Број 2671  четврток, 24 април 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Наука
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Скопје

Ќе се намалат цените на месечните билети за паркирање

Јавното претпријатие „Градски паркинг“ размислува да ги намали цените на месечните и на годишните билети за паркирање пред да се донесе одлуката за зголемување на цената за еден час паркирање. Одлуката, откако ќе се изврши детална финансиска анализа, ќе биде одново поднесена до Советот на Скопје на одобрување, откако на вчерашната седница директорот на претпријатието Љупчо Јованов ја повлече од дневниот ред.

„Идејата е со поскапувањето да не се избркаат граѓаните од паркинзите, кои и онака малку се искористени, туку да се стимулираат да користат месечни билети, кои економски многу повеќе ќе им се исплатуваат. Поради тоа, се размислува на некои паркиралишта цената на месечните карти да се намали и до 30 проценти“, вели Јованов. Сепак, потврди тој, „Градски паркинг“ останува на ставот дека наплатата на еден час паркирање ќе поскапи двојно. (С.Н.)


#
Статијата е прочитана 542 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Скопје
Кристофер Хил и Вернер Трини, почесни граѓани на Скопје
Велигденски крос на кејот на Вардар
За еден квадрат во центарот 400 денари
Несериозност кон сериозната ситуација во Аеродром
За Велигден пренсочен сообраќајот по „Партизанска“
 


New Hungarian media law proves controversial
Opposition calls for early elections in Macedonia
Croatian to become 24th EU language