Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

Маратонците тргнаа во 6,20 часот од Нова Градишка

Вчераутро, во 6,20 часот, точно во времето во кое пред една година настрада Тоше Проески во сообраќајна несреќа во близина на Нова Градишка, од стадионот на НК Слога во Нова Градишка, Хрватска, стартуваше најавениот ултрамаратон во чест на Тоше Проески, со учество на 26 македонски маратонци, кои поделени во четири групи ќе трчаат без прекин 80 часа на релација Нова Градишка – Крушево. Непосредно пред стартот на маратонот, беа пуштени 26 бели гулаби кои ги симболизираат годините на Тоше.

„Од една страна, жално е што изгубивме таква икона, но, од друга страна, барем јас така гледам на тоа, добивме поврзување на младите генерации и тоа е она што само може да се посака. Она што го направи Тоше во поврзувањето на младите генерации на подрачјето на државите од бившите ЈУ-простори не би можеле да го направат ниту 20 амбасади“, рече Данчо Марковски, амбасадор на РМ во Хрватска. „Тоше го завршуваше секој свој концерт со зборовите: ’Сакајте се, сите ве сакам. Се гледаме в година‘. Се надевам дека исто како и оваа негова порака, маратонот ќе стане традиција и ќе се видиме овде в година“, порача Марковски на стартот на маратонот.

На испраќањето на маратонците, покрај македонскиот амбасадор и неговиот заменик Стојан Руменовски, беше присутен и градоначалникот на Нова Градишка Даворин Силушиќ, а непосредно пред стартот пристигна и загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ.

Завчера, пак, околу 20 часот во хотелот „Крал Томислав“ во Нова Градишка се одржа и комеморација во чест на Тоше, а двајца локални гитаристи ја изведоа македонската тема „Зајди, зајди“. На крајот на комеморацијата беше пуштена и ексклузивна аудиоснимка на „Игри без граници“ во акапела изведба на машката пејачка група ХКУД „Крамариќ“, додека на стадионот на НК Слога беа положени венци и запалени свеќи.

Лампионите во форма на срце поставени на атлетската патека сведочеа за харизмата на пејачот чија популарност не бледее.


Статијата е прочитана 889 пати.

Испрати коментар

Од: radovan
Датум: 17.10.2008 12:09:08
Ne razbirab zosto od mestoto na pogibija neli toa dava tazni momenti od centaror na nesrecata?neli bese podobro toa da bese vo krusevo?

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Плоштадот во Скопје потопен во солзи
Џамбо-плакати на Тоше осамнаа во Загреб
Непресушна тага по Тоше
Балканските медиуми за год��шнината од погибијата
Иконостасот за манастирот на Тоше ќе тргне за Крушево во април
Ѕвездени моменти низ фотографии
За битолчани Тоше има само датум на раѓање