Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Политика

Македонија ќе воведе визи за Косово и за Албанија?

Приштина - Либерализацијата на визниот режим за граѓаните на Македонија би можело да доведе до ограничување на влезовите на жителите на Косово и на Албанија во Македонија, пишува вчера „Коха диторе“.

Весникот наведува дека на жителите на Косово и на Албанија можеби ќе им бидат потребни визи за влез во Македонија од 1 јануари, кога земјата треба да се најде на белата шенген листа.

Од македонското Министерство за надворешни работи тврдат дека засега не е донесена никаква одлука.

„Рано е да се зборува за тоа. Ќе бидеме во постојан контакт со Европскиот совет до конечната потврда за визната либерализација и граѓаните на овие две земји ќе бидат известени кога одлуката ќе стапи во сила. Воведувањето на визите за двете соседни земји нема да биде избор на Македонија, туку тоа зависи од препораките на Европската унија“, изјави портпаролот на македонското МНР, Петар Чулев. (Макфакс)


#
Статијата е прочитана 1495 пати.

Испрати коментар

Од: mitko ne moze da go lazete
Датум: 28.07.2009 01:41:17
Ako nesto dosega sme naucile e deka Makedonija ne samo sto nema da im vovede vizi na Albanija i Kosovo tuku i so dve race ke deli pasosi.
Од: goran
Датум: 28.07.2009 03:35:20
ej sto drzava sme luge i vizi ke pocneme da voveduvame a granicite se kako svajcarsko sirenje i ne se ni obelezani i toa sto e obelezano komsiive go brisat koga ke im tekne ali ajde da se poraduvame do koga ??????????
Од: blagoja
Датум: 28.07.2009 03:58:23
prvo Makedonija ce ceka chto ce i kaze Evropa.Drugo poveceto kosovaru unaat Makedonski pasochi taka da za niv ne e mnogu oriblem pochto i onak koga sakaat e pominuvaat Makedonskata granica na divo.
Од: DIMA
Датум: 28.07.2009 07:21:40
Toa trebase da se napravi uste od 1991!
Од: emil
Датум: 28.07.2009 09:00:19
Ajde de bre, dosta veke. Abe kakvi vizi, kakvi gluposti, zemete rabotete na poleto na stopanstvoto, sto se zamarate so vakvi nebitni raboti. Vizi? Moze, pod uslov Makedonija da im bide samo tranzit.
Од: Охрид
Датум: 28.07.2009 10:42:19
Ако Македонија не им воведе визи на косово и албанија верувајте дека од ова држава не бидува!!! сега ке скокнат македонските албанци да се борат за да нема визи или ако ЕК нареди визи тогаш ке делат македонски пасоши како алва!!!
Од: ико
Датум: 28.07.2009 10:53:51
Тоа би било поразително за економијата, контрапродуктивно за меѓудржавните односи, и крајно не ефикасно ако е инспирирано од желбата да се спречи емиграцијата од Косово и Албанија преку Македонија во ЕУ. А ќе биде и трагично ако и тие воведат визи за нас. ЕУ не треба да го бара тоа од нас, ако ги има нашите заеднички интереси на ум. Но за жал параноичните ЕУропејци често постапуваат ирационално.
Од: Мартин
Датум: 28.07.2009 11:08:46
Дај бе доста лажете
Од: tamara
Датум: 28.07.2009 12:04:28
vidovme deka albanskite partii povotorno ucenuvaat i stvaat precki na patot kon eu...vo 2000g bevme blisku do eu ni napravija vojna vo 2001g...eve vcera duri i vladinata dui ucenuva za zakonot za sobranie so totalna dvojazicnost na albanskiot jazik..znaci sekogas koga ni e najtesko dobivame sopki od albancite..zatoa ne samo vizi tuku ne treba nikogas da se vospostavat diplomatski odnosi so kosovo

Најди! во Утрински
Политика
Здравствениот фонд пишман за платите
Граѓаните не спијат ако имаат долгови
Работната група за „Сопот“ заглави со процедурите
Водоводот во Октиси повторно стана политички проблем