Брoj 2737  вторник, 15 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter

Слабата опозиција овозможува апсолутна власт


Бранко Црвенковски на трибината „Македонија, предизвици и перспективи“

Сериозен проблем е постојаното промовирање популизам во водењето на државните работи

Симон Илиевски

ОХРИД – „Опозицијата и пред парламентарните избори беше слаба, а сега е уште послаба, што создава услови за апсолутна власт на позицијата“, предупреди во саботата навечер од Охрид претседателот Бранко Црвенковски од трибината „Македонија, предизвици и перспективи“. Сериозен проблем, според Црвенковски, е постојаното промовирање популизам во водењето на државните работи. „Сега, доколку некој нешто рече дека е нерационално, ќе биде обвинет дека е против државните интереси“. Според претседателот Црвенковски, не станува збор за изолирани случаи, туку за популизам што го има во сите сфери на државата. Ваквата оцена тој ја илустрира со примерите на отворање нови факултети и универзитети, патриотските фискални каси, компјутеризација на училиштата и изградба на црква на плоштадот во Скопје.

„Сериозно сакам да предупредам на воведувањето популизам во водењето на државните работи. Убеден сум дека нема политичар кој одвреме-навреме не ќе направи некој популистички потег и одлука за да му се додвори на народот и кај гласачите. Она што загрижува во нашиот случај е тоа што не се работи за издвоени примери, туку за систем што се установува во водењето на државата и имплементирањето на државните политики. Тоа е цел сама за себе, а не средство за да се постигне нешто за државата“, рече Црвенковски.

„Без силна опозиција нема да има одговорна власт“, смета Црвенковски. Во ова постизборие победниците сакаат да се престројат на победничката страна, па дури и оние што не гласале за коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, за жал, им се приклучуваат на интелектуалците и на други важни општествени групи.

Претседателот Црвенковски на трибината во Охрид рече дека ја презема моралната и секоја друга одговорност јавно да проговори за алармантноста за некои актуелни состојби за кои другите молчат. За него опасна е ситуацијата во која за се' што ќе направи власта треба да се аплаудира или во спротивно да се молчи зошто лесно човек може да биде етикетиран дека е против националните и државните интереси на Македонија. За жал, како што рече Црвенковски, од тоа се плашат интелектуалците и други важни структури што се надвор од власта.

„Новата влада ја сочинува коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, што е сосема политички логично и нешто што се претпоставуваше, но со право се поставува прашањето зошто се изгубија две години и се пласираа приказни дека ВМРО-ДПМНЕ, како што велеа, нема да коалицира со терористи“.

Анализирајќи ја улогата на привремените избори, Црвенковски смета дека партиите немале ништо да изгубат доколку изборите беа во октомври. Зашто за државата беше многу битно да се искористи можноста за решавање на прашањето со името со Грците и влезот во НАТО. „Грција сега купува време до изборите во САД. Таа шанса им ја дозволивме“, смета Црвенковски. Тој објасни дека и натаму ќе стоиме на ставот да не се менува името Македонија и по ниедна основа да не се оспорува македонскиот народ, македонската нација, јазикот и културата.

На трибината во Охрид присутните го прашаа Црвенковски за состојбата во СДСМ како најголема опозициона партија. Тој изрази уверување дека поразот не е само поради агресивната кампања на ВМРО-ДПМНЕ, туку дека СДСМ направи многу грешки кои и него го збуни. На завчерашниот брифинг со охридските новинари на прашањето дали ќе се врати во СДСМ и дали ќе се кандидира на идните претседателски избори, Црвенковски рече дека нема став и дека се' уште има време за процени.

Вчера, владиниот портпарол Ивица Боцевски одби да ги коментира пораките од трибината во Охрид. „Владата не сака да се пушта во партиски дискусии и во коментирање партиски трибини каде што отсуствува реална продуктивна дебата и доза на самокритичност“, изјави Боцевски.


Статијата е прочитана 1346 пати.

Испрати коментар

Од: Vasco Beleski
Датум: 15.07.2008 01:09:50
Veke napisav deka na Crvenkvski mu davam 2 minus zanegovoto izlaganje....dali e g-not vo nekoja panika pa dava signal da go svleckaat vo sdms iil pak mu imaat napisano pogresen text, jas mislam ona prvoto...pa g-ne mnogu dobro znaete deka najgolemite kompanii vo svetot odlicno funkcioniraat bez sindikat (sto bi bilo nekoja vrsta opozicija) mozebi e i taka kako sto velite no ne vo voj slucaj koga drazva ja vodi zdrava koalicija...crvenkovski priznajte vaseto vreme pomina vreme e za pisuvanje memoari...a i popametno e tamu nikoj nema da Vi zameri...
Од: Bojan
Датум: 15.07.2008 01:57:49
Bravo za pretsedatelot Branko Crvenkovski. Edinstveno toj vo momentov od politicarite razmisluva najracionalno i najdobro znae kako treba da se vodi drzavata
Од: Trajko Trajkov
Датум: 15.07.2008 02:00:21
Edno e to~no, vremeto na Crvenkovski pomina. Ne minato, izminato trajno svr{eno vreme, e Crvenkovski Branko. I {to u{te bara ~ovekot, {to se `atali na partiski tribini, ako navistina sakal da bide pretseatel na site. Ama, toa e toa, SDSM be{e celo vreme. Od 1994-1998 godina vo Makedonija vladee{e samo SDSM, opizicijata bojkotira{e i ne be{e del od Parlamentot. Kako toga{ ne mu tekna za, ne slabata, tuku za Parlamentot bez opozicija? Zaboravaat decata, a i vie vo Utrinski,
Од: mitko otide vo paganstvo
Датум: 15.07.2008 02:01:39
Vaka otprilika vika Bruce Springsteen: Siromavite sakaat da stanat bogatasi, bogatasite sakaat da stanat kralevi (prestedateli?), kralevite (pretsedatelite?) sakaat da stanat bogovi. Kako sto stojat rabotite tesko deka Branko ke ni stane bog. Mozebi suroviot Bog (i batina) na privatizacijata i tranzicijata?
Од: dence
Датум: 15.07.2008 02:44:29
Б.Ц. испеана песна, замислете популизам било компиутер за секое дете или факултет во секој град, епа другар Б.Ц македонија не е само во Скопје ама ти тоа не го свакаш и затоа имас таков рејтинг. Камо срека вие 15 години да бевте такви популисти до сега ке бевме и во ЕУ и во нато а не да сме последни на балканот.
Од: sdsmovec
Датум: 15.07.2008 03:01:35
A so kogo ke pravime silna opozicija?So Buckovski?So Petkovski?So Andov?Pa kogo li ke go lazime,VMRO ili pak samite sebe?Neznam i kako gi dobivme ovie glasovi sega,a kamoli nesto poveke da napravime vo idnina so ova opoziciska garnitura!
Од: Makedonec
Датум: 15.07.2008 04:04:34
da otvoris fakultet ili da vnesis kompijuteri vo obrazovanieto e populizam? crvenkovski izgleda go dopre dnoto na svojata kariera zaedno so negovata partija vo stecaj. da ne mozis da poveruvas sto slusas povekje od ovaj covek.
Од: joco
Датум: 15.07.2008 05:58:32
So ovakvi izjavi jas mislam deka BC uste poveke ja unistuva SDSM. Ne mozam da svatam pretsedatel na drzava da se stava na strana na odredena partija. SDSM ne e svesna deka za sostojbata vo koja e sega najzasluzen e tokmu BC a tie se uste go prasuvaat za mislenje nego. I da se kandidira pak garantiram deka ke izgubi na izbori.
Од: Петар
Датум: 15.07.2008 06:37:31
Е мој Бране, навистина неможеш да сватиш дека ТИ ја растури СДСМ. Во 2002 ги имаше сите адути во свои раце и наместо да се впуштиш во аферите “Окта“ “НПК“ и други, ТЕБЕ те интересираше местото Председател! Постепено се губеше рејтингот, дури не го ни потпиша Законот за стечајци? Но, врвот Ваш си опстојува и како опозиција - ништо не им фали! Страдаат Вашите ситни подржувачи. Зошто дозволивте да поставите вице гувернер кој сега ја уништи Царината, зошто дозволивте да пратите човек на ДПМНЕ во Секи - Букурешт. Зошто, зошто.....
Од: max
Датум: 15.07.2008 07:37:38
Vasco, ja neznam dali ti imas iskustvo so rabota vo takvi svetski kompanii no mozam da ti kazam deka jas eve me rabotam vo edna takva i vremeto sto go trosam za pusenje cigari go nadoknaduvam, i ova sto sega go pisuvam moram da go dorabotam potrosenoto vreme samo za rucek 30 min.i pak i toa treba da go odrabotis... Zatoa te molam nemoj da zboris na pamet, ubavo ni veli covekot Makedonija bez opozicija vo ovoj populisticki rezim samo ke bide uste povece odalecena od evro atlanskite planovi i idei... Dali mozebi svesno vladata raboti na toa i da go prasam patriotot Grujo kakva odgovornos ke podnese pred narodot posle dve-tri godini koga ke ostaneme sami so sebe i toa so prst vo usta... A Makedonecot ke se svesti kako i sekogas samo malku pokasno, dodeka edni pravat drzava drugite pravat partija i podgotvuvaat teren za novo iznenaduvanje pod liceto na patriotizmot... Da si mi ziv i zdrav ke se svestis nekogas!!!
Од: maximus,nj, sad
Датум: 15.07.2008 08:05:22
Reakcijata na predsedatelot ke ja sporedime so reakcijata na narodot.Vidovme sto mislese narodot na poslednite izbori, ke vidime i na predsedatelskite izbori do godina.
Од: Македонец
Датум: 15.07.2008 09:39:00
Господине Црвенковски, доволни се вашите зборови: „ќе вработиме по еден член од секое семејство“ за да ги покријат сите популистички потези на ВМРО-ДПМНЕ. Вие одобрувате повремени популистички потези на политичарите за да ги оправдате своите. Видете до каде го доведе СДСМ вашата технологија на владеење со оваа партија. Натаму, значи во раскол и пропаѓање, ќе одеше и државата ако на власт не дојдеше ВМРО и не ви го стесни просторот за вашите општопознати манипулации со луѓето. Нажалост вашата неспорна интелигенција е насочена во негативна насока. Вие, едноставно, не сте работник, не сте градител и не сте обединител. Имате харизма но и жестоко циничен поглед со кој го гледате сопствениот народ. На македонскиот народ му треба вистински претседател, со топол поглед и искрени чувства и зборови.
Од: coraddo
Датум: 15.07.2008 09:55:09
vo denovite koga seto makedonsko se obedinuva,koga i mlado i staro,i kjoro i slepo zastanuva na nekoja posledna linija na otporot na makedonskoto,nasiot golem drzavnik postavuva sopki,i posle nema da ne bide,pa nema!! kaj ke ne bide so partybreakeri.ama sto pisuvam jas ova,arno ne se javuvav
Од: sasho negotino
Датум: 15.07.2008 10:10:41
Predsedatelot vo momentot e najzrelata politicka figura vo drzavata. ubavo toj vi objasnuva kade moze makedonija da ja videme za kratok period so vakva populisticka vlada ( zaedno so kosovo.Samo problemot e do vas sto vie od zboprot "POPULIZAM" ne znaete sto znaci ni bukvata "P". samo i na vas ne vi zameruvam tolku vi faca crpkata sto ja nosite.tesko na MAKEDONIJA so vakva vlada na celo so G'uevski.
Од: emil
Датум: 15.07.2008 10:39:03
Ej narode makedonski, znaete li deka ste zaljubeni vo Gruevski?, Zaljuben ,znaci slep. Koga ke proglednete ke bide docna. Ako slepcite voopsto mozat da proglednat.
Од: Antonio
Датум: 15.07.2008 10:41:57
Pretsedatelot Branko Crvenkovski e sosema vo pravo sto alarmira za populizmot i izolacionizmot na crni grujo,samo sto nekoi toa nemozat potocno ne sakaat da go svatat.Verojotno se ke im se razjasni koga ke bide predocna,a na grujo bi mu preporacal mesto za svojot bozemen rejting da se drzi za pogovorkata:Bidi na vrvot no ne zaboravaj deka e silest!!!
Од: a.n15518
Датум: 15.07.2008 10:48:26
Momentot koga B.C. ke si zamine od politickata scena ke bide moment sto ke oznaci kraj na tranzicijata vo R.Makedonija. Vo ime na site generacii sto izrasnaa vo ovoj period, posakuvam toj moment sto pobrzo da se sluci i "DRZAVNIKOT" da si go najde sopstvenoto mesto vo makedonskata istorija - nejzinoto buniste.
Од: vest
Датум: 15.07.2008 10:51:35
pozdrav do site makedonci svesni i ne svesni za toa sto se slucuva vo nasata sega za sega zalna Makedonija.Se e vo red so fakultetite i so fiskalnite ama dali vi e jasno deka seto toa rezultira so partisko vrabotuvanje vo fakultetite so "strucni kadri" i so perenje pari od strana na vidni clenovi na VMRO so patriotskite fisklani smetki, arno e seto toa ama za kogo.Za pozdrav e rejtingot na VMRO i za nisto drugo.Ke ima sto da kaze pretsedatelot na pretsedatelskite izbori i sepak veruvam vo nego. SVESTETE SE MAKEDONCINJA.
Од: Анита
Датум: 15.07.2008 11:03:09
Чудно, не верував дека еден ден и јас ќе се согласам со г-нот Пре��седател Бранко Црвенковски. Се надевам дека дотичниот господин еволуирал и на овој начин не се обидува да си ја изгради позицијата во СДСМ по завршетокот на неговиот мандат. Основање на факултети во скоро сите градови, одлична поента. Во Македонија нема ниту стручен кадар, ниту пак доволно квалитетни студенти. За жал, кватнитетот продуцира ништо друго освен неквалитет и површност. 50.000 деца (ако не и повеќе) немаат завршено основно, а Грујо воведува Закон за задолжително средно образование. Машала. Изградбата на црква на скопскиот плоштад е резил за целата држава и обид повторно да се манипулира со духовните вредности (секако извртени) на малиот човек. Верувај ми Грујо, не си на прав пат. Само правиш кловн од себе, а со тоа ја резилиш и оваа кревка државичка. Идејата за распишување референдум нема да ја коментирам. Тоа е мошне чувствително прашање за да си играме него, па така референдумот не би го отфрлила а priori.
Од: Gox
Датум: 15.07.2008 11:04:03
Od kade tolku zloba kaj vas,prokleti sdsm-ovci ? Sto vi e problemot ???
Од: maak.
Датум: 15.07.2008 11:19:43
so ogled na intelektualniot kapacitet na gospodata od DPMNE tesko deka nekoj ke razbere sto saka da kaze pretsedatelot, toa za niv e visoka matematika samo ke vi poracam nesto posle 4 godini otvorete gi novcanicite i poglednete sto ke imate vnatre,i kaj ke bide makedonija a kade site okolu nas a vie i onatamu ,,drzetese za rejtingot" mozebi togas ke razberete sto e populizam a sto patriotizam pozdrav.
Од: Biljana
Датум: 15.07.2008 11:32:50
Definicija: vo vikipedija za POPULIZAM Populizam e politička orientacija koja teznee da go privlece vnimanieto i poddrskata na sto e mozno pogolem broj na gragani. So Populizmot najcesto se vetuvaat nerealni beneficii na socijalno zagrozenite grupi pred realnite ekonomski i socijalni interesi i razvojni programi. Se upotrebuva vo site oblasti na ziveenje a nacesto vo politikata.
Од: mihailo
Датум: 15.07.2008 14:46:37
abe braneto nogu ubavo vi kazuva,ama nekoj neke da go razbere.sega pisuvate da si odi,od politikata,ama so politikata na GUJCETA,pak ke go pobarate BRANCE.duri togas ke se naucite sto e populizam.Ama kasno ke bide OVCIIII ups VMR-OVCIII.mislam deka vistinata nema da ve navredi.so svoj kamen poglava,taka kazano.A vie gospodine precedatele,prodolzete si gi vasite tribini,moze poleka,poleka da pocnat da ve razbiraat.vmrovci da ne recam ovci od pisanoto ne se bega,na samitot vo bukuret se potpisa nesto,sega ke treba i da se ostvari,grujo prezemi si odgovornost i zaprci rakavi,ne kazuvaj nogu prikaski bateeeeeeeeee,na tebe ceka se.pozdrav do cela makedonija,pozdrav CARE NAS BRANKO MAKEDONSKI.
Од: ваков-онаков
Датум: 15.07.2008 15:54:05
Б.Ц. несака да го помниме времето кога во парламентот немаше опозиција, а тоа не му беше проблем. Токму во тој периот 94-98 се случи најголемата несреќа за Македонија.
Од: Makedonija
Датум: 15.07.2008 16:29:25
Можеби ке се сложам со голем број Вмровчиња долку во овие 2 год со доагањето на власт на ДПМНЕ не не поминеше и една Албанија која сега е далеку пред нас, можеби сето тоа немаше да биде популизам ако немавме двоцифрена инфлација,најмалку странски инвестиции на балканот и покрај скапите кампањи најсиромажка држава на Балканот без понатамошна стратегија , најнизок просешен личен доход на балканот и за жал со најголема стапка на невработеност и покрај роднинските и партиските вработувања.
Од: spase - australiat
Датум: 15.07.2008 17:50:21
ova so branko Crvenko pismo na sozaluvanje. Ve zalam sto morate da se soocite so realnosta ne mozi dolgo vreme da se kradi od ista drzava isti ovci da strizis eden den ke se osvestat. Malku ispokradovte sega vi smeta popularnosta na vmro site potezi bile nacionalisticki pa i toa treba gos.crvenko sto ima loso da si ja sakas drzavata i narodot koj ke stigne go negira za fakultetite ti si prviot koj go potpisa Ramkovniot da im se dade na albancite fakultet e sega makedoncite od istocna makedonija so prsto vo usta da ostanat. Crkva vo centarot gledas sto pravat albancite go albaniziraa celiot grad crkvite ke stojat makedoncite golem broj izumrea po edno dve deca ili nisto i sega vo uslovi na depresija i beznadeznost ogromen broj umrea za poslednite 10god.se misli li nekoj za toa za so grcite si se prasal sebesi deka sve treba da se resava na masa bratski makedonski zaednicki a ne da palis fitli edna strategija treba da imame i site maked.partii da se soglasat samo taka kako evreite ke os
Од: Filip
Датум: 15.07.2008 18:02:36
Bravo za komentarot na “Makedonec”. Ednostavno, toplo, vistinito, dovolno i mislev deka nema potreba bilo sto da se dodade. No, poslednite komentari na “Biljana” i osobeno na “maak” me prdizvikaa da napisam nekolku reda. SDSM i nivnite glasaci, ziveat vo nekoj iluzoren svet vo koj samite sebe se dozivuvaat kako “intelektualci”. BC vo zivotot ne procital kniga, ne vlegol vo muzej, ne otisol na teatarska pretstava…Sledbenicite mu se beter, najobrazuvanite se vecni asistenti nadvor od statutot na Univerzitetot. VMRO gi privlece najobrazuvanite Makedonci, kabinetot na Gruevski e poln so mladi lugje skoluvani vo Evropa i SAD, nitu edna vlada ne investirala poveke vo kulturata, obrazovanieto, sekoj den ima novo arheolosko otkritie, se pecatat kapitalni izdanija, se investiraat milioni vo novi naucni laboratorii…A SDSM sedi vo kafani i se odusevuva od sopstvenata “intelektualnost”!
Од: maak
Датум: 15.07.2008 18:31:59
преродбата е трагикомедија.популизмот е лаги без граници.со цркви, сали , кралеви ,споменици нема преродба а уште помалку вработувања .тоа е нашата реалност. без обзир дали бранко направил нешто до сега ова влада нема знаеење. едно е да сакаш а сосем друго да можеш.во недостиг на знаење најлесно е да трошиш бесцелно.
Од: citatelka
Датум: 15.07.2008 20:02:46
Dosta so pozicija-opozicija, a i ti Branko si kriv za mnogu raboti, sega soli pamet. Voopsto ne me interesira koj e pozicija ili opozicija, dajte ednas sposobni luge neka sednat na dvete strani i da mrdneme malku napred...a dali e od sdsm ili vmro ama bas nisto ne mi znaci!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Грујовлада
ДУИ останува на барањето албанскиот да биде службен јазик
Матурантите подобро знаат англиски од македонски јазик
Зденко
Нема средба на децата-бегалци во Лерин
Драмата на Егејците (14)
Груевски со писмо бара од Караманлис да се реши македонското прашање
Нови повредени од падната гранка на „Егзит“, Македонката се бори за живот
Интернет плукачи
„Недофатливиот“ генерал
Уапсен кумановецот што ја уби сопругата
Ќе дува ветер со брзина од над 70 км на час
Хунза-македонски односи
Verbatim
Промакедонски натписи на грчки плакати во Италија