Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
07.08.2012, 17:35

Македонско спасиба за Путин

Монах од Македонија стана светска вест откако му бакнa рака на рускиот претседател како благодарност за признавањето на нашата земја пред 20 години

Горан Адамовски


Монах од Македонија стана светска вест број еден откако му бакна рака на рускиот претседател, Владимир Путин. Руските медиуми известија дека свештеникот го направил тоа од благодарност за признавањето на македонскиот народ. Потегот на игуменот Методиј предизвика скандал, бидејќи не е обичај свештени лица да им бакнуваат рака на обични верници.

Видеото од настанот што се случи при посетата на Путин во Валаамски манастир на северот од земјата вчера беше хит на медиумите во целиот свет. На него се гледа како православен свештеник му ја бакнува раката на Путин додека се поздравува со присутните верници, кои дојдоа да го поздрават. Самиот Путин ја повлекува раката, а потоа и со главата гестикулира дека тоа не е в ред. Веднаш потоа, на интернет-блоговите следува жестока полемика. Веста стана сензација и за нас откако се дозна дека свештеникот е Македонец.

Портпаролот на Валаамскиот манастир, Михаил Шошков, вели дека станува збор за монахот Методиј од Македонија, кој му ја бакнал раката на Путин како благодарност од македонскиот народ за признавањето. Според него, гестот на игуменот не е невообичаен за источното православие.

„Бакнувањето рака означува смирение, при што не е правило само верниците да им бакнуваат рака на свештените лица, туку и обратно. Тој човек е Македонец по националност, за него ова беше многу значајно, вложи голем труд да го оствари“, рече Шoшков за руските медиуми.

Дмитри Песков од кабинетот на Путин тврди дека монахот Методиј и рускиот претседател се знаеле одамна и имале пријателски однос.

Според непотврдени информации во печатот, свештеникот од Македонија се наоѓа во Русија од 1992 година, а во Валаамскиот манастир е од 1993 година, кога станува послушник. Медиумите ги пренесуваат неговите поранешни изјави во кои вели дека македонскиот и рускиот народ се еден дух по словенска линија.

„Секој духовен човек, кој барем малку разбира од божественото откровение, знае дека Русија е последната, третата христијанска империја по Римската и Византиската. За малата Македонија, Русија е пример кон кој треба да се стремиме. Отсекогаш со посебни чувства сме гледале кон Русија, очекувавме нејзина помош“, зборува игуменот Методиј.

Неговиот гест доаѓа речиси во идентично време откако македонскиот претседател Ѓорге Иванов пред неколку дена му прати писмо на Путин како благодарност за признавањето на Русија пред две децении. Путин, кој ја води Русија од 2000 година (било како претседател или премиер), ужива поддршка од Руската православна црква и од нејзиниот патријарх Кирил, кој отворено го поддржуваше во кампањите.


Статијата е прочитана 2847 пати.

Испрати коментарНе кријте се зад Шишков
Во Кавадарци, покрај грозјето, врие и политиката
Трка за Струга
Полемика - Без норма да не се оди на Олимпијада. Потребна е нова стратегија за спортот
Двајца функционери прогласени за кодоши
Зошто СДСМ тактизира со протестот во Скопје
Две третини од граѓаните не и' веруваат на Владата
Неплатена членарина во ОН, ОБСЕ, Совет на Европаfiromon, 08.08.2012 08:24:13
Ima li firomecot dostojnstvo?
Realen, 08.08.2012 08:59:03
Normalno kaj nas popovite se nauceni da im bacat raka na vlastodrscite koi i gi postavuvaat na funkcija, i toa vo zemja kade ima 90 % pobozni a vo crkvite site zeni si goli glavi i kade poboznite se krstat vo peesetata god na zivotot sl. Putin ne se zgadi od ovoj gest, neprijatno mu bese. Ovaa na vazi za cesni isklucoci.
arhitekt, 08.08.2012 09:31:17
Kade se videlo monah da baknuva raka na mirjanin, bez razlika sto e toj. I arh. Stefan ja simna kamilavkata i go bakna grobot na Goce Delcev kako da e svetitel, a ne revolucioner. Postoi stroga podelba megju mirjanstvoto i Crkvata i se sto e pod nejzina kapa. Ima tolku mnogu nacini kako eden monah da se zablagodari za bilo sto, no ovoj sigurno ne e praviot. Neznam dali od manastirot kade prestojuva ovoj monah navistina go komentirale toa, no sigurno e deka toj nacin na izrazuvanje na blagodarnost voopsto ne e na mesto. Duri pretsedatelot Putin se potrese kolku mu bese neprijatno.
Krvav Makedonec, 08.08.2012 10:15:01
ako monahot smeta deka Putin (Rusija) e dobar za Makedonija, togas neka ja pritine Grcija da ne` priznae.
Милан, 08.08.2012 10:33:29
Го чекам денот и кога дедо Стефан ќе му ка бакне раката на реформаторот и преродбеникот, ако веќе не го направил тоа?
Keti, 08.08.2012 10:40:02
Ne se zgadi, tuku mu bese neprijatno. Metodij ne napravil nisto loso! Do koga samo so plukanje?
suze, 08.08.2012 12:47:39
Ете колку сме мизерни.Вечно некому му се поклонуваме и го виткаме грбот!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Шт�� прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 28°C

Претежно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |