Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Уапсен кумановецот што ја уби сопругата

Перица Јовчевски се скрил во викендичка во Табановце, со план да пребега за Србија

КУМАНОВО – По две деноноќија поминати во бегство, полицијата го уапси Перица Јовчевски (36) од Куманово, кој со четири куршуми ја застрела сопругата Мелани Стојмановска (33). Таа завчера беше погребана во нејзиното родно село Проевце. Јовчевски, кој во саботата рани уште две други лица на работното место на неговата сопруга, во фабриката „Киро Фетак“, вчера беше изнесен пред истражен судија во Куманово. По сослушувањето, истражниот судија му изрече мерка притвор во траење од 30 дена.

Полицијата го открила во раните утрински часови во неделата во една викендичка во Табановце. Сопственикот на викендичката тврди дека убиецот се скрил во објектот без негово знаење. Претходниот ден автомобилот на сторителот на злосторството, полицијата го пронајде во близина на граничниот премин кај селото Пелинце, триесетина километри североисточно од Куманово.

Се претпоставува дека убиецот за почеток имал намера да се засолни во Србија. Во опколувањето на викендичката во Табановце и фаќањето на Перица Јовчевски учествувале дваесетина полицајци. На вчерашното приведување во кумановскиот Основен суд осомничениот за убиство и за уште две други кривични дела – обид за убиство и поседување оружје без дозвола се однесуваше ладнокрвно пред бројните камери и фотоапарати. Во кумановската чаршија не стивнуваат шпекулациите за мотивите за убиството на младата Мелани Стојмановска. Преовладуваат мислења дека таа десетина години преживувала пекол во бракот со него – познат како тежок наркоман и дилер на дрога, како и сторител на повеќе кривични дела тешка кражба за кои издржал повеќе казни затв��р. Се говори и тоа дека допрва ќе се одмаздувал на лица со кои, наводно, неговата сопруга имала љубовни врски. (Ст.Б.)


Статијата е прочитана 1109 пати.

Испрати коментар

Од: pravda
Датум: 15.07.2008 08:29:55
E moj Bazoka, te znam uste koga bese mal, ist si bese i ist si ostana, zelena tikva, so mafijaski maniri vo zelenata ti glava. Ustvari nikogas dovolno hrabar bez pistol, na sekoj moj samar mi vracase so 10-tina tvoi drugari. P.S. Pravdata e mozebi spora, ama go stiga sekogo
Од: danija
Датум: 15.07.2008 08:33:06
Dali nekoj vo zemjata e svesen kolku takvi manijaci slobodno setaat po zemjata Nikoj ne obrnuva vnimanie na apelite za pomosh na nesrekjnite zeni samo koga kje se sluchi nekoe ubistvo koga vekje e docna za se togash drzavata kje reagira Jas so godini ziveam so eden takov manijak koj postojano mi se zakanuva deka kje me ubie so godini go trpam negovoto nasilstvo i fizichko i psihichko, so godini toj me isteruva od kujkata vo koja zaednichki sme vlozuvale i koja kolku e negov tolku e i moj dom so godini me omalovazuva i odi so drugi a mene me okrivuva za nekavi izmisleni neverstva.I da sakam da prekinam nemozam zatoa shto nema zakon koj kje me podrzi i koj kje me zastiti ,kje mu zastane na pat A kazete mi kade da odam,Devojcheto naslo zasolnishte kaj nejzinite roditeli i pak e mrtva zatoa zosto imala sila da stavi kraj na terorot na nejziniot maz,I mekoj nea kje ja okrivuva deka mu bila neverna, i toa bilo prichina za ubistvoto Sramota kako moze takvo nesto i dase napishe A sto t
Од: baba Trena
Датум: 15.07.2008 11:59:04
na "Bazoka" ne treba da mu se sudi za edno,tuku za iljadnici unisteni zivoti na mladite kumanovci.Poznatiot narko-diler kogo go kolnat mnogu majki,treba da se ubie !
Од: Liddija
Датум: 15.07.2008 13:31:54
So 4 kursumi e usmrti Melani togas za ovoj monstrum samo eden kursum vcelo
Од: zane avstralia
Датум: 15.07.2008 15:23:29
policajci i sudii vi se molam ne mu sudete na toj manijak samo slobodno prepusteteim go na tie majki sto im nastradale decata i na familijata sto ja ubija melani tie imat pravo da mu sudat sud a ne vie ke go izvadite mrdnat bolen i red drugi raboti i aj nekoja godina ke po ranite i pak ke gleda bel den za nego smrtna kazna kako sto rekov koj da mu sudi ziv da go derat kako sto ne postoj melani taka i toj da ne postoi na zemjava.stvarno mi e zal za melani bog da si ja prosti lesna i zemja.a isto i socustvo do nejzinata familija
Од: irena
Датум: 15.07.2008 16:07:11
Danija, prvo ke se smestis na sigurno mesto, vo salter koj gi ima po makedonija. ka prasas vo policijska stanica, socijalno i nevladini organizacii, crven krst., a potoa , ne kaj rodnini i prijateli, a potoa ke podneses baranje za razvod na brakot. ako imas deca i niv prvo ke gi smestis i zastitis. ako si seriozna zada go napustis toj monster, toj e mnogu bolen covek,toj nikogas nema da se promeni, veruvaj mi. samo nemoj da mu pretis deka ke go ostavis. samo zamini si. i ine ni poglednuvaj pozadi sebe.oti dobar zivot e pred tebe i ne si go gubi vremeto,oti ako ti rekol deka ke te ubie sigurno toa i ke go napravi akop mu dades moznos. za eden krevet za sebe sekoj ke te pribere, i da si vadis parce leb segde mozes. situacijata e mnogu teska vo makedonija. mislam ekonomskata, pa zatoa mislis deka nema izlez od taa tvoja teska golgota, no ako ostanes ke ti bide uste potesko ke ostares, ke se razboles ,a on i toa ceka.zatoa sve isplaniraj detalno i zamini si kako edna dostojanstvena zena. m

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Повеќе од 30 млади ослепеле на концерт во Москва
Судот ги гледаше снимките за поткуп во Општина Аеродром
Нови повредени од падната гранка на „Егзит“, Македонката се бори за живот
Загина прилепчанка, нејзиниот сопруг е тешко повреден