Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
08.07.2012, 15:32

„Работното лето“ освежено со рози и портокали

Репортажа на „Утрински весник“ од патувањето на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски од Скопје до Крива Паланка

Наум Котевски

Со црвени рози и портокали, претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, и раководството на партијата го продолжија проектот „Работно лето“ и го промовираа Горан Младеновски за кандидат за градоначалник на Крива Паланка. Во автобусот кој тргна од пред седиштето на СДСМ во Скопје, беше раздвижено како што е раздвижена во последно време политичката сцена. Црвенковски првин ги замоли фотографите барем за момент да се воздржат од сликање, бидејќи, како што се пошегува, по неколкуте „кој пее таму“ авантури добил повици од неколку агенции за туристички водич. Тој отиде во задниот дел од автобусот и со помош на блискиот соработник, Игор Ивановски, извади кутија со црвени рози, кои им ги подели на новинарките и на партиската колешка, Весна Бендевска.

„За да не помисли некој дека само црвената боја е во игра и розите како симбол на СДСМ, за сите вас имам и по еден портокал“, рече Црвенковски, кој набргу потоа се насочи кон посериозни теми.

На прашањето дали е возможна предизборна коалиција со ДПА, Црвенковски кажа дека СДСМ е отворен за соработка. Сепак, најреалната опција е неформална поддршка меѓу двете партии на локалните избори за Скопје, Битола, Куманово, Ресен, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга, Сарај и Студеничани.

Црвенковски ја поздрави одлуката на Трифун Костовски политички да се ангажира. „Последниот пат кога се видов со Костовски ми кажа дека сака да и' се врати на политиката. Дали со индивидуален агажман или со формирање партија, сеедно. Ме радува кога кој и да е од бизнисот или од интелектулната елита ќе сака гласно да го каже својот став, а не да го чува за себе. Според она што го разговаравме можам да кажам дека тој е незадоволен од функционирањето на оваа власт и дека сака да дејствува во опозицискиот дел“, открива Црвенковски, кого во Крива Паланка го дочека силен дожд, сличен како оној неодамна на „Вимблдон“. Но, исто како и на централниот терен во Лондон, така и пред главната станица за дистрибуција на гас во Македонија во Жидилово, како една од инвестициите на кои се горди од СДСМ, се затвори покривот над главата на присутните, но во една малку пософистицирана „најлон“ варијанта.

“Ова е добар повод да се потсетиме дека се' што е изградено, се' што е инвестирано во делот на гасификацијата во Македонија во овие 20 години е направено од страна на СДСМ. Откако СДСМ ја актуализираше оваа тема со гасификацијата, веднаш се покажа и Владата со меморандумот потпишан со Русија. Иако тоа го прават вторпат се надевам дека ова нема да е само празно предизборно ветување, како се' што е направено досега од владејачката гарнитура. Крива Паланка мора да добие нова сила, нов поттик за посветла иднина”, порача Црвенковски, кој за пругата кон Бугарија рече дека бил повеќе безбедносно политички проект, отколку економски.

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека Црвенковски го изгубил контактот со реалноста.

„Сега ќе ја убедува целата јавност дека имаме гасовод, дека граѓаните може да користат гас и дека тој го направил. Тоа го прави дури откако владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ потпиша договор за изградба. Ова е класично потценување на граѓаните. Црвенковски забегува во сопствената ароганција и безобразие. Во вакви лаги веќе никој не верува. Вакви лаги единствено можат Бранко со партнерот Љупчо да си кажуваат и да си се лажат меѓусебе. Граѓаните не му веруваат, тие веќе одамна го прочитаа“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Статијата е прочитана 3120 пати.

Испрати коментарПолитичарите го игнорира јубилејот на борците од НОВ
ВМРО-НП
Интервју -Слушајте ги вашите партнери и пријатели
Грција бара искреност од Скопје
Македонија и' фрли ракавица на Грција
Теута Арифи на конференција За албанското соседство
Цветковски
Милионски потфати во Царината и во Финансиската полиција
Еден оди - тројца водиPanika se shiri!, 09.07.2012 01:29:03
Naprotiv! DPMNE go izgubi kontaktot so realnosta, pa zatoa ke gi zagubi izborite, po shto sledi vrtoglav ili *sloboden* pad. E togaj ke ja vidime chesnosta i patriotizmot na Grujo i familijata. Mnogumina ke bidat *iznenadjeni i uvredjeni*.
Lile, 09.07.2012 02:02:20
Odlicna strategija za nastap na SDSM i preubavo napisana statija. Go gkedav vecerva mitingot na SDSM vo Kriva Palanka preku interent i moram da kazam deka imase odlicni poraki.
Јосиф Давидов, 09.07.2012 08:15:58
Ако е и од Бранко многу е, двасет години иста реторика, само фалење, голи ветувања и ништо не релизирано. Не е убаво што го потценувате и лажете македонскиот народ, вие најубаво знаете дека народот многу добро памети што сте им ветиле и што сте реализирале, и тој ви ја одредил казната за лажењето,затоа сега сте таму каде што сте и имате пет последователни изборни порази.а убеден сум дека со оваа сегашна партиска гарнитура ништо подобро не ви се пишува и на наредните избори било да се вонредни или редовни.
Трпе, 09.07.2012 12:29:56
Пораките од господинот Црвенковски упатени до македонскиот народ се одлични.Но овие кои сметат дека ова лажнопатриотска и трошачка власт работи добро на сила никој не го тера да си го менува мислењето.На времето имаше сопруги кои јадеа ќотек од сопрузите ама пред родителите кажува дека им е многу убаво.Тоа беше поради срам и страв.Сама си го барала,сама си го барала...тралала,тралалала..Некому со сила може да му земеш ама со сила неможе да му дадеш.И со левак у глава не се става.
marika, 09.07.2012 12:38:26
onakov ovakov ama za vreme branko skoplarinata bese 200denari a participacija vo zdravstvo 20 denari...sigurna sum deka branko i sds ce pobedi i na lokalni i na sobraniski .
Mudrec, 09.07.2012 13:20:10
Bedno e sto odite na vakvi patepisi za da go velichite liderot. Plukate so pravo po VMRO sto gradat kult na licnosta, a i vie go pravite istoto, samo na drugata strana.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денескаSite Meter


Време
Скопје, 32°C

Делумно облачно

Среда
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 19°C

Четврток
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ФОТО) „Вранец спешл селекшн“ на „Тиквеш“ влезе во светската винска елита
Ова е второ вино на „Тиквеш“, покрај „бела вода“, кое за помалку од една година добива висока оценка и можност за пробив...
Голема радост за враќањето на „Дед Кен Денс“
Со новиот албум „Анастасис“, австралиското култно дуо Лиса Жерар и Брендон Пери, уште еднаш ја докажа својата креативна ...
(ФОТО+ВИДЕО) Се ожени Андрес Иниеста
Еден од најдобрите фудбалери на денешницата, 28-годишниот Андрес Иниеста заплови во брачните води со својата партнерка А...
(ФОТО) Калашников распали во Хераклеа
На концертот на Горан Бреговиќ присуствуваше три и пол илјадна публика која претежно беше средовечна полна со емоции и с...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |