Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Втора страница На прво место Политика Македонија Економија Хроника Едиторијал Мислења Писма Свет Култура Спорт Скопје Забава Некролог Хороскоп Што прават денеска Магазин
23.09.2010, 17:21

Парковите во Велес полни со отрови

Испитувањата открија енормно присуство на олово, кадмиум и цинк

ВЕЛЕС – Почвата во Велес е загадена со канцерогени метали и седум години по затворање на „Топилница“, покажуваат последните испитувања на експерти од Природно-математичкиот факултет. Тешките метали олово, кадмиум и цинк ги има во значително поголеми количини отколку што се дозволени според светските стандарди.

„Експертите препорачуваат, велешани повеќе не смеат да бидат во контакт со почвата, која е полна со отрови“, вели Ненад Коциќ, претседател на Еколошкото друштво „Вила Зора“.

Испитувањата во Младинскиот парк на длабочина до 20 сантиметри покажале дека кадмиумот, кој предизвикува канцер, го има дваесет пати повеќе, оловото во некои делови од паркот го има дури пет пати повеќе, а присуството на цинкот е четири пати споредбено со холандските стандарди.

Слична е и состојбата со Градскиот парк, каде што на повеќе места биле извршени проби, а резултатите биле поразителни. „Не смееме да дозволиме децата да бидат присутни на загадените површини во парковите, зашто тие се потенцијална опасност за нивното здравје“, вели Коциќ.

За да ја променат состојбата, велешани решија сами да ја чистат почвата. Еколошкото друштво „Вила Зора“ по втор пат ќе спроведува фиторемедијација, овој пат со рози. Четири до пет илјади садници рози од домашно производство ќе бидат засадени во Младинскиот и во Градскиот парк. Садењето се очекува да почне по 15 октомври, веднаш по изборот на најповолниот продавач на рози.

„Кореновиот систем на рози ќе ги впива тешките мет��ли од почвата, а од друга страна, физички ќе ги оддели граѓаните од загадената почва. Така и градот ќе се уреди хортикултурно“, вели Горан Петров, градоначалник на Општина Велес. Тој се надева дека Владата и НВО секторот ќе му помогнат на Велес.

Резултатите од загаденоста на велешката почва екологистите ќе ги испратат до министерствата за животна средина, за земјоделство и за здравство. Екологистите се надеваат дека Велес од град на олово ќе прерасне во град на рози. (С.Ќ.Н.)


Статијата е прочитана 1524 пати.

Испрати коментарМитревски единствен кандидат
Децата од улица во посебен центар
Загадена вода зарази ученици
Родителите бараат одговорност за децата со оштетен слух
Каде е министерот Османи?
Фестивал на медот во Прилеп
Како да се заштити природата во Охридtodor, 24.09.2010 16:12:06
Povtorno perewe pari. Yoçto ne ni davate na nas gra@anite pespari da gi nasadime royite po naçite dvorovi kade çto si igraat naçite deca a ne vo parkot kade sto ne seta nikoe dete.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  

 


Site Meter


Најчитани текстови во 2011

1. Се запали Александар Палас - емирот во „магла"
2. Тргањето на Александар сега е тешко
3. Кај Велешко се бараат 220 тони злато
4. Македонец ја открил Америка со Колумбо
5. Бранко и Али бегаат од тигарот

Најнови вести
Време
Скопје, 1°C

Облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 0°C, Мин: -7°C

Недела
Сончево
Макс: 2°C, Мин: -5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Втора страница | На прво место | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Едиторијал | Мислења | Писма | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Некролог | Хороскоп | Што прават денеска | Магазин |