Брoj 2745  четврток, 24 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Свет

Лавров се надева во објективност на Хаг

МОСКВА - Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, вчера изјави дека сега по апсењето на Радован Караџиќ е најважно судскиот процес во Хаг да биде објективен без елементи на политизираност, кои се покажаа во досегашната работа на Меѓународниот трибунал. Лавров изјави и дека „српските власти ја исполнија својата обврска пред Трибуналот“. Тој уште еднаш истакна дека треба да се забрза завршувањето на работата на Трибуналот и да се предадат сите незавршени предмети на судовите на новоформираните држави на просторот на поранешна Југославија. Русија инсистира на тоа Трибуналот да заврши со работа до 2010 година.

За разлика од руското Министерство за надворешни работи, кое прашањето за предавање на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ на Хашкиот трибунал го смета за внатрешно прашање на властите на Србија, еден број овдешни политичари сметаат дека Србија не требаше да го испорача ниту Слободан Милошевиќ, како ниту другите обвинети, туку требаше да им се суди во земјата. Меѓу политичарите во Москва малкумина се оние кои веруваат дека судењето на Радован Караџиќ ќе биде објективно, бидејќи Трибуналот многу пати покажа пристрасност.

Како пример за необјективност руските политичари, политиколози и историчари ги наведуваат случаите за оправдувања и ослободување на низа босански муслимани и косовски Албанци, пред се' Рамуш Харадинај. (Б.В.)


Статијата е прочитана 212 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Барак Обама вети поддршка при посетата на Ерусалим
Кој ја зеде наградата од 6,6 мил. долари за Караџиќ?
Тајниот живот на Радован Караџиќ
Свирел на гусла во „Лудата куќа“ под својата слика
Работата на Трибуналот се продолжува уште четири години
Мировните разговори за Кипар ќе почнат во септември
Ахмадинеџат не се повлекува во нуклеарниот спор со Запад
Брисел не признава дека згрешил со приемот на Бугарија
Затворен случајот за исчезнувањето на малечката Британка Маделин Мекан