Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
26.07.2012, 20:58

СДСМ: Увозот на скапа струја ќе го платиме сите

СДСМ смета дека најавеното поскапување на струјата и на парното, заедно со поскапувањето на бензините, силно ќе ги погоди фирмите, ќе предизвика поскапување на многу други производи и ќе претставува огромен удар врз џебот на граѓаните. Потпретседателот на СДСМ, Зоран Јовановски, вчера истакна дека струјата повеќе од двојно поскапаела за последниве шест години, а бидејќи Владата непродуктивно ги троши парите наместо да вложува во изградба на нови енергетски капацитети за да се зголеми домашното производство. „Македонија е зависник од увоз на скапа струја од странство, а сметките за таквото недомаќинско однесување ќе мора да ги платат сите граѓани на нашата земја. И што е најстрашно, ова поскапување на струјата сигурно не е и последно, бидејќи не го решава суштинскиот проблем. Струјата поскапува во време кога ЕЛЕМ троши милионски суми на рекламни кампањи и кога МЕПСО најавува барокни фасади и лавови за административната зграда и кога не се свесни дека последното поскапување силно ќе ги погоди фирмите, граѓаните, а ќе предизвика и огромен удар врз џебот на граѓаните“, изјави вчера Јовановски. (Ек.Р.)


Статијата е прочитана 456 пати.

Испрати коментарСкопје пулсира фудбалски
Грција остро возврати
Ламбринидис стана главен за човекови права во ЕУ
Греењето на струја и парно стана луксуз
Црната листа на САД со стари имиња
Посакувам Александар Николовски да ми биде противкандидат
Претседателот Иванов помилува 54 осуденици
Да не се политизира „Семакедонската средба“ во Трново
Кој седи во скутот на ВМРО-ДПМНЕjovan, 27.07.2012 00:09:50
Da e samo strujata, dobro ke e. Plakame nie mnogu nesta. Tenderi, spomenici, partiski zbrinuvanja/vrabotuvanja, promotori, road show, reklami, kampanji.... neka prodolzi nekoj da nabrojuva. Jas veke se iznervirav.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |