Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.03.2012, 15:51

Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште

Пријавите се поднесени од полицијата за физички напад, а многу е веројатно дека ќе следуваат дополнителни санкции од училиштето

Двајцата професори од Државното средно хемиско училиште „Марија Кири-Склодовска“, кои беа инволвирани во завчерашниот инцидент, ќе се гонат со прекршочни пријави. Како што потврдуваат од Министерството за внатрешни работи, за професорите Ј.Б.(29) и Б..Х.(25) веќе се поднесени пријави за сторен физички напад.

Какви мерки ќе преземе раководството на училиштето засега е неизвесно бидејќи, како што велат оттаму, тие ќе причекаат на службеното известување на полицијата, па дури потоа ќе решаваат какви санкции ќе бидат преземени.

„Се' додека не го добиеме полицискиот извештај нема да бидат преземани никакви чекори. Доколку навистина се потврди дека за двајцата професори ќе бидат поднесени прекршочни пријави, тогаш ќе одлучиме што ќе правиме. Ние во училиштето имаме кодекс на однесување, кој не важи само за учениците туку и за наставниот кадар, што, пак, значи дека кодексот треба сите да го почитуваат“, вели Павле Павлов, директор на средното хемиско училиште „Марија Кири-Склодовска“. Тој појаснува дека токму професорите по хемија и англиски јазик имаат договори кои се на сила заклучно со 31 август оваа година.

Најновниот инцидент во средното хемиско училиште, всушност, претставуваше инцидент во низа. Имено, се' почнало кога еден ученик од втора година удрил по рамо една година помлада соученичка. За ударите девојчето го информирало професорот по хемија Б.Х., кој нападнал еден од учениците. Го спасило обезбедувањето на училиштето. Потоа следел уште еден инцидент, кога професорот по англиски јазик нападнал друг ученик и го турнал по скалите. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 1158 пати.

Испрати коментарРазрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја ук��нува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениmario.usa, 30.03.2012 22:10:06
nemoj da gi osuduvate profesorite.denesnive deca[neka ni se zivi i zdravi]nemaat nikakva kultura[so isklucoci,se razbira] i se odnesuvaat kako divjaci i kreteni.kreteni zatoa sto roditelite im se kreteni i ne gi vospitale.koga na takvite kreteni nekoj ce im stapne na vrat oti ne moze vece da gi trpi,togas malite kretencinja gi vikaat mama i tato kretenite da pokazat sila nad profesorite.zatoa i ni se slucija site onie kretenski raboti po avtobusite i skolite.obicna bandi od kreteni podrzani od nivnite roditeli kreteni.me interesira dali policijata prevzema merki protiv ovie kreteni ili i taa se kretenizira?.
Biljana, 31.03.2012 00:08:37
A zasto se krie identitetot na profesorite?Ne se maloletnici pa da gi pisuvate so inicijali.
Nikogo, 31.03.2012 08:40:39
Eh bre Biljana, ako se otkrije identitetot togas nema dobri oceni bez da se uci. Pozdrav

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 13°C

Делумно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 18°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |