Број 3361  среда, 18 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

ПОСЛЕДЕН ЗБОР

Александар Цане Здравковски


1936 - 2010, писател

По кратко и тешко боледување, вчера во Битола на 74-годишна возраст почина писателот Александар Цане Здравковски.

Работниот век Александар Цане Здравковски го мина како професор во битолската гимна��ија и како самостоен педагошки советник во Педагошкиот завод при Министерството за образование во Скопје. Автор е на 40 романи и на бројни трудови од областа на критиката и есеистиката. Беше член на Друштвото на писателите на Македонија од 1971 година.

Посмртните останки на Александар Цане Здравковски ќе бидат погребани денеска, на Светонеделските гробишта во Битола, во 12 часот. (Д.Р.)


#
Статијата е прочитана 927 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Политика
Хирургија треба да биде единствена
Несреќата на македонски студент ја разбуди хумана Америка
Мистериозна оставка на директорот на ЈП „Исар“
Ортопедија ќе ја задржи стручната самостојност
Тодоров ќе побара чистење на каналот
Неизвесна наставата во тетовското училиште
Нема цитостатици во битолска Онкологија
Вахабити испеале песна за Бин Ладен