Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен Магазин
Политика
22.07.2012, 13:09

Љубе Бошкоски остана без партија

Најблиската соработничка на Бошкоски, Наталија Ивчева, вчера објави преселба во ВМРО-ДПМНЕ заедно со градските разграноци

Горан Адамовски

Љубе Бошкоски од вчера остана без партија. Наталија Ивчева, поранешен генерален секретар на Обединети за Македонија (ОМ) и една од најблиските соработнички на затворениот претседател, вчера на прес-конференција соопшти дека Обединети за Македонија згаснува и оти членството се сели во ВМРО-ДПМНЕ.

Целта, како што рече таа, е да ја поразат коалицијата на Бранко Црвенковски и Љупчо Георгиевски, која, како што вели Ивчева, е подготвена да го смени името на државата.

Од она што остана од Обединети за Македонија, вчера, на оваа вест пристигна коментар дека нема да згасне партијата на Бошкоски и дека Ивчева веќе неколку месеци не е нивен член. Возвратија дека таа работи за свој личен интерес.

За најновите случувања, бил информиран и Љубе Бошкоски, кој, наводно, воопшто не бил изненаден со потегот на Ивчева, бидејќи таа и нејзините приврзаници веќе една година работеле на штета на ОМ.

Ивчева вчера на прес-конференција објави дека 95 отсто од локалните раграноци на партијата и внатрешните кругови како оние на подмладокот и на жените се согласиле да ја згаснат Обединети за Македонија и да се приклучат во ВМРО-ДПМНЕ.

„Во овие моменти, за секој нормален човек кој ја сака сопствената држава, најголем приоритет е да не дозволи на власт да се вратат Љупчо Георгиевски и Бранко Црвенковски“, рече таа предизвикувајќи сензација во јавноста, имајќи во предвид колку остри зборови и огнени стрели изминатиов период упатуваше кон Груевски поради апсењето на Бошкоски.

На прес-конференцијата присуствуваа членови на партијата, претседатели на о��штински организации и други претставници на органите на ОМ, кои тврдат дека немаат политички амбиции и оти единствена цел им е „да им се спротистават на Бранко, Љупчо и Тито“.

Според Ивчева, преминот во ВМРО-ДПМНЕ е нивна лична желба и не биле присилени на тоа. Таа покажа документи на кои стојат потписите и печатите на 45 општински организации (Од ОМ тврдат дека голем дел од нив се сменети уште во март, а печатите ги задржале бесправно, за што партијата ги објавила како неважечки), кои претставувале 95 отсто од вкупниот број. Сепак, призна дека печатот на партијата е кај актуелното раководство. На прашањето каков е ставот на Бошкоски, кој е на отслужување затворска казна во Идризово, таа рече дека треба него да го прашаме.

Во Обединети за Македонија, пак, тврдат дека станува збор за театарска претстава, и дека Ивчева и дел од луѓето што се појавиле на прес-конференцијата, одамна не се членови на партијата. За Ивчева велат дека се повлекла, бидејќи не била избрана за потпретседател и затоа сега се одмаздува.

„Партијата не згаснува. Имаме легитимно раководство, со двајца потпретседатели и генерален секретар, кое редовно оддржува состаноци“, вели Јагода Митревска, потпретседател на ОМ.

Во изјава за нашиот весник, таа тврди дека воопшто не биле изненадени од вчерачниот потег на Ивчева и луѓето околу неа, бидејќи, како што вели, веќе една година работела против интересите на партијата.

„Станува збор за бројка од триесетина луѓе, кои се' воделе од лични интереси. Немаме одлив на членството во ВМРО-ДПМНЕ“, појаснува Митревска. Таа потврдува дека стапиле во контакт со Бошкоски, кој, според потпретседателката, изразил рамнодушност, бидејќи го очекувал тоа што се случи вчера.

Се јави и СДСМ, според кого, ова е е една груба манипулација и бесмислен обид налик на оној на Марјан Додовски, бидејќи Ивчева пред година и половина поднела оставка во партијата.

„Ние имаме цврста соработка со легитимните органи на оваа партија, кои имаат и писмено овластување да ја застапуваат партијата и нашата соработка ќе резултира со заедничка коалиција помеѓу другите 20 партии кои ги предводиме, и секако со Обединети за Македонија“, соопшти СДСМ.

Бошкоска: Ивчева доби 100.000 евра

Сопругата на Љубе Бошкоски вели дека Наталија Ивчева зела 100.000 евра од Владата за да го изврши трансферот што како бомба одекна во македонската јавност. Според Виолета Бошкоска, која мометно е во Хрватска, парите на Ивчева и' биле понудени уште пред неколку месеци за што била повикана и била на разговор во Владата во два наврата. За тоа постоеле и записи во повеќе странски амбасади во Македонија, кои ги дала Ивчева, тврди Бошкоска во изјавата за порталот А1.он.


Статијата е прочитана 3439 пати.

Испрати коментарСрам или линч на лекарите
Белгиски „Ван хол“ дојде во „Бунарџик“
СДСМ
Реновирана општинската зграда во Кавадарци
Уличните светилки ќе се заменат со еколошки
Евтиниот превоз до Грција му ги „изеде“ туристите на Дојранsatanco, 22.07.2012 14:23:12
epa koga ova istoto go pravese ljube so ljupco, bese OK. sega ostanuva uste ljube i ljupco da preminat kaj grujo za milion evra. a rajata neka siba po kontejnerite.
Dali i brat Ljube pomina od Shutka vo DPMNE?, 22.07.2012 15:41:56
Predavstvoto e od sekogash bilo karakteristika na vmro-vcite. Dvajca vmro-vci, trojca kodoshi! I oni sega ke ja sproveduvaat lustracijata, verovatno na chelo so Ivcheva.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Петок
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |