Број 3099  четврток, 01 октомври 2009
Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter

Изгоре Бигорскиот манастир

Бесценет бисер на црквата

Пред три години шестчленото монашко братство го обнови манастирот кој повеќе пати бил уништуван до темел
МАНУ ја повлече енциклопедијата

На вонредно собрание на Академијата ќе се расправа за одговорноста на главната редакција
Цунами уби над стотина луѓе на островите Самоа

Земјотресот со јачина од 8,3 степени, предизвика бранови високи 4,5 метри
Папандреу веќе се гледа како премиер
Каков споменик ќе се гради на Меџитлија
Извештајот на Брисел падна в�� сенка
Тетово пред голема еколошка катастрофа
Најди! во Утрински
Анкета
Дали бевте на одмор во Грција:
да
не
Вкупно 5513 гласа
Поглед
Сања Наумовска
Едиторијал
Гордана Дувњак
Мислења
Назми Малиќи

Изработени оригинални кирилични фонтови

  

Втора страница
Карикатура
Извештајот на Брисел падна во сенка
Вербатим
Груевски и Ахмети ја лоцираат одговорноста во МАНУ
За жената на Карл Билт сме „ФИРОМ пипл“
Македонија пофалена за името
Двојникот на Ѓорче Петров
На прво место
Бигорскиот манастир во пепел
Бесценет бисер на црквата
Политика
МАНУ ја повлече енциклопедијата
Бенефиции за борците на ОНА за мир во владиниот двор?
Градоначалниците се лустрираат во последен момент
МВР не сака истражни центри под капа на обвинителот
Бакојани повторно ја нападна Македонија
Антимакедонски пароли на протестот во Тетово
Македонија
Каков споменик ќе се гради на Меџитлија
Прегледи за болни од рак само во работно време
Градски аптеки“ ги доби платите
Илјада книги за „Св. Јован Бигорски“
Поимник на терминологијата на ЕУ
Изработени оригинални кирилични фонтови
Економија
Од денес задолжителен ХАЦЦП, засега нема казни
Фирмите бараат побрзо и полесно да дојдат до кредити
Падот на индустријата го преполови увозот на струја
Кризата ќе затвори 30 отсто од македонските конфекции
Рецесијата во САД го зголеми јазот меѓу богатите и сиромашните
Тојота“ повлекува 3,8 млн. возила од С��Д поради грешка
ММФ предвидува раст од 3,1 отсто на светската економија за идната година
„Приста оил“ дистрибутер на „Валволајн“
Германија инвестира во енергетиката во Албанија
Поради штрајк откажани летови на „ЈАТ ервејз“
Директорот повика на банкарска реформа
Се зголемува ДДВ на осум отсто
Хроника
Тетово пред голема еколошка катастрофа
Пропадна и вториот обид за судење за убиството кај ПМФ
Пукал во пријател и го повредил
Кривична пријава за изградба на водовод
Финишира процесот за Панде Лазаров
Едиторијал
Политичари пожарникари
Мислења
Омразата го повредува оној што мрази
Скопје
Трајановски сака концесионери да му ги реализираат капиталните проекти
Безуспешни апелите „Илинденска“ да не биде булевар
Депонијата „Дрисла“ се одвои од „Комунална хигиена“
Фестивал „Оро без граници“
Штафета на Светската хармонија
Забава
Исцелител ја спасува од пороците
Говорни вежби за подлабок глас
Почина „Луси на небото со дијаманти“
5.000 долари во еден ден за слатки
Шпанците ептен ги бидува во кревет
Уредување
Женската на Абрамовиќ го покажа стомачето
Десетгодишна гола Брук Шилдс на изложба во „Тејт“
Мисот на Сингапур ја изгуби круната поради крадење
Писма
Забелешки за историските корени на Македонците
Не сме вратени на работа
До кога Македонија ќе се врти во круг?
Несоодветна спомен-плоча
Свет
Цунами уби над стотина луѓе на островите Самоа
Опозицијата не го запира бунтот во Гвинеја
Авганистанските маки на Обама
Чешките сенатори против Лисабонскиот договор
Путин и понатаму „татко“ на нацијата
Папандреу веќе се гледа како премиер
Сојузничка кутија со летоци уби девојче
За лет во вселената 35 милиони долари
Торбјорн Јагланд нов генерален секретар на СЕ
Кина планира да ја намали војската за 700 илјади војници
Русија не се откажува од „искандер“ ракетите
Култура
Медиумите се гневни на мојата работа
Трајче Јанчевски со ретроспектива во Даут-пашин амам
Музиката го продолжува животот
Врвни музички имиња на 18. „Интерфест“ - Битола
Врачени наградите на македонските книжевни преведувачи
Денеска мастерклас на Вилијамс и Сушицки
Денеска се отвора Британското катче
Спорт
Сетинов верува во хепиенд во Вардар
Аронјан најзвучно име на ЕКК во Охрид
Среде криза се градат велелепни стадиони
Сите светла вперени кон Стеван Јоветиќ
Шарапова
Пенета
Се фрла вуду магија врз Роналдо
Работнички на мегдан со европската елита
Бразил ја откажа организацијата на Светскиот куп
Стоунер се враќа во Португалија
Алонсо во Ферари за 25 млн. евра?
Печјонкина ја заврши кариерата