Брoj 2743  вторник, 22 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Бугарија ќе го одвлече и регионот подалеку од Унијата

Дел од парите што ќе и' бидат скратени на Бугарија беа наменети за транспортна мрежа со Западен Балкан

Од нашиот дописник
Слободанка Јовановска

Брисел - Утре Бугарија ќе се соочи со пресудата на Европската унија, но резултатот од трите извештаи што беа објавени деновиве за корупцијата во оваа земја веќе е познат во Брисел. Бугарија ќе биде исправена на столбот на срамот на Европската комисија, иако според некои оцени, злоупотребите со европските фондови овде не се поголеми од тие што изминатите години беа откриени во Грција. Сосема е извесно дека в среда Брисел ќе најави укинување на 600 милиони евра од претпристапната помош за оваа земја, а се најавува и одлагање, а можеби и запирање на четири и пол милијарди евра помош од структурните фондови, ако состојбите не се поправат брзо и не се преземат неопходните чекори. Брисел дури не зборува за реформи во Бугарија, туку за „чистење на власта и администрацијата од корумпирани политичари кои се поврзани со организираниот криминал“ кои, според оцените во ЕУ, ги ставаат европските пари во приватни џебови. Речникот што го употреби ЕУ за да ја опише состојбата во оваа земја и мерките што најавува дека ќе ги преземе се најострите досега видени во Брисел, па тие се закануваат да ја дестабилизираат и владата во Бугарија. Во последниот, трет извештај што беше пуштен во јавноста вчера, ЕК, сепак, се воздржа од други дополнителни казни спрема Бугарија, по најавите дека е можно да се прогласат судските пресуди во оваа земја како неприменливи и неважечки на територијата на ЕУ, што поедноставно кажано значи да се исклучи земјата од правниот и судски систем на Унијата. Засега, ЕУ се воздржа од таа мерка, од страв дека преголемиот притисок врз Софија може да ги засили радикалните сили во земјата, дотолку повеќе што ембаргото за пресудите на бугарското судство ќе им оди во прилог на тие што не сакаат пресметка со корупцијата, а не на Брисел.

Ваквиот притисок врз Бугарија, наспроти многу поблагите оцени за корупцијата во Романија, ја наметнува дилемата што е тоа со што заслужи Софија специјален третман од ЕУ и колку ароганцијата на оваа земја- членка, од која не се очекуваше дека ќе блеска откако доби прием без да ги исполни условите, и' ги олесни чекорите на ЕК. Лошата вест за Бугарија е лоша вест и за Македонија, не само поради воспоставувањето нов однос на ЕУ спрема новопримените земји или кандидати туку и поради фактот дека голем дел од средствата што се скратуваат беа наменети за развој на транспортната и на енергетска мрежа од која ќе профитираше целиот регион. Бугарија деновиве, конечно, сфаќајќи ја сериозноста на ситуацијата, побара од Агенцијата за испитување на корупцијата во ЕУ, ОЛАФ, да испраќа свои тимови на секои две недели во земјата за да го надгледуваат работењето со помошта на Унијата, иако не е јасно со која, бидејќи Брисел стави рамка за сите пари за помош на земјата.

Инаку, во извештајот што ќе биде објавен в среда, ЕК вели дека напорите во земјата за справување со корупцијата се недоволни и ретко доведуваат до конкретни резултати, при што само неколку конкретни случаи практично завршиле со епилог. „Иако имаше некакво придвижување околу неколку случаи и беше даден голем публицитет на ’војната против корупцијата‘, сите тие претставуваат незначаен процент од криминалните дела ефективно казнети во Бугарија“, стои во извештајот на комисијата. За Брисел е особено загрижувачко што не дава резултат пресметката со корупцијата во високите нивоа и со организираниот криминал, и што институциите и процедурите изгледаат добро на хартија, но не функционираат во реалноста. „Препораки се даваат, но не се спроведуваат“ , смета ЕК, оценувајќи дека сето тоа предизвикало голема фрустрација кај некои од земјите-членки кои не гледале веќе смисла ни да и' даваат експертска помош на Софија, па ги повлекле експертите од земјата. Извештајот навести дека мониорингот во областа на правдата и внатрешните работи ќе продолжи и во Бугарија и во Романија и, што е најважно, се' уште нема временски лимит до кога.


Статијата е прочитана 2032 пати.

Испрати коментар

Од: mitko pak za malata vrata
Датум: 22.07.2008 02:53:01
Vrti suci pak Bugarite na krajot ke dobijat mnogu poveke otkolku sto zasluzuvaat. Makedonija ako ne e podbra barem e isto tolku losa zemja kako Bugarija. Zosto se tie vo tolku podobra situacija otkolku nas? Zosto se tie i vo NATO i vo EU a nie ne sme ni blisku? Samo zaradi Grcite? Ne ke e taka. Tie si imaa edna pametna ministerka za nadvoresni - Mihajlova, koja na cudesen nacin uspea pred dolgo vreme da im gi ukine Sengen vizite (son za nas) i uspea celata zemja da ja nasoci kon Evropa. I Bugarite mozea da zaglavat so Grcite na prasanjeto na Egejcite (poveke stotici iljadi Egejci, ako ne znaete, se izjasnuvaat kako Bugari, mozebi poveke otkolku kako Makedonci) i so prasanjeto na Trakija. Ama seto toa vesto go izbegnaa. Gi izbegnaa site prasanja za stapkata na kriminal i za nerazvienosta i vlegoa kaj sto trebase na MALA VRATA. Zatoa porano ni sluzea za potsmev a sega pola nasa nacija se ponizuva za bugarski pasosi.
Од: Vlado Perth
Датум: 22.07.2008 07:49:08
Namesto da si gi zasukaat rakavite i da pocnat nestko konkretno da rabotaat tie se uste se zanimavaat so Makedonija i Makedoncite dali postojat ili ne postojat.Gleda Gospod i vraka.
Од: pameten
Датум: 22.07.2008 08:18:34
Normalno, Po divashkiot komunisam Bugaria beshe i ushte e socijlno izostanata. Mentalitetot na ljugeto beshe totalno unishten. No sekako taa sega e vo EU is po kaznite, kje se razvie. Zhalno e deka nie, gledajki ja vcherashna Bugarija se odkazhuvame od nashite sopstveni Bugarski korenja, koi ne se zakana za nashiot Makedonski identitet,
Од: devicanecot
Датум: 22.07.2008 08:57:45
A, ete pak biser od klanot Jovanovski. Naslovot Vie i navistina biser. Od Bugarija zavisel cel region?? Isto tolku kolku sto cel svet Amerika go vlece napred. Vo bezdna.
Од: prynces
Датум: 22.07.2008 09:57:13
Eee,taka e-duri MK gleda koj sto raboti i samo si gleda bez da prevzemi nekoj seriozni cekori ke si bidi vo ova sostojba i nema da i ostani nisto drugo osven da se pravda so vakvi nekoj bezvezni pricini,zosto ne e del od Evro-Atlanskite strukturi...(na MK sekogas nekoj i e kriv za nesto) i ke se radva koga na nekoj od sosedite mu se slucuva nekoja nepravda??I pazete-toa ne e niti vistina,a samo edno preduprduvanje,koe e normalno, no na reporterkata i se saka da bidi taka..ili i e plateno toa da go napise....
Од: od Bugarija
Датум: 22.07.2008 11:57:22
Samo sakam da kazam, deka sekoja svetovna organizacija ima DVOJNI STANDARTI! I mislam deka vie poveke od sekoja druga drzava vo regionot go znaete toa.
Од: Biljana
Датум: 22.07.2008 12:33:52
Ok statija, a podpolno se soglasuvam so Mitko. Vaka taka tie se odat napred, a nie ke lupetame tuka.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Без дебата, молам!
Македонскиот јазик ќе се штити со глоба во евра
Зденко
Уапсен Радован Караџиќ
И новата влада ќе биде изгласана без опозицијата?
Драмата на Егејците (20)
Парното во Скопје поскапе за 60 отсто
Чуму политика дедо Стефане?
Девалвација на парламентот - закон за 35 секунди!
Нови мистерии околу крвната група на новинарот Владо Танески
Арогантни господари
Студен бран ќе донесе пониски температури и невреме со дожд
Со државата против државата
Verbatim
Писмото на Груевски го чека Баросо