Број 3260  сабота, 17 април 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Скопје

Од понеделник „Илинденска“ ќе биде затворена за сообраќај

Улицата ќе биде целосно затворена од раскрсницата со „Ленинова“ до „Рузвелтова“

Од понеделник, 19 април, до 1 мај, делот од „Илинденска“ од крстосницата со улица „Ленинова“ до улицата „Рузвелтова“ кај Зоолошката градина ќе биде целосно затворен за сообраќај. Затворени ќе бидат и сите други раскрсници на овој потег, како крстосницата со „Наум Наумовски-Борче“ кај фонтаната и влезот во Собранието на Град Скопје.

Сообраќајот, како што информираат од Градот, ќе биде пренасочен по околната улична мрежа, првенствено по улицата „Орце Николов“ и булеварот „Партизански одреди“.

Затворањето на овој потег на „Илинденска“ се врши поради моменталната фаза на изградба на улицата, која вклучува користење на голема градежна механизација, што би можела да ја загрози безбедноста на учесниците во сообраќајот. Градежниот зафат, како што наведуваат надлежните служби, ќе се одвива на повеќеслојна површина и при трасирањето на новата сообраќајница ќе се изведуваат работи на поголема длабочина, поради што тие претставуваат голем ризик за моторните возила.

Надлежните апелираат граѓаните да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација и во наведениот временски период за сообраќај да ги користат алтернативните улици.

Градот Скопје на улицата „Илиденска“ ја почна реализацијата на проектот за проширување во булевар со четири коловозни ленти. Ќе бидат изградени и нови пешачко-велосипедски патеки, средишно зеленило на потегот од „Рузвелтова“ до „8 Септември“, а ќе се постават и нови семафори на крстосниците и ново улично осветлување. Инвестицијата со вкупната вредност од 122 милиона денари целосно ќе биде покриена од буџетот на Град Скопје.


#
Статијата е прочитана 1095 пати.

Испрати коментар

Од: Robert
Датум: 17.04.2010 12:05:11
Bravo za gradonacalnikot i za vladata, stvarno se sto vetija ostvarija!!! Bravos, nema vece lagi i prevari kako so sdsm
Од: jean luc picard
Датум: 17.04.2010 18:19:04
во сите други медиуми викаат дека ќе биде до први јуни а не до први мај. кој е сега грешка?
Од: el dorado
Датум: 17.04.2010 20:00:29
uste da ima patem kade da se vrsi nuzda pa mozebi ovoj gradonacelnik smeta deka sekoj treba da si nosi peleni. Neznam dali e toa partijsko opredeluvanje ama sramota za glavniot grad da nema javni toaleti a postoeckite da se prepoznavaat po mirisot kako vo Kina

Најди! во Утрински
Скопје
Во Скопје нема каде да се моча
Танц-парадата ќе ги затвори улиците во центарот