Брoj 2745  четврток, 24 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Свет

Работата на Трибуналот се продолжува уште четири години

Братот на Караџиќ, Лука, рече дека неговиот брат Радован не го признава Хашкиот суд

Судењето на Радован Караџиќ ќе го продолжи постоењето на Меѓународниот суд во Хаг за уште најмалку четири години, сметаат експерти. Трибуналот се планираше да биде затворен до 2010 година.

Караџиќ во Србија ќе има правен, односно експертски тим кој ќе му помага во одбраната, но пред Хашкиот суд ќе се брани сам, како што маестрално прави и Воислав Шешељ“, изјави Вујачиќ за новинарите собрани пред белградскиот Специјален суд, каде што во притворените единици веќе два дена се наоѓа Караџиќ.

„Караџиќ е со добро здравје, смирен и сталожен“, рече Вујачиќ, додавајќи дека е „посмирен и од него“. Претходно, братот на Караџиќ, Лука, рече дека неговиот брат Радован не го признава Хашкиот суд, но „што е, тука е“.„Жал ми е само што не издржав до крајот на годината. Дотогаш Хашкиот суд би бил затворен и би бил мирен до крајот на животот“, наводно, рекол Караџиќ пред истражниот судија.


Статијата е прочитана 444 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Барак Обама вети поддршка при посетата на Ерусалим
Кој ја зеде наградата од 6,6 мил. долари за Караџиќ?
Тајниот живот на Радован Караџиќ
Лавров се надева во објективност на Хаг
Свирел на гусла во „Лудата куќа“ под својата слика
Мировните разговори за Кипар ќе почнат во септември
Ахмадинеџат не се повлекува во нуклеарниот спор со Запад
Брисел не признава дека згрешил со приемот на Бугарија
Затвор��н случајот за исчезнувањето на малечката Британка Маделин Мекан