Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
07.08.2012, 18:14

Пациентите се борат со Фондот за здравство

Елена Младеновска води битка со Фондот за здравствено осигурување за да и' се признае операцијата на карлица која чини 18.000 евра

Јасмина Јовановска


Елена една година се борела за живот, минувајќи низ лавиринтите на македонскиот здравствен систем, откако случајно настрадала како пешак додека чекала да премине улица. Имала толку тешки повреди што никој не верувал дека ќе остане жива. „Додека стоела да премине улица, едно возило, поради нагло закочување, се поместило и ја удрило. Сите мислеле дека на ќерка ми и' нема спас, но двајца очевидци, на нивен ризик, ја однеле во Градска болница“, раскажува таткото како 21 јуни минатата година станал кобен ден за нивното семејство.

Лекарите од Клиничката болница „Аџибадем - Систина“ ја проодиле 24-годишната Елена од Скопје откако тешко се повредила, не по нејзина вина, како пешак во сообраќајка, а државата не сака да и' ја плати операцијата која чини 18.000 евра. Веќе неколку месеци нејзиното семејство се бори со Фондот за здравствено осигурување за да и' ја признаат операцијата и со тоа државата да покрие 80 отсто од услугата, што следува како и на секој друг осигуреник.

„Прво, Фондот не' одби со образложение дека не се исцрпени можностите за лекување во нашите болници, а сега се обидуваат да не' одбијат дека сме задоцниле со жалбата. А ги дадовме сите пари што ги имавме, па дури и се зајмивме од роднини, само за да ја спасиме Елена, и успеваме во тоа. Ја добивме битката со смртта, а сега не можеме да ја избориме битката со Фондот“, ја почна тажната приказна Љупчо Младеновски, татко на повредената.

Во Градска болница и' направиле четири операции, затоа што речиси целата била со скршеници. И биле оперирани раката, ногата и карлицата на која и' биле ставени шрафови. Се' било добро додека по 12 дена не почнале да ја освестуваат. „Почна обилно да крвави од раните, а имаше и инфекција поради отворените рани. Лекарите ме повикаа да ми кажат дека не можат да се справат со крвавењето и дека треба да се најде чаре. Ми предложија да одиме во ’Филип Втори‘. Знаев дека тоа ќе чини многу, па ми требаше време да размислам. Но, се сеќавам беше недела, кога без да ме прашаат со итна помош Елена беше префрлена кај д-р Митрев“, вели таткото, кој не им се лути на лекарите од Градска болница, затоа што, сепак, мислеле на здравјето на ќерка му.

Но, не ни можеле да помислат колку ќе ги чини лекувањето во „Филип Втори“. Им рекле дека еден ден ќе чини 600 евра. „Реков ќе ги дадам сите пари од дома и што сум штедел за свадба на Елена, но не знам колку со нив ќе можам да ги покријам трошоците. Ми рекоа, не грижете се, да ја средиме Елена, потоа ќе се договориме за парите“, кажува Љупчо како во „Филип Втори“ им излегле во пресрет на нивната мака.

Но, на Елена морала да и' се направи уште една операција на карлицата, бидејќи додека се лекувала во „Филип Втори“, поради ризичната здравствена состојба, и' ги извадиле шрафовите и карлицата лошо зараснала. „Елена малку закрепна и доби сила, но за да не остане инвалид, побрзавме да се оперира. Од Трауматологија ни рекоа дека не се нафаќаат да ја оперираат, затоа што ако почне да крвави, нема да може да ја спасат. Лекарите од Трауматологија дури почнаа да преговараат со Љубљана и со Загреб за да ја оперираат ќерка ми побрзо. Но, на операција се нафатија и лекарите од ’Аџибадем – Систина‘, кои дадоа и најевтина понуда - 17.000 евра и затоа Елена таму се оперираше“, објаснува таткото како стасале до оваа приватна клиничка болница. Понудата за лекување и од Загреб и од Љубљана изнесувала околу 40.000 евра.

Раководителот на Клиниката за трауматологија, д-р Славчо Стојменски, не сакаше да даде објаснување дали се нафатиле или н�� да ја оперираат Елена, бидејќи им било забрането од директорот на Клиниката, Реџеп Селмани, да дават изјави за медиуми. Но, од Клиниката, сепак, ни потврдија дека не можеле да го решат проблемот на младата пациентка, па лекарите се изјасниле дека треба да се лекува во странство. Но, и покрај ова, Фондот ја одбил со објаснување дека не се исцрпени сите можности за лекување во државата.

По жалба на пациентката, Второстепената комисија на Фондот почнала да бара понуди за лекување. Но, во меѓувреме, Елена била оперирана во „Аџибадем - Систина“. Семејството успеало да плати само половина од парите за интервенцијата, за што повторно се зајмиле. „Операцијата мораше да се направи поскоро и да се реконструира скршената карлицата за да не останат трајни последици за Елена“, укажуваат лекарите од „Аџибадем - Систина“. Операцијата е успешна и сега Елена добро закрпенува, веќе почнала да ги прави и првите чекори.

„Се радуваме зашто Елена остана жива и повторно проодува, но и' останавме должни на болницата. Од Фондот велат дека сме задоцниле со жалбата, а ние не знаевме каде ни е главата кога Елена по седум месеци борба за живот мораше пак да се оперира. Како може да не ни се признава операцијата, кога како и да е Елена ќе завршеше во ’Систина‘ на операција, бидејќи дадоа најевтина цена. Зошто мора толку да се гледа на административни формалности. И Елена, како и секој друг пациент, има право да се лекува “, се чуди таткото.

Од Фондот за здравствено осигурување потврдуваат дека барањето на пациентката за лекување во странство било одбиено, затоа што истата операција можела да се направи и во нашата држава. Тоа што лекарите од Трауматологија не се нафаќале да ја оперираат од Фондот велат дека немале црно на бело, туку само изјава на неколку трауматолози. И покрај тоа што Младеновска се жалела до Фондот, нејзиниот случај воопшто не бил разгледуван, со објаснување дека задоцнила со жалбата. „На 21 декември 2011 година пациентката го добила решението дека е одбиено барањето за лекување во Љубљана, а жалба поднеле на 23 јануари 2012 година, што е над законските 15 дена, па и жалбата и' е одбиена како неоснована“, објаснуваат од Фондот. Сега Елена има нова жалба до Фондот, но оттаму велат дека и таа ќе биде одбиена, зашто остануваат на ставот дека задоцнила со жалбата. На Елена и' останува да ја бара правдата уште пред Управен суд.


Статијата е прочитана 849 пати.

Испрати коментарМакедонско девојче со јапонски акцент
Стибера ќе ги отвори портите за туристиbezanec, 08.08.2012 09:12:41
Тоа е дел од програмата на вмро дпмне во 100 чекори реформирана,умирајте луѓе за да има пари за градење на споменици да се обележи ерата на грујо.
ana, 08.08.2012 09:22:39
Само изјава на трауматолози?????? А што сакаат повеќе? Баш ме интересира кому македонска болница му одговорила писмено дека не може да го третира, Патем речено, срам да им е што се вадат на бирократија
фонд за убиство, 08.08.2012 09:40:22
Браво!Колку е фондот принципиелен и си бара црно на бело!Вистинска правна држава, да ти е милина да се разболуваш и да страдаш...Елена, ти посакувам здравје, од срце, а на министерот за здравство да престане да си игра државичка, и да ги загрозува животите на болните.На такви што се изживуваат со болни и немоќни, преку правилници и закони во до гуша корумпирана земја, името им е ХИЕНИ!КАДЕ ОДИ НАШЕТО ДДВ И КАДЕ ОДАТ СИТЕ НАШИ ДАВАЧКИ ЗА ОСИГУРУВАЊЕ?БАРАМ ОТЧЕТ!!!!
gragjanin, 08.08.2012 09:41:26
Citam i ne mi se veruva deka FZO moze tolku arogantno i nehumano da se odnesuva.Pa sto mislat gospodata od FZO so ciii pari rabotat i za kogo postojat.Konecno gragjanite odvojuvaat pari za da bidat osigureni vo slucaj na potreba a ne da plakaat od svoj dzeb.Vo kolku drzavata smeta deka na RM ne mu e potrebno javnoto zdravstvo i FZO,ime resenie,ednostavno neka se ukine zdravstveniot pridones i gragjanite ke bidat nacisto,ke plakaat od svoj dzeb ili pak ke se osiguruvaat preku osiguritelnite kompanii ama nema da plakaat dvojno kako sega.
сузе, 08.08.2012 13:03:23
И јас поминав слично.За операцијата си набавив материјал приватно,иако е забрането нели,а кога побарав рефундација поминав низ еден куп правни лавиринти и на крај се откажав од парите во име на преродбата.Можеби со тие пари некогаш ќе ни направат и нам споменик затоашто сме дале жртва?!
nekoj, 08.08.2012 14:30:40
koj ne si imal rabota so FZO nemoze ni da zamisli niz sto se ne pominuva ovaa semejstvo.Pozz do Elena i nejzinata familija i samo napred ne se predavajte koga ja pobedivte smrtta sigurno ke go pobedite i fondot.Gospd neka e so vas
Smugre, 08.08.2012 16:23:52
Ko po obicaj site se krivi osven toj so stvarno e kriv. Kaj e vozacot na kolata so ja udri Elena, zasto nikoj ne go tuzi nego pa toj da platit za sve. Ne e kriv ni fondot ni drzavata. Ne vi se cinit deka na pogresna vrata cukate?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |