Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Скопје

Реконструкција на улиците „60“ и „101“

Деновиве ќе почне реконструкцијата на улиците „60“ и „101“ во Волково и во Пржино. Овие улици се користеа при изградбата на обиколницата на Скопје, при што настанаа одредени оштетувања на коловозната конструкција. Со реконструкцијата, што ќе се изведува од центарот на селото Волково до последната автобуска станица на „22“, ќе се изврши санација и пресвлекување со нов асфалтен слој во постојниот габарит, а наедно ќе се поправат и банкините по должината на улицата.

Во наредните неколку дена, линијата на автобусот „22“ привремено ќе биде изменета. Последната станица, наместо до новиот спортски центар кај реката Лепенец, ќе биде до центарот на село Волково.

Градежните работи ќе ги изведува „Терна“, фирмата која ја градеше втората фаза од обиколницата. Од Општина Ѓорче Петров апелираат до граѓаните да ја приспособат брзината на автомобилите според условите на патот, со што би се овозможила непречена работа на изведувачот. (В.Д.)


Статијата е прочитана 112 пати.

Испрати коментар

Од: граѓанин
Датум: 15.07.2008 01:24:36
Јас би му препорачал на градоначалникот Сокол Митровски, малку повеќе да поработи, а не да се фали по медиумите. Ваква информација треба да читаме кога ќе биде готов патот, а не сега. И информацииве се малку тенденционзи, работите ги изведува Терна, а не општината, не може заслугата за оваа работа да се препише на градоначалникот. Во суштина ова е ваша обврска, вие се обврзавте на ова затоа не треба да се фалите и да собирате поени на ваков начин.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Скопје
Доцни стартот на изградбата на четирите капитални проекти
За десет месеци, истретирани се над 1.000 улични кучиња
Граѓаните да пријават палење огнови на Водно
Се' уште нема проект за довршување на „Првомајска“
Гази Баба постави табли за влез и излез во руралните населби