Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Пад на прометот на Берзата

Минатата недела беше регистриран пад на берзанскиот промет за над 90 отсто во однос на претходната недела. Вкупниот промет изнесуваше 542 илјади евра. Од нив, 65 проценти се реализираа на официјалниот пазар, 13 отсто на редовниот, а останатите беа блок-трансакции. Десетте најтргувани хартии беа обврзниците за денационализација, акциите на „Алкалоид“, „Топлификација“, Комерцијална банка, „Макпетрол“, „Гранит“, Стопанска банка - Битола и „Македонија турист“. Речиси сите загубија од својата вредност. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 263 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Економија
Каков леб, всушност, јадеме?
Министрите во разногласие за крајот на кризата
ИПА-фондовите недоволно се користат
Оптимистички прогнози за германското стопанство
„Фијат“ доби одобрение да го купи „Крајслер“
Платите на министрите се намалуваат за 20 отсто
Намален извозот на швајцарски часовници
Државата ќе го субвенционира туризмот
Иванов на средби со бизнисмени