Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.07.2012, 20:47

Претседателот Иванов помилува 54 осуденици

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод 2 Август - Националниот празник на Република Македонија, даде помилување на 54 осудени лица. Тројца од осудените лица се ослободени целосно од издржување на остатокот на затворската казна, додека 51 се ослободуваат делумно од натамошно издржување на казната затвор, информираше вчера Кабинетот на претседателот.

Листата на помилувани осуденици се' уште не е достапна за јавноста. Од кабинетот на претседателот информираат дека одлуката која е донесена и листата на осудените лица кои добиле помилување деновиве се очекува да биде објавена во „Службен весник“.

Одлуката за помилување на осудениците, претседателот ја потпишал на предлог на Комисијата за помилување, чиј претседател е Гале Галев. Во комисијата членуваат десетина истакнати професори, пратеници, поранешни членови на Судски совет, обвинители ...

Членот на комисијата Абдурахман Алити вели дека се прифатени најголемиот дел од предлозите за помилување кои им биле доставени од страна на Министерството за правда.

„Сите ги исполнуваа условите за помилување, меѓу нив имаше и осуденици кои одговаат и за убиства и за потешки кривични дела. За некои од нив казната е намалена за четири или пет месеци во зависност од случајот“, вели Алити.

Комисијата за помилување работи на седници кои ги свикува претседателот на Комисијата по сопствена иницијатива и врз основа на заклучокот на Комисијата. Комисијата на седницата ја разгледува поединечно секоја молба за помилување и дава мислење по сите предлози што ги поднел министерот за правда и по предлозите за помилување што ги поднел по службена должност. Своето мислење комисијата го утврдува со мнозинство гласови од присутните членови. (П.Р.)


Статијата е прочитана 194 пати.

Испрати коментарСкопје пулсира фудбалски
Грција остро возврати
СДСМ
Ламбринидис стана главен за човекови права во ЕУ
Греењето на струја и парно стана луксуз
Црната листа на САД со стари имиња
Посакувам Александар Николовски да ми биде противкандидат
Да не се политизира „Семакедонската средба“ во Трново
Кој седи во скутот на ВМРО-ДПМНЕ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |