Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Гневни работници во Кина го убија директорот

Пекинг -Работници во една кинеска челичарница го убија директорот, кој се обидел да им нареди да се вратат на работа, по што се судрија со полицијата.

Најмалку стотина лица се повредени во судирите меѓу полицијата и работниците од челичарницата Тонгхуу, кои протестираа против продажбата на нивната компанија на фирмата Јианлонг, соопштија организациите за заштита на човековите права.

Јианлонг е малцински сопственик на челичарницата Тонгхуу во која работат 30.000 лица. Ова е втор обид на Јианлонг да ја преземе целата фабрика. Работниците ги блокирале улиците и кршеле полициски возила во центарот на градот, пред да бидат растерани. (Mакфакс)


Статијата е прочитана 1159 пати.

Испрати коментар

Од: Mene do Vas
Датум: 27.07.2009 00:28:00
Bravo!
Од: Ace od Avstralija
Датум: 27.07.2009 03:13:25
Vo MKD koga trebase vaka da im se napravi na nekoi direktori, Brane im dade sekiri i medovi za 5 idni pokolenija.
Од: ivan od skopje
Датум: 27.07.2009 08:57:22
bravo za rabotnicite sto go napravile toj poteg se spasile od rabota???
Од: verag
Датум: 27.07.2009 14:30:46
Трпе од Македонија нена да направи вакво нешто,а ако ваков потег дојде од партаја чиј е голем обоважател,уште ќе вика ура.
Од: Trajanka
Датум: 27.07.2009 15:09:26
Na lugeto se stemnilo , rabotnikot sekogas e zrtveno jagne.
Од: Serdarot
Датум: 27.07.2009 16:16:50
Ace od Avstralija ima golemi kompleksi I e isfrustriran od liceto BC. Ne deka jas go simpatisam liceto, naprotiv.Ne samo liceto, tuku i tie po nego Ace davaa i predavaa, ta znaci koj I da e, se ti e isto vo MKD.FAKTITE kazuvaat, neli?!Od ranite 90 ti pa se do den denes, a veruvam i vo idnina ke bide isto, a mozebi I poloso.Sega pored politicarite imame I uste edna jaka “struja”, tie de so dolgite crni mantii (kako trgnale ke gi stavat vo senka site drugi, ama ti si Acika slep za tie raboti, ne gi gledas).Koga bi pocnale vaka po urnekot na Kina da se "resavaat" rabotite vo Makedonija kade bi bil krajot?!Toa Acika bi bilo revolucija (Oktomvriska li, Mladoburzoaziska li, kako sakas reci ja).Pa djipovine i koline, palatite (Spanski sela, Nerezi, Vodno,Bardovci, itn) na novopecenite biznismeni KRIMINALCI I i na nivnite im puleni ne se padnati od nebo, ukradeni se od nekogo neli bre Acika?!Ukradeni iod Kurto i Kurtovci ama i od Murto I Murtovci!"Piskotnici se slusaat od Galicnik do..."

Најди! во Утрински
Насловна
Учебници под прашалник
Во Охрид над 30.000 туристи
Зденко
Каков леб, всушност, јадеме?
Расипани риби и салама од Дрисла завршиле на скопските трпези
Голема шанса за ситните земјоделци
Платите ќе ја проголтаат речиси цела здравствена каса
Луис Хамилтон триумфално низ Хунгароринг
Не е доволно кратење од само 100 милиони евра?
Ги условувавме условите за ЕУ
Никола Саркози во болница
Карикатура
На охридските плажи дежураат 50 спасувачи