Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
29.07.2012, 19:37

Македонските политичари да се обединат во одбрана на името

Пограничната средба на Македонците од егејскиот дел на Македонија годинава ја проследија едвај околу 1.000 граѓани и само двајца заменици-министри

Битола - „Да се соединат сите македонски политичари во одбрана на името и македонскиот идентитет“. Ова е главната порака од 32. Погранична средба на Македонците од егејскиот дел на Македонија, која вчера се одржа во потпелистерското село Трново.

Под дебелите сенки во дворот на црквата „Пресвета Богородица“ годинава се собраа едвај околу 1.000 граѓани, иако години наназад на оваа Погранична семакедонска средба доаѓаа и по пет до десет илјади посетители, особено на почетокот на деведесеттите години. Сега имаше повеќе скараџии и посматрачи отколку гости на средбата. И државниот врв реши годинава во Трново да присуствува само со заменици-министри. Дојдоа Емил Димитриевски, заменик-министер за одбрана, и Зоран Коњановски, за земјоделство. Тука беа и пратениците Лилјана Кузмановска и Влатко Ѓорчев, кому веројатно му беше здодевно, па додека претставниците од дијаспората ги читаа официјалните поздравни говори, тој си читаше весник „Его“. Индиферентноста на државниот врв особено падна во очи бидејќи пограничната средба отсекогаш била место од каде што се упатувале политички пораки и се тонирале односите со Грција.

„И денес ќе речеме отворено: Бугарија, Грција и Албанија се окупатори на Македонија. Нема ниту да се криеме, ниту да се молиме за името. Името е едно и нема никој да ни го земе. Само македонските политичари тука да не се напаѓаат едни со други, да се борат заедно за името Македонија, кое го има со илјади години и пред Грција. Вечна да е Македонија“, рече Андон Шекревски, член на „Виножито“.

Н�� средбата беше искоментирана и посетата на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун на Македонија, како и потегот на премиерот Никола Груевски да го отвори прашањето за правата на македонското малцинство во Грција, од враќање на имотите, давање двојно државјанство и слободно движење.

„Лека-полека работите доаѓаат на свое место. Тоа е така зашто се најде човек кој кажа пред целата меѓународна јавност дека таму во Беломорска, односно Егејска Македонија има Македонци. Тие останаа вџашени“, рече Ефтим Митревски, претставник на партијата на Македонците за европска интеграција од Албанија, заклучувајќи дека правата на Македонците во егејскиот и пиринскиот дел се потешки отколку во Албанија.

Со поздравен говор срочен во стихови претставникот на ОМО „Илинден Пирин“, Димитар Иванов, ги загатна односите меѓу Гоце Делчев и Даме Груев, за историски недоистражените и темни петна околу предавството и убиството на Делчев. Пеце Аспровски, пак, претседател на Здружението на Македонците од егејскиот дел на Македонија со седиште во Битола и оваа година апелираше за вклучување на што повеќе млади во организацијата. (А.Б.)


Статијата е прочитана 936 пати.

Испрати коментарСкопје без камиони
Секој што има можност заминува од земјава
До работно место само со многу среќа и трпение
Бегство од Македонија
Ќе коалицираме само со албанскиот народ
Најтешка година за Албанците
Кумановци чувале зољи закопани во двор
Банкарска измама од 200 илјади евра
Пожарот во Струмица ја зеде и третата жртваjovan, 30.07.2012 00:28:14
Ne samo politicarite, nego i narodot treba da se obedi i svati deka za imeto ne smee da se popusta, bez razlika koj e na vlast. Iznenaden sum od komentari na citateli koga na primer Gruevski ke izjavi nesto vo odbrana na imeto, a dolu komentari koj go ismejavaat, kolku sakas. Kao Grci da gi pisuvaat a ne Makedonski citateli. Strasno.
nikolce nz, 30.07.2012 03:47:52
Evo ova e slavnata armija na Ace Golemiot .
pameten, 30.07.2012 08:57:57
Najsigurniot nachin da ja izgubime bitkata za imeto se da tvrdima deka Бугарија, Грција и Албанија се окупатори на Македонија! 1/3 od naselenieto na Makedonija se Albanci, ama Albanija bila okupator. 1/4 od naselenieto na Bugarija se deca na begalci od Makedonija proterani od Turci, Srbi i Grci (a vo 1913 vo Pirinska Bugarite ne zatvorile nitu edno uchilishte ili crkva), ama Bugarite se okupatori. Ovie tvrdenja duri sozdavat alibi na Grcite koi shto izvrshile etnichko chistenje vo Severniot del na Egejska Makedonija kade do 1913 rechisi nemalo Grci, (vo juzhniot del na Egejska i Halkidiki nikogash nemalo nashi), no po antikvizacijata svetot ja obvinuva Makedonija za kradenje na istorija! Nema spas bez prifakjaneto na istorijata kakva shto bila. Ima potreba ne od kompromis, toku od katarza.
Mark, 30.07.2012 10:09:35
Mnogu mi e smesno a istovremeno i tazno koga citam komentari *kako Gruevski go branel imeto*..Gruevski si ja brani samo gagata da tovari, toj i familijata mu, a so *imeto* samo gi mafta ranlivite grupi, siromasite, neukite - a tie za zal se mnozinstvo vo drzavava ni...
Biljana, 30.07.2012 15:11:32
JOVANE, se soglasuvam so tebe.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 20°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Сончево
Макс: 36°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Преглед на освојувачи на медали - 4.ден
По четвртиот натпреварувачки ден 43 држави имаат освоено медали...
Цонга и Раониќ го одиграа најдолгиот сет на Олимпијадите
Пласман во третото коло на турнирот во Лондон обезбеди Французинот, откако го доби третиот и одлучувачки сет со невероја...
Литванка Меилутите стана олимписка шампионка
Рута Меилутите стана олимписка шампионка, откако патеката на 100 метри градно ја исплива – 1:05.47...
Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |