Зашто, во Македонија поради етничките, верските и другите различности, и особено поради поделбите во сите сегменти што до екстрем ги доведе актуелното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, радикалните дисконтинуитети се покажаа погубни. ВМРО-ДПМНЕ зазеде лош курс со ставот дека се' во државата и општеството почнува од 2006 година, од нивното доаѓање на власт. Од тоа што го направи, државата не напредуваше. Напротив!

(Авторот е новинар во пензија)

Наш ставОбјавувањето колумни и мислења од надворешни автори е одраз на намерата на „Утрински весник“ да биде влијателен глас на заедницата. Но, напоменуваме дека не се согласуваме секогаш со ставовите што ги изнесуваат нашите колумнисти, особено кога станува збор за лични дисквалификации, етикетирања без основа и извртување на контексти со цел да се наштети на други личности од која било сфера. „Утрински“ се оградува од таквиот речник и конотации и ги смета за непримерни во јавната комуникација.


Статијата е прочитана 1741 пати.

Испрати коментарКој ќе ги издржи поскапувањата
Секс, азил и „Викиликс“
Каде завршија 500 милиони евра?
Задоцнети зделкиMapkoc, 21.08.2012 00:28:04
Еден од најдобрите хрватски новинари, добар познавач и голем пријател на Македонија, еднаш рече:„Да је ВМРО добар имали би га и Шведи, баш као и ХДЗ„.
jovan, 21.08.2012 00:29:29
Ostanuva edno prasanje. Dali site onie gorenavedeni problemi i gluposti koj se praveni se napraveni bidejki taka im bilo naredeno(od strav), ili za pari. Slucajno ne se.
Коста Стоименовски, 21.08.2012 01:04:58
Во принцип се согласувам со ставовите и мислењата на авторот за дисконтинуитетите во владеењето на ВМРО-ДПМНЕ. Меѓутоа, зачудува што не се осврнува на дисконтинуитетот во владеењето на СДСМ, особено што се работи за кардинален дисконтинуитет: од социјалистичка на капиталистичка економија, односно од планска на пазарна економија, од еднопартиски на повеќепартиски политички систем итн. Овој дисконтинуитет беше направен по принципот на тн. „Шок-терапија“ за кој и самите креатори (Џефри Сакс и Џорџ Сорос) признаа дека се покажал како неуспешен. Полска е најуспешна транзициска земја токму затоа што не ги прифатија безрезервно советите на Сакс и Сорос и применија свој оригинален модел, тн. План Балцерович!
Одговорете - зошто СДС во КОНТИНУИТЕТ губи избори?, 21.08.2012 07:54:11
А бре Манчо. За каков погубен „дисконтинуитет“ на ВМРО зборуваш, кога сите споредбени показатели се погубни за СДС? Или за тебе е „континуитет“ криминалната транзиција од 1992-1998 и катастрофалното лошо владеење без никакви резултати од 2002-2006? Кажи барем нешто што изградиле твоите идоли. Барем едно нешто. Такво нешто едноставно не постои. Бранко и СДС само ни ги украдоа парите и не направија ништо. Аман од такви „континуитети“. Единствениот континуитет на СДС е губењето избори. И пак ќе ги изгубат!
pameten, 21.08.2012 09:20:50
Gospodine Mitevski, do 1990 golemoto mnozinstvo od Makedonskiot narod saleshe kontinuitet - zachuvane na SFRJ i Makedonija da se sfakja kako drzhava ma (Slovenskiot) Makedonski narod, del od koj zhivee vo sosednite zemji, a Albancite da se malcinstvo. No SFRJ se razpadna, sakal Makedonskiot narod ili ne i zachuvaneto na ova Makedonija stana nemozhno. Ljubcho ponudi teritorialna razmena, koja shto kje staveshe kraj na Albanskiot ekspanzionizam i rechisi dogovori strateshki sojuz so Bugarija, priznavajki gi Makedonskiot narod i jazik kako nov narod i jazik. Tokmu neprifakjaneto na ovie pametni predlozi dotera do Ohridskiot dogovor, do izolacijata, do antikvizacijata i do kjorsokakot vo koj denes se naogja MAkedonija
jovan, vlada @, 21.08.2012 09:36:13
Почитуваниот сега веќе пензиониран новинар дава еден толку вака фин приказ на „објективната“ реалност гледана од негова призма за состојбите во макеоднското општество но и за политичката состојба во која се наоѓа Македонија со ВМРО-ДПМНЕ на власт.Од сево ова напишано за двата дисконтинуитета на владејачката партија можам да кажам и да се сложам со фактот дека мораше и ни беше потребен еден дисконтинуитет на се што пред тоа го правеше СДСМ додека беа на власт.Само со радикален дисконтинуитет може да се дојде до радикални промени во ова атрофирано македоско опшстество каде владе партократија воспоставена од СДСМ,каде што единстевен начин за д�� се етаблираш во општеството било КОДОШЛАКОТ како базична и највисока вредност во еден систем каде што партијата одредуваше што е лошо а што е добро за народот.Па секако дека треба дисконтинуитет пред се во историјата каде што повеќе од пола век ни сервираа лажна и селектирана историја за Македонија од комунистичките историчари и нивните апологети..
pero, 21.08.2012 10:01:16
По се изгледа дека ова владеење е дефинитивен удар врз опстанокот на Македонија......................Жалосно, ама народот е очигледно кусоглед......................
milan, 21.08.2012 10:05:34
Ne vrakajki se nanazad momentalnata vlast treba da se menuva i da se sostavi vlada koaliciska od site partii koja moze da ne spasi od ovaa beda sto ne snajde so spomenici i sl.gluposti.Veke napisav da e potrebno za nadvoresnata politika da se postavat Sekerinska i Mitreva,a za ekonomskite prasanja Taki Fiti i Nikola Popovski, pa da spasavat sto se moze. POZDRAV.
Milan, 21.08.2012 11:07:30
G-ne Manco !!!!!! Samo konstatirate ! Se e tocno i taka. No sto da se napravi za promena. Site dosegasni vladi samo kradea i rabotea za sebe i poedinci. PREDLOG !!!!! Revolucija. I toa ne so oruzje i krv. Na site nafatirani da im se odzeme ukradenoto i nesrabotenoto : dzipovi ,vili,fabriki,pari vo banka i sl. i da se svedat na prosjacki stap za da osetat kako zivee narodot. Od niv odzemenoto da se vlozi vo : infrastruktura,industrija,zemjodelie,obrazovanie,sudstvo itn.itn.itn
Ован&невлада, 21.08.2012 12:19:06
Се сложувам со се што напиша! Имаш само една мала грешка.Си ги заменил ДПМНЕ и СДСМ!
Goce USA, 21.08.2012 13:21:17
Eeejjjj ama se zapenile nekoi ovdeka bladajki za SDSM... Aloooo....abe SDSM ne e na vlast veke 7 godini! Vo opozicija se! Sedum! Drug e na vlast! Platen da ja vodi drzavata! Platen da ja ureduva ekonomijata! Platen da go zgolemuva standardot na narodot! I pak Branko e kriv? Do koga? Za navek?
do pameten i milan, 21.08.2012 16:43:54
Ovaa Makedonija ke si opstane i nema nikakva opasnost za Makedonija.Opasnostite za Makedonija bea vo prvite godini od nezavisnosta i vo 2001 g.ama Makedonija i Makedoncite se odbranija i gi odstranija opoasnostite i im stavija do znaenje na neprijtelite deka nema da mozat losite nameri da gi ostvarat.Istocniot sosed treba da go priznae makedonskiot identitet i makedonskiot jazik,no ne kako novi,bidejki ne se novi.Kako se novi koga i vo 18 vek Rusija gi priznavase Makedoncite deka se poseben narod i vo ruskata armija togas bea obelezani Makedoncite koi sluzele vo taa armija deka se so makedonska nacionalnost i so makedonski jazik.Dokumentite od toa vreme se vo Rusija.Gi vidovme koga bea na vlast Sekerinska,Mitreva,Popovski,Fiti.Nikakva korist od nivnoto vladeenje i sto ocekuvas od niv koga pokazaa deka ne mozat da gi resavaat problemite na gragjanite.Imaa sansi i ne gi iskoristija.
Predavnik, 21.08.2012 17:16:09
Upravo ja slushav Maznova koja go brani kriminalot Skopje-2014 so ona famoznata *a vie*? Gospodo patrioti i patriotski komentatori, ova ne e fudbalska utakmica, nego vodenje na drzavata. Zatoa ostavete go navivanjeto i drzite se do faktite. A fakt nad faktite e deka DPMNE e vece sedma godina na vlast, a toa e dovolno, bi rekol i premnogu, vreme da se ispravat site *Krivi Drini* od vladeenjeto na predhodnicite. Dajte vodete ja drzavata napred, a ne postojano da se vracate nazad. Ako se drugite kradele, toa ne vi dava za pravo i vie da kradete, ushte pomalku so toa da se pravdate. Veruvajte, mnogu e nisko i mizerno! Ne dolikuva ni na onie so IQod 70.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Ведро

Петок
Ведро
Макс: 39°C, Мин: 19°C

Сабота
Сончево
Макс: 40°C, Мин: 19°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Астрономите пронајдоа докази како ѕвезда си ја јаде својата планета
Ѕвездата за која станува збор е позната како црвен џин, а таквите ѕвезди на почетокот се со маса скоро колку нашето Сонц...
(ИНТЕРВЈУ) Честа се спушти на најниски скалила
Етнологот Јелена Цветановска ги објави во книга своите истражувања на гревот и казната во народната култура во Македониј...
Големиот предизвик за новиот шеф на „Њујорк Тајмс“
За разлика од Би-Би-Си, Томпсон сега ќе мора да го направи истото во комерцијална компанија во која огласите и прод...
Хрватска: На чевларите им треба поправка
Главниот извршен директор на компанијата го опишува сегашно Борово како бледа сенка на поранешниот гигант, кој сега вогл...
Семејството Мелис најстаро семејство во светот
Деветте браќа и сестри имаат вкупно 818 години, од кои најстарата сестра има 105 години, што е рекорд во Гинисовата книг...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |