Број 3260  сабота, 17 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter

Тежок удар за македонскиот фудбал

Суспензијата за Победа го дотолчи угледот на фудбалот

Наум Котевски

Во градот под Марковите кули трпеливо чекаа и чекаа, но не дочекаа добри вести од Лозана. Трибуналот за спортска арбитража ја потврди одлуката на европската куќа на фудбалот (УЕФА), според која, двократниот македонски првак Победа, поради местење на натпреварот од квалификациите за Лигата на шампиони со ерменскиот Пјуник, одигран на Градскиот стадион во сезоната 2004/2005, е исклучен од сите европски натпреварувања во наредните осум години.

Претседателот, познатиот фудбалски работник, Александар Забрчанец, е доживотно исфрлен од фудбалот, а ексиграчот Николче Здравески (капитен на тој натпревар) е помилуван, поради недостиг од докази за вмешаност во скандалот.

Тоа е единствената разлика од првичната пресуда на УЕФА, донесена на 27 мај минатата година, на која Забрчанец реши да се жали. Сега на такво нешто нема право, затоа што одлуките на судот во Лозана се конечни, како што е конечен и срамот за целокупниот македонски фудбал, кој никогаш и со никаков детергентски бум нема да може да се испере.

Клубот од стадионот „Гоце Делчев“ револуционерно се избори да биде дел од ударните вести на речиси сите светски медиуми и, секако, за „ексклузивниот“ наслов на Интернет-страницата на УЕФА. И го заслужи тоа. Таа е првиот фудбалски состав во светот што е казнет за местење меѓународен натпревар. Тоа, бездруго, значи дека болниот пораз на Победа се инсталира како историски моментум, не само за нашиот спорт туку и за светскиот воопшто.

Иако уживачите во инфериорната улога на жртва ќе кажат дека мафијашката оперативна обложувачка формула егзистира насекаде, не смее никој сега да бара помош во колективниот заговор и да замижи пред фактот дека по четири месеци размислување и анализирање, Лозана првпат му изрекува ваква казна на некој клуб. Супер момент за носење на целата работа во погрешна насока. Во онаа секојдневно апсолвираната, во онаа на кодошите и на патриотите.

Манипулациите со изјави од типот на овој не му дале пари, па затоа сведочел против Победа, оној намести десетици натпревари, па сега најде друг да обвинува, се непотребни.

За оперираните од таа параноја, тоа моментално е совршено неважно, тие сакаат да возат по вистинската патека. Имено, случајот Победа го апсорбираше и последното зрнце песок од часовникот на трпение кај љубителите на фудбалот, кои поучени од Италијанците, бараат инволвираните во криминалот, освен тоа што добија спортска казна, да бидат и кривично гонети.

Се сеќаваме на скандалот „Калчополи“ од 2006 година и судскиот процес против тогашниот директ��р на Јувентус, Лучано Моџи и неговите соработници. Италијанската полиција, впрочем, беше таа што го поведе скандалот откако ги преслушуваше телефоните на членовите на управите на Јувентус, Милан, Фиорентина, Лацио и Реџина. Јувентус, како што е познато, беше исфрлен во понизок ранг.

Голема афера ја затресе и Германија. Во 2007 година 25-годишниот Роберт Хојцер, доби значителна сума пари од Хрватот, Анте Шапина, за местење натпревари во Германија. Судот востанови местење на шест меча. Во германската историја скандалот беше оквалификуван како еден од најголемите. На крајот, регионалниот суд во Берлин му одреди две и полгодишна казна затвор на Хојцер, повеќе отколку што бараше јавниот обвинител.

Низа апсења се случија и неодамна во Турција, но кај нас засега езерото е мирно, бранови нема, иако од Министерството за внатрешни работи, кое ја доби документацијата за целиот случај уште во август минатата година, велат дека „сурфаат“ на случајот.

„Точно е дека МВР ја доби документацијата од УЕФА. Интерната постапка тука и кај УЕФА е поинаква. Различен, впрочем, е начинот на утврдување на одговорноста. Процесот и анализите траат и доколку на крајот постојат елементи за поднесување кривична постапка, МВР и ќе го стори тоа “, најави помошник-министерот за односи со јавност во МВР, Иво Котевски. Без разлика на полицискиот епилог, срамните порази и состојби во македонскиот фудбал некогаш водечките луѓе на Победа само ги рециклираа во најсофистицираната поразителна варијанта. И Лозана да те прогласи за белосветски измамник!

Разочарувачки е фактот дека не само на нашите современи терени и околу нив туку и во европските судници е ставен печат на одамнешната констатација дека силата на македонскиот фудбал и на самонаречените мак-фудбалски работници е само во слабоста.


#
Статијата е прочитана 1598 пати.

Испрати коментар

Од: tome sad
Датум: 17.04.2010 03:05:28
Acule e zrtva na Karalampie.Bosot na kladilnicite e KARALAMPIE.
Од: makedonce
Датум: 17.04.2010 08:50:56
ako .. sega da se formira nov klub so ime aleksandar makedonski
Од: Ico Najdovski, Melburn
Датум: 17.04.2010 12:32:05
Da, nov tim so novo ime a kradenjeto po staro, ha ha. Tie ke itruvaat so makedonceto a osobeno sakaat da igraaat majmun so nas!!
Од: Slavco
Датум: 17.04.2010 16:50:36
ni go udrija merakot. koj znae kolku natprevari ima namesteno pred ovoj na Pobeda. e pa, krkaj Makedoce, kako po obicaj-ako ne mozes na magareto udri po samarot. Zosto samo na Juventus , Milan i ostanatite italijanski klubovi ne im se slucuva vakvo nesto, a so sigurnost se znae deka mestele natprevari?...
Од: Miczo
Датум: 18.04.2010 08:37:06
Kaznata nema da deluva poucno ni za Acule ni za Pobeda. Tie veke denes igraat natprevar so Pelister koj site znaat deka ke zavrsi so pobeda na prilepcani. Natprevarot nemoze da se tipuva vo niedna evropska kladilnica uste od petokot sto znaci deka nekoj uplatil golemi pari na 2. Pobeda za zal nema da bide sankcionirana od FFM duri ke bidi i nagradena bidejki uste denes ke mu donesi golemi pari na Hari i na lazniot pretsedatel na F.K.Pelister - Atanasov, koj e samo paravan na Hari

Најди! во Утрински
Насловна
Приказни за патиштата
Не сум колатерална штета
Зденко
Собирачи на фалсификати
Во Скопје нема каде да се моча
Британците сакаат промена, a се плашат од неа
Пазарот во Шутка работи во лер
Немам друг чадор освен Македонија
Груевски се инаети со Брисел
Каде се двете деца од кумановски Средорек?
Македонија си пати од десно
Гитара со мана што останува во срце
Првата дама меѓу еманципацијата и католицизмот
100 години напредок
Граѓаните се виновни за се'!
Жените од Кремљ - од туршии до музеи
Зошто Евреите успеваат?
Гитара за милион воздишки
Одново „Коса“ на Вест енд
Голем тест за старата машинерија на Ватикан
Исповед на еден дипломат