Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.08.2012, 15:19

Hови две илјади оперативни вработувања

Владата одлучи во соработка со општините следната недела да почне процесот на вработување на 2.000 лица кои ќе бидат ангажирани за вршење јавни работи во период од шест месеци. Преку општините во идниот период ќе бидат работно ангажирани уште дополнителни околу 2.000 лица за вршење на јавни работи.

Ова денеска на прес-конференција го истакна портпаролот на Владата Алексанадар Ѓорѓиев, кој рече дека за оваа цел Владата обезбедила еден милион евра, а исплатата ќе се врши преку општинатата која ги има ангажирано работниците. Тој потенцира дека за дополнително ангажираните околу 2.000 лица општините во соработка со Владата одделуваат дополнителни еден милион евра.

- Ќе бидат работно ангажирани моментално невработени лица, со ниска квалификација или повозрасни лица од 55-годишна возраст. Лицата за време на работниот ангажман ќе добиваат финансиски надомест од 7.600 денари месечно во кои е вклучено и осигурување во случај на несреќа при работа и професионално заболување. Лицата го задржуваат и правото на здравствено осигурување, посочи Ѓорѓиев.

За време на обезбедувањето на финансиската поддршка, како што рече, ангажираното лице не ги губи правата по основ на невработеност, односно доколку користи ваков социјален трансфер, тој додека трае ангажманот ќе биде ставен во мирување, а по завршувањето на ангажманот повторно ќе има правна сила.

- Лицата кои конкурираа за работно ангажирање веќе ги имаат поднесено своите апликации до општините, општините заедно со апликацијата доставија проекти до нас и Владата ги одобри и се започнува со процесот. Одобрени се сите 75 поднесени проекти, од уредување јавни површини, хигиена, уредување простори, хортикултура итн., истакна Ѓорѓиев.

Тој рече дека во текот на следната недела од понеделник секоја општина ќе биде известена за прифаќањето на нивниот проект за работно ангажирање на невработени лица. Исто така, нагласи Ѓорѓиев, ќе бидат потпишани тристрани договори меѓу Агенцијата за вработување, општината и невработеното лице кое ќе биде работно ангажирано.

- Со оваа мерка, Владата во соработка со општините работно ќе ангажира околу 4.000 лица кои ќе добиваат финансиски надомест од 7.600 денари месечно во траење од шест месеци со почитување на сите нивни права. Тоа е конкретна мерка за подобрување на состојбата на овие лица, за стекнување нови вештини кои се потребни за засновање траен работен однос. Владата и во идниот период ќе продолжи со реализација на мерки за поттикнување на вработувањата, додаде Ѓорѓиев.


Статијата е прочитана 1050 пати.

Испрати коментарНапаѓачот од Милвоки е поранешен војник во американската армија
Во јуни намалени откупот и продажбата на земјоделските производи
(ФОТО) Mинистерот за одбрана и началникот на ГШ на изложбата на АРМ
Прекината потрагата по удавеното момче во „Мавровица“
Првпат интервентна кардиологија во Битола
Кризата во еврозоната добива контури на психолошки распад на Европа
Сирискиот премиер објави дека станува дел од револуцијата
Двajца загинати и тројца повредени во сообраќајка во Радишани
Сменет сирискиот премиер
Светиниколчанец исчезна во езерото Мавровица
Повеќе од 100 луѓе исчезнати во одрони во Кина
„Сиромашни“ Грци со огромни банкарски сметки во странство
Жичницата нема да работи поради забраната за движење во шуми
Македонија воглавно во жолта, само јужниот регион во портокалова фаза
Шеесет и седум години од атомската бомба фрлена врз Хирошима
Кјуриозити“ се спушти на Марс
Пукотници и крвава драма во Милвоки
Силуван затвореник во Казнено-поправниот дом во Штип
Клинт Иствуд го поддржа Мит Ромни
Почина уште едно лице повредено во пожарот кај Струмица
Прашина од Азија го загадува воздухот во САД и Канада
Благодарници за децата од Домот „11-ти Октомври“
Cите пожари во Македонија се изгаснати
Нови 400 вработувања за обука кај познат работодавач
Писмо на Иванов до рускиот претседател Путин по повод 20 години од признавањето на Македонија
Јосиповиќ - Да признаеме и да им се поклониме на српските жртви
Деветнаесет лица загинаа во судирите меѓу турските воени сили и курдските бунтовници
Трговијата со човечки органи во пораст во Јужна Европа
(ФОТО) Изложба на АРМ во Градски парк
Во Неготино стартуваше проектот „И јас можам“
Бројот на жртвите од поплавите во Северна Кореја се искачи на 169
Tоплотен бран од жолта фаза во Македонија
Локализирани пожарите низ Македонија
Франција бара контрола на увозот на јужнокорејски возила во ЕУ
Локализирани пожарите во Велес, Гевгелија и Куманово
Време е Македонија да побара признавање во ОН под уставното име
Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за Сирија
Нов топлотен бран
СДСМ манипулира и врши притисок, струјата меѓу најевтините во ЈИЕ
Русија демантира дека нејзини бродови се упатиле кон Сирија
Руски воени бродови се упатија кон Сирија
Младенов - Да ги оставиме политичките толкувања на историјата во минатото
Обама за роденденски подарок ја посака Флорида
Регулаторната комисија да ги повлече правилникот и новите тарифници за струјата и парното
Oд утре нов топлотен бран
Иран се согласи на нови преговори за нуклеарната програма
(Обновено) Досиеjата на лустрираните објавени на Интернет
Вознемиреноста на Атина поради минатото
Пожарот кај велешко Карабуниште се` уште активен
Анан се повлекува од функцијата меѓународен посредник за Сирија
Сообраќајот во Дебар Маало од денеска еднонасочен
Cончево и топло
Пожарот на Cкопска Црна Гора ставен под контрола
Хоџај - Косово и Македонија имаат добри односи
„Прогрес“ се спои со Меѓународната вселенска станица
Сириските бунтовници извршуваат јавни ликвидации врз приврзаниците на Асад
Во Шпанија уапсени тројца припадници на Ал Каеда
Иванов - Сложни и единствени може да создадеме европска Македонија
Тинејџер со нож уби осум лица во Кинаkoki, 05.08.2012 16:59:50
По се изгледа овие места се гарантирани за лепачите на плакати на ДПМНЕ ................

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 42°C, Мин: 22°C

Среда
Ведро
Макс: 38°C, Мин: 23°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ФОТО) Болт е најбрзиот човек на планетата
Јамајканецот повторно со злато и олимписки рекорд на 100 метри...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 9.ден
По деветтиот натпреварувачки ден 61 држава има освоено медали...
Казахстанецот Илјин со два светски рекорда
Илјин го освои златниот медал во кревање товар во категоријата до 94 килограми и постави два светски рекорда...
Светски рекорд на Пендлтон во спринт

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |