Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Економија

Сите купуваат во кеш

Македонците и натаму преферираат да купуваат исклучиво во кеш. Податоците на државната статистика покажаа дека за првите три месеци од годинава, најголем дел од прометот во трговијата на мало, поточно 90,6 отсто, според начинот на плаќање, е остварен за готови пари. Ова упатува дека засега се залудни обидите на властите за воведување безготовинско плаќање, односно дека луѓето се' уште преферираат купување за готовина.

Инаку, во првите три месеци од годинава, во однос на истиот период минатата година, прометот во трговијата на мало бележи зголемување за 10,3 отсто, а прометот во трговијата на големо зголемување за 25,3 отсто. Во периодот јануари - март 2008 година, во трговијата на мало во Македонија е остварен промет од 330 милиони евра, а во трговијата на големо 527 милиони евра.

Со потрошувачки кредит, 13 отсто од вкупната продажба, се купуваат возила. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 683 пати.

Испрати коментар

Од: Goran
Датум: 15.07.2008 09:55:21
A ko go ukinuvaja plakjanjeto so cekovi kaj mislea? Epa eve go bumerangot, baravte GLEDAJTE
Од: alex uk
Датум: 15.07.2008 11:35:41
toa e zatoa sto poveketo luge koi plakaat se nad 45 godini, sto znaci toa se luge koi ne mu veruvaat na sistemot, odnosno bankite za da plakaat so karticka, no za edno 5-10 godini se ke se smeni. trpelivo, makedonijo!!!!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Стечајците го добија законот - што ќе прават оние по 2004?
Битола топ-дестинација за водење бизнис во Југоисточна Европа
Солун проблематичен - наши бизнисмени ќе ги снимаат Драч и Бар
До каде ќе оди цената на црното злато?
Над 10 илјади Македонци на одмор во Албанија