Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
31.03.2012, 13:39

Заврши процесот на денационализација

Министерството за финансии го реши и последниот од вкупно 30.744 предмети за денационализација во првостепена постапка, информира денеска на прес-конференција вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески.

Со решавањето на овие предмети, нагласи тој, исправена е една голема историска неправда за околу 500 илјади граѓани на кои пред 50-тина години им беше направена неправда, беа преку ноќ истерани од своите куќи, им беа одземани нивите дуќани и се што имаа.

- Владата заокружи уште еден историски процес за граѓаните на Република Македонија, а тоа е процесот на денационализација. Денеска сите 30.744, од кои голем дел содржеа повеќе предмети се решени првпат од страна на комисиите во Министерството за финаснии, истакна Ставрески.

Според статистиката на првостепените комисии за денационализација, како што појасни, најголем дел од предметите, односно над 15.000 се решени во периодот 2007-2012 година, а во последните години најсложените, најголеми и најобемни предмети, оние за кои била потребна најголема стручност и време за да се обезбеди соодветната документација и носеле тежина во донесувањето на одлуките.

- Најголем дел од донесените решенија се правосилни, а околу 10 отсто или околу 3.000 решенија се во жалбена постапка или во постапка пред Управниот суд. Тоа значи дека во второстепена постапка има околу 3.000 решенија кои понатаму како што ќе се изјаснува судот ќе бидат враќани кај комисиите и ќе бидат завршени, рече заменик-претседателот на Владата.

Процесот, нагласи Ставрески, ги опфатил сите општини, сите граѓани на Република Македонија, без разлика на етничката и верската припадност. - Сите граѓани имаа подеднаков третман и сметам дека токму тоа ја прави големината на овој процес, кој е граѓански и во таа насока не прави разлики, додаде вицепремиерот Ставрески.

Тој информира дека во процесот на денационализација, Министерството за финансии во периодот од 2001 заклучно со 2012 издало 10 емисии на обврзници во износ од 291 милион евра, а треба да издаде уште една емисија во вредност од 10 милиони евра.

- Процесот на денационализација, односно враќањето на имотот на поранешните сопственици е еден од клучните процеси на развојот на демократското општество во насока на функционирање на правниот систем, на исправање на неправдите што биле нанесени кон сопствениците и во насоки на враќање на имотот на оние на кои што вистински им припаѓа, истакна Ставрески.

Законот за денационализација почна да се спроведува во мај 2000 година. Заклучно со мај 2005 година во управна постапка беа поднесени вкупно 22.809 барања, поради интересот од граѓаните во 2007 година Владата одлучи да даде и дополнителен рок за поднесување барања. Во декекмври 2007 до кога и беше продолжен рокот беа доставени уште 7.935 нови барања.


Статијата е прочитана 1597 пати.

Испрати коментарПапандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 15 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениdemokrat, 31.03.2012 17:19:53
Zavrsi procesot na denacionalizacija i toa epten uspesno. Tie sto imaa vrski i troa pari si go dobija svoeto nazad, drugite, pak, ostavaa so prstot vo usta!
Vesso, 31.03.2012 21:51:30
Da zavrsi.So plakanje po 500 denari od kvadrat za mesto na plostadot vo Skopje.
NE E TOCNO !, 31.03.2012 22:27:30
Ne e tocno deka e zavrsena denacionalizacijata. Ima barem dva slucai koi gi znam a od koi edniot e od moeto semejstvo a drugiot indirektno povrzan so moeto semejstvo...Ako imas vesnik i TV kako svoe sredstvo za lazenje...lesno e da ne se govori vistinata!
kemal ismail, 01.04.2012 01:10:43
na kogo tije fori gi praite na kogo ste vratile imot site se zallat
veko, 01.04.2012 14:48:59
Изјавата на г-динот министер за финансии е само за дневно- политички цели и нисто повеќе! Законот за денационализација во овие 12 односно од донесувањето 14 години не се спроведуваше како што треба. Интенцијата на законодавецот во целост беше и е изместена на штета на поранешните сопствениици а секако во корист на одредени моќници- партиски, локални или дрзавни!!! Голем број на баратели на денационализација не ја дочекаа оваа безобзирна изјава на министерот.Бидејќи изумреа.Кои во оваа прилика би се превртувале во своите гробови.Доволно е само да се споменат постојаните иницијативи со кои се донесени измени и дополнувања на Законот за денационализација...Па да се утврди и осознае рестриктивноста на истиот закон, на стета на поранесните сопствениси. Посебно на оние кои бараат надоместок од ист вид на имот.Од самата изјава на министерот може да се сфати дека не се почитуваа и другите закони како од формален така и од материјален карактер...Не се почитувани законските рокови.Тоа не е

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |