Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Дебарско Езеро врие од капачи

ДЕБАР - Брегот на Дебарско Езеро од Косоврасти, па се' до Манастирец е речиси окупиран со капачи. Дневно ги има повеќе стотици. Покрај локалните жители, спас од горештините бараат и гости од земјава, кои се дојдени кај свои роднини и пријатели, како и нашинци кои годишните одмори ги минуваат во родниот крај. Во месноста Манастирец има и кампери, кои претежно се од Скопје. Анализите на водата од Дебарско Езеро потврдуваат дека е од прва и од втора категорија, односно дека е хемиски и бактериолошки исправна за капење и рекреација. Ова го соопшти раководителот на работната единица на Заводот за здравствена заштита во Дебар Ментор Меља, епидемиолог. (Д.Р.)


Статијата е прочитана 642 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Четири лица казнети за непријавено движење во шума
Матурантите подобро знаат англиски отколку македонски
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
„Оче наш“ и молитвите за Алах - почеток на секој час по веронаука
Прекин на линијата Атина - Скопје поради судир на возови
И со референтните цени болните ќе користат најевтини лекови
Рекреативниот центар „Моклиште“ стана мочуриште
Стимул за овчарството со 300 милиони денари
Во Гостиварско полни амбарите со жито
Формирана Комора на здравствените работници
Лекови за 27 болни од мултиплекс склероза