Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане

Македонија неочекувано загуби од Исланд со 1:0

Сашко Ѓ. Димовски

„Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане“. Вака пееше македонската музичка икона Тоше Проески. А, кога се' ќе се собере во изминатите 8-9 дена и она што го видовме на стадионот „Лаугардалсволур“ во Рејкјавик во средата вечерта, пораз остана и за македонската фудбалска репрезентација во третиот меч во квалификациите за Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка. Загубивме од селекцијата на Исланд, 57 места позиционирана зад нас на ранг листата на ФИФА, со 1:0 и самите ја девилвиравме големата победа над Шкотска во септември. Стрелец на погодокот беше Гунарсон во 16 минута. Гудјонсен нафрли од левата страна, капитенот Седлоски промаши цела топка во обид да ја расчисти опасноста, на отпадокот не успеа навреме да реагира половина од македонските дефанзивци, па на Гунарсон не му беше тешко да ја погоди целта и дополнително да ги смрзне играчите и новинарите во студениот Рејкјавик.

Го загубивме можеби најважниот дуел од чиј исход во многу нешта зависеа за местото на нашиот национален тим во деветтата група. Селекторот Среќко Катанец порача дека победа ќе значи дополнителен ентузијазам пред априлското гостување кај Холандија и јунските пресметки наредната година против Норвешка и Исланд на Градски во Скопје. Тоа падна во вода, како што падна во вода и привидниот мир кој требаше да ни го обезбеди ремито со Исланд.

На површина исплива онаа најнепосакувана варијанта за нас, пораз и бодовен минус во однос на конкурентите за втората позиција, па наместо наредните мундијалски предизвици да ги пречекаме со 6 бода или со 4 и веднаш зад Холандија, ние ќе ги пречекаме со 3 од можни 9 и на четвртата позиција. Пред нас се Шкотланѓаните и Исланѓаните кои ги вративме во игра, зад нас е Норвешка која собра само два бода.

Ги нарекувавме „рибари“, а влеговме во нивната мрежа и никако не успеавме да излеземе од неа. Некои вината за тоа ја лоцираат кај селекторот, некои во фудбалерите, за некои немавме среќа, за некои проблемот беше во реализацијата. Од се' по малку има вистина во најновиот лош пораз на македонската репрезенатција, а најмногу она последното, бидејќи имавме простор за игра, и тоа многу, а бодовите му ги оставивме на противникот.

Не знаевме или не можевме да поентираме барем еднаш против еден од најслабите тимови против кои сме играле. Тоа е недозволиво, скандалозно и за секаква осуда. Игравме претежно преку средината што не даде резултат, не беа искористени Петров и Лазаревски чии пробиви и нафрлувања по страничните позиции недостасуваа во Рејкјавик. Катанец почна со еден шпиц, Горан Мазнов, што не кореспондираше со најавите пред мечот дека цврсто одиме на победа. Дури и тактиката во првото полувреме повеќе беше ориентирана на реми. Но, како што одминуваше времето по примениот гол нашиот селектор беше принуден да ја менува замислата. Го извади Мазнов, кој во една прилика не успеа да ја исконтролира топката во позиција кога само со малку повеќе присебност непречено ќе дадеше гол и кон Пандев во шпицот ги инсталираше Ристиќ, Стојков.

Меѓутоа и тие не успеаја да сторат нешто повеќе. Ристиќ упати само еден слаб удар, додека Стојков во два-три наврати не реагираше како што треба. Најзрелата шанса ја имавме во 76 минута. Пандев излезе очи во очи со противничкиот голман, направо чекор во лево, биеше, меѓутоа го погоди во нога домашниот дефанзивец кој претходно со финта го исфрли од игра. Ситуацијата наликуваше на една од оние на кои сме навикнале да го гледаме во дресот на Лацио во кои најчесто ги завршува со гол. Овојпат тоа не беше случај. Пандев одлучи сам да ја заврши акцијата иако како опција го имаше и Стојков кој лево од него го следеше во трк.

Исландскиот селектор не можеше да ја скрие радоста по победата. На прес-конференцијата беше многу среќен бидејќи по подолго време неговиот состав оствари триумф, но призна дека им било тешко на неговите играчи да ја сочуваат предноста.

„Одамна не сме биле надиграни вака на домашен терен. Шкотска победи овде, но не заслужи, затоа што против Шкотска ние игравме како Македонија вечерва. Имавме игра, создадовме шанси, а на крајот гостите незаслужено ги освоија трите бода. И тој меч требаше да го добиеме“, изјави исландскиот селектор, Олафур Јоханесон.

Спротивно расположение во нашиот табор. Игор Митрески, Горан Пандев, Петар Милошевски и останатите наши репрезентативци не можеа да поверуваат дека не успеаа ниту еднаш да ја погодат мрежата и покрај големиот број шанси. Неверување од исходот на мечот и кај селекторот Катанец.

„Не знам дали да плачам или да се смеам. Поблиску сум до плачење. Чудо е како не поентиравме барем еднаш. Немам зборови, емотивно сум празен. Не знам во што е проблемот. За играчите немам забелешки. Имаа игра, имаа прилики за гол, но јас не сум тој што треба да го постигнам. Јас седам на клупата, а друг е на теренот. Ова не сакам да биде сфатено како мое лично оправдување за поразот. Не знам што да кажам. Само можам да кажам дека овие квалификации не се завршени за нас. Бодови ни' недостасуваат меѓутоа има уште пет натпревари. Се' е можно“, изјави Катанец.

Ниту презимувањето на второто место во групата не беше доволен мотив за нашите репрезентативци да бидат поприсебни во играта и завршницата на нападите на стадионот „Лаугардалсволур“. Отидовме како фаворити, а се вративме како губитници. Несфатливо е како можеме да си дозволиме да загубиме меч од големо значење со тимот кој апсолутно не знаеше каде се наоѓа во второто полувреме.

Општ е впечатокот дека ситуацијата на Пандев во 76 минута можеше да претставува почеток на пресвртот. Ако успеевме тогаш можеби ќе успеевме уште еднаш во минутите што преостанаа.

По поразот во Рејкјавик единствената утеха ни' е бодовната ситуација на конкурентите во групата затоа што освен Холандија која е со максимален ефект, останатите селекции се разликуваат по бод-два и негуваат подеднакви шанси за втората позиција.

Проблемот кај е нас е тешкиот распоред. До крајот треба да ги посетиме Шкотска и Холандија, не' очекува и престој во Осло, а дома ќе ги пречекаме Норвежаните и Исланѓаните. Покрај подигнувањето на нивото на играта и реализацијата на нападите, да се надеваме дека селекторот Катанец ќе најде начин да го мотивира играчите и психолошки да делува врз нив.

Исланд - Македонија 1:0

Полувреме: 1:0. Стадион: „Лаугардалсволур“ во Рејкјавик. Гледачи: 6.500. Гл. судија: Дерели Селџук. Помошници: Мехмет Сатман и Алпер Улусој (сите тројца од Турција). Ж. картони: Гисласон, К. Сигурдсон, Палмасон, Гунлеифсон (Исланд). Стрелци: В. Гунарсон во 16 минута.

Исланд: Гунлеифсон, Сајверсон, И. Сигурдсон, К. Сигурдсон, Стеинсон, Хреидарсон, Б. Гунарсон (А. Гунарсон), Гисласон, Халфредсон, Гудјонсен, В. Гунарсон (Палмасон). Селектор: Олафур Јоханесон.

Македонија: Милошевски, Лазаревски, Новески, Седлоски, И. Митрески, Петров (Трајанов), Шумуликоски, Гроздановски, Тасевски (Ристиќ), Пандев, Мазнов (Стојков). Селектор: Среќко Катанец.


Статијата е прочитана 1055 пати.

Испрати коментар

Од: igor_bt
Датум: 17.10.2008 01:05:41
Kako prvo moram da go pofalam utrinski,koj mislam deka e edinstven medium vo Makedonija,kade sto citatelite mozaat da isprakaat komentari i istite da se javno objaveni. Zosto izgubivme?Onoj sto redovno i podlaboko go sledi Mak-fudbalot,mnogu dobro znae deka polovina od nasite igraci ne se standardni vo svoite klubovi. Konkretno, Igor Mitreski, Vlade Lazarevski, Robert Petrov, Ace Stojkov ( vo poslednite 8 meseci ima odigrano samo 4 natrpevari od 90minuti...i toj e jokerot za presvrt) Maznov nitu oddaleku ne e vo formata odkolku minatata sezona, Shumolikoski isto taka nema standarden prvotimski status na Ipsvic. Polovina reprezentacija znaci nema kontinuitet na nastapi vo svoite klubovi. Nie obicno napagame po krila, greska na Katanec. Islanganite igraa vo sabotata, nie odmaravme znaci se pospremni. Igras dobro nema golovi, ednas , dva pati, tri pati...toa e odraz na kvalietot i drugata vazna rabota, problemot vo glavite, nedostatokot na KA-RAK-TER ili narodski so "beskicmanjaci" nist
Од: realen
Датум: 17.10.2008 02:28:17
Kako da se ostane ladnokrven posle vakov neocekuvan poraz. Kako sto site nie fudbalski entuziasti velime ova e "katastrofalen" poraz za Makedonskiot fudbal, iaku izgubivme so 1:0. Bez bilo kakvi opravduvanja, ocigledno nekoj ne bese motiviran da go osvetli liceto na Makedonija, bare vo fudbalot. Katanec, treba da go osvezi timot so novi makedonski igraci od vnatresnosta. Sportisti koi ke ja odigraat utakmicata so srce, a ne mislejki kolku pari ke zarabotat. Da ne dolzam mnogu, uste ednas ova bese "katastrofalen" poraz za nas i sansite za ucestvo vo Juzna Afrika se podolu od minimalni...Zivotot e poln so lekcii, ama nekoj voopsto ne saka da nauci nesto novo...
Од: Dok
Датум: 17.10.2008 04:25:24
So nekolku od ovie igraci i sami da sme vo grupa pak nema da s ekvalifikuvame, pa i Pandev treba da si odi od reprezentacija, mozi vo lacio ama nemozi za makedonija sram da im e, pa i trenerot sto majka barase po sredina se zapnal sredina ta sredina kako pijan z abandera, i sega ke si sedime doma, mislam ima vo makedonija mnogu drugi mladi igraci koj bi postignale poveke od ovie.
Од: bitolcanec
Датум: 17.10.2008 04:32:43
Abe Igor,vo Makedonija site se fudbaleri site se politicari site se muzicari i sve drugo!So zbruvas iti ziti majka jas neznam?!Kakov Katanec kakvi crni kamena!Covekot gi napravi ovie igracite nasi da igraat i da sozdavaat sansi kako sto toa go pravat samo reprezentaci kako Brazil,Portugalija,Argentina i slicni na niv!Edinstveno sto fali e realizacija!Toa sto od 10 100%sansi nemozime da dademe gol nema nisto zaednicko so Katanec!Toa e greska na napadot i tie se edinstvenite vinovnici za porazot vo Island!
Од: madzarcanec
Датум: 17.10.2008 08:33:29
E bas taka bitolcanec,da si mi ziv i zdrav
Од: space
Датум: 17.10.2008 09:16:07
До кога вака? Јас и цела Македонска јавност се надевавме на борба за СП, а вие губите кога беше најпотребно. Нема оправдување, криви се сите, од управата до играчите, репрезентација која се наоѓа на 46 место не смее да си дозволи ваков кикс. Многу сум разочаран, знам дека има уште шанси, ама тие ни се премногу намалени. Па една Албанија игра нерешено со Шведска и Португалија, а ние, ние не можеме да победиме еден мо*ан тим на Исланд. И едно не ми е јасно, кај се играчите да побараат прошка за ова што ни го направија нам навивачите и на целата нација.
Од: Marko
Датум: 17.10.2008 09:35:28
Да бидеме реални луге, немаме квалитет во фудбал, а за жал и во многу други спортови. Ги кривам новинарите, кои од нив прават звезди, икони, јунаци а во стварност се подпросечни играчи. Пандев е добар фудбалер ама само во добар тим, сам неможе а и не покажува ништо посебно. Катанец не е магионичар и мислам дека со овој тим толку се може.
Од: grobari jug
Датум: 17.10.2008 09:40:08
Posle vakva blamaza,trebashe Srecko posle tushiranje da gi odnese vo nekoe stovarishte vo Rejkjavik i da gi natera zvezdite 3 saata da treniraat shut vo beton....i toa goli da bidat ko od majka rodeni. Najgolema slabost kaj fudbalerite od prostorite na Balkanot e zavrshniot udar...toa ne e nishto novo. Pa otvoren shut od 20-25 metri e sekade 90% gol,a ovie nashive sutiraat kako sekoj od niv da izel po 10kg ziva solena riba pred utakmica...Golema shansa e ispushtena i shto drugo da se kaze osven deka istorijata se povtoruva....za zal sekoi kvalifikacii e taka.
Од: zigorski
Датум: 17.10.2008 10:02:41
Ne treba da se osuduva Katanec . Odigravme mnogu podobro od niv no ... na zalost zagubivme. I ne se zagubeni site sansi za plasman . Poglednete ja tabelata. Ke nadomestime na drugo mesto za izgubenite bodovi. Loso izdanie na Sedloski. Golot odi na negova dusha. I prviot gol Holanganite vo Skopje go postignaa po negova losa intervencija . Na Taseski mestoto ne mu e ni na klupa. Vidovme kolku ni falese Naumovski . Maznov vo kontinuitet igra loso. Iako Stojkov ne e standarden sepak se dobar tandem so Pandev i nemu bi mu dal prednost. Mnogu dobro se poznavaat so Pandev, od deca igraat zaedno. Pandev pocnuva da me nervira. Nikako da postigne gol za Makedonija. Bravo za Grozdanovski , negovata igra i pozrtvuvanosta. taka se igra , se gine na teren, nasekade go imase.
Од: goran kavadarci
Датум: 17.10.2008 10:51:51
ako ste zabelezale,koga i da kiksne Goce Sedloski so glava togas primame gol. taka bese i so hrvatska na maksimir, taka bese i so holandija na gradski a bogami ne ne odmina.so prokletvo ke bese:)
Од: Gox
Датум: 17.10.2008 10:59:46
Site nie sega klevetime,kritikuvame,pisuvame I vo pravo sme..Ama naredna utakmica,op,Gradski pak poln..E ne..BOJKOT..neka igraat sami za sebe,da vidat deka narodot ovakvi blamazi ne tolerira..Dali mestat utakmici,dali potcenuvaat mislejki deka se "pregolemi" zvezdi,dali psihata im e ocajna,ne znam,ama jas na reprezentacija poveke ne mislam da stapnam..Totalen ocaj,da se sramis koga gledas fudbal na tvojata sopstvena reprezentacija..Bez dostoinstvo i cest,ramnodusni i beozbirzni..Epa zatoa sekogas bas oni se vo nemilost na trenerite kade i da odat da "igraat"...
Од: vlatko
Датум: 17.10.2008 11:35:57
Мислам дека немавме доволно среќа ,а да ги погледнеме и другите резултати ќе видиме многу изненадувања.Несмееме веднаш да фрламе камења по играчите несакам да се потсетувам на минатото кога во Велес ги исвиркуваа ракометарите во Скопје фудбалерите во Кратово младата фудбалска репрезентација и многу други примери па после тоа ни избега ракометно светско првенство и ред други катастрофални резултати .Сега се врати атмосферата кај публиката и почнаа резултатите да одат во нагорна линија во сите спортови мора да разбереме дека и тие се луѓе како нас и прават грешки .Мислам дека грешката ќе се исправи и тоа против Холандија ,ќе си го земеме бодот кој што го заслуживме уште во Скопје.И за крај сакам да им порачам на сите дека мора да земеме пример од Англија која од нас е подобра за пеесетина фифа места ,а изигра со нас нерешено сред саутемптон а на крај англиските фанови своите фудбалери ги испратија со аплаузи,така се сака репрезентацијата ,мора да дадеш подршка и кога не оди баш најдобр
Од: a81
Датум: 17.10.2008 11:56:34
Не можам да го разберам Катанец и неговото упорно форсирање на едни исти играчи цело време. Мислам дека треба конечно да престане да се инаети и да викне нови фудбалери во репрезентацијата. Има неколку кои навистина заслужуваат: Ивановски, Толевски, Јанчевски, Неџипи, Станковски, Тричковски, Ристе Наумов. 80 % проценти од моменталните репрезентативци имаат мала минутажа во своите клубови!!!!!!! Навистина не ја разбирам логиката на Катанец !!!!!! Нешто мора да се менува под итно!
Од: DimoAgo
Датум: 17.10.2008 12:12:05
Ne se soglasuvam deka ni se mnogu namaleni sanste za SP,zaostanuvame samo 1bod,no so vakva realizacija tesko.Se soglasuvam deka zasluga na Katanec e toa sto sozdavame sansi,no ne se soglasuvam deka ne e kriv za realizacijata.Pa koj gi trenira i koj gi selektira.Treba da se selektiraat onie igraci koi vo momentov se vo najdobra forma(Jancevski od Vardar ili Trickovski) a ne so 15 igraci igrame vejce 3 godini kako da se najdobri na svet.PANDEV nikako povece vo spicot zasto uste ednas pokaza deka e poopasen od vtor plan kako poluspic so odlicni asistencii.I za kraj pod hitno da treniraat sutiranje bidejci ekipa bez 3-4 igraci koi mozat da davaat golovi od 25m nema sto da bara vo denesniot fudbal.
Од: dejan-kocani
Датум: 17.10.2008 12:20:38
Jas mislam deka katanec vo vrska so porazot od island nema vina, zar katanec e kriv sto taka se izglupira sedlovski, ili pak sto tasevski koga sutira misli deka igra ragbi,pandev e sebicen ne podava a nema i sut,pandev i ristic koga sutiraa toa poveke licese na vrakanje topka na svojot golman otkolku sut za gol,pa jas da bev posilno ke sutnev a ovie slepcite od 5 metra sutiraat i pak popoleka po zemja tuka katanec nema so da napravi samo da trazi novi igraci
Од: ludiot
Датум: 17.10.2008 13:39:48
Jas mislam deka treba i Katanec "golemiot" strucnjak sto nema poima i cela ekipa da prestane da se natprevaruva da ne go srami makedonskiot narod kade gledaat tie koga biraat kog ce stavat za selektor sramota
Од: do space
Датум: 17.10.2008 14:04:47
"Edna ALbanija..."?!! Pa ti decko dali si videl kaj igraat reprezentativcite na Albanija i koi zvezdi se vo nivnite ekipi? Igraat vo daleku podobri i pogolemi timovi nego Makedonskite reprezentativci, toa sto e Pandev od Lazio za Makedonija - toa e Lorik Cana za Albanija (kapiten na Olimpik Marsej), samo kako primer, Albanija e mn podobra reprezentacija od Makedonija, samo sto i tie so golemi reprezentacii igraat MN DOBRO a so edna Ungarija ke ispozafrknat rabota, dr osobina e sto mn se sebicni i poveke sekoj od niv gleda da DADE GOL sekogas nego da odigra nekoj pass sto bi znacelo siguren gol za negovata reprezentacija.Taka da, nemoj da zboris gluposti i da ponizuvas bezveze, BTW, da ne se zbunis nesto - jas sum navivac na MKD reprezentacija !!
Од: Stefan
Датум: 17.10.2008 14:36:51
e kako be bitolcanec Katanec ne e kriv???pa toj gi selektiral ovie fudbaleri so izgubija ne sum jas ili ti..i toj go sostavil napadot sto neznae gol da dade...Maznov tolku mu e znaenjeto nikogas ne ni bil golem igrac,lazarevski i da ne zboram,sumulikovski e prvoklasna zvezda pa igra dobro samo so golemite selekcii so ovie ne se zamara,tasevski vecno nedokazan talent,Stojkov poveke visi pred ambasadite barajki viza za nekoja zemja nego sto igra fudbal,Ristik nikogas ne dobi prava sansa...zatoa e selektor pa imas prijatelski natprevari povikaj nekoj nov daj im sansa na drugite koga so ovie gledas deka ne odi...koja e pridobivkata na Makedonija so go ima Katanec?? site prethodni selektori otkrija po nekoj nov fudbaler a ovoj znae deka uste ovoj ciklus ke ne vodi pa bas go zabole za Makedonija i onaka poveke si e vo Slovenija....samo Germanec ili Holanganin za selektor moze da ni go izbrise toj luzerski mentalitet sto go imame
Од: zoko
Датум: 17.10.2008 14:50:18
Kakov e toj strucen stab sto ne gleda deka pola tim mu sedi na klupa vo maticnite klubovi i deka e totalno nadvor od forma. Pa i malo dete vide deka Maznov e katastrofa vo poslednive utakmici i ne trebase da se vika. Do koga so igraci vo sredina koj begaat od topka i ne znaat da povlecat. I Pandev ne e za spic kolku pati se pokazalo do sega. So Island bea site kako konji i stom ke primt topka odma go baraa Pandev. I sto reprezentacija bese sto nema eden saglam suter. Mesto da ginat na teren tie se ponasaa kako da im e seedno dali ke izgubat ili ne.
Од: St.Patrik
Датум: 17.10.2008 23:40:15
Site selektori mozite da bidete..ovaj ne odgovaral, ovaj vrska nemal, drugi ne igrale vo klubovite..kako ne vi e sram na site da frlate so drva i kamenja po igracite, namesto da se obedinime za slednite 5 utakmici. Nisto ne e izgubeno, se nadevam deka nema da ne bie tolkav maler ponatamu. Valjda i nas ke ni se nasmevne srekjata

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенк��вски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim