Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Хроника
01.04.2012, 19:08

Во полициската акција „Детонатор“ приведени десетици лица

Од првично приведените 23 лица од Кочани, Виница и Крива Паланка, шестмина се сомничат дека се водачи на голема криминална група

Во голема акција на полицијата, со оперативно име „Детонатор“, која беше спроведена во саботата, од еден часот по полноќ па се' до раните утрински часови, во две дискотеки во Кочани и Виница и во уште неколку домови се приведени вкупно 23 лица. Најголемиот број од проведените се сомничат дека создале злосторничко здружение и тие во текот на вчерашниот ден беа спроведени пред истражен судија во скопскиот Кривичен суд.

Акцијата на полицијата е реализирана по повеќемесечна истрага, а на удар биле лица од Кочани, Виница и Крива Паланка за кои полицијата имала сознанија дека се занимава со изнуда, тргувала со наркотици и оружје, перела пари и земала пари со лихва, притоа предизвикувајќи страв и вознемиреност кај населението.

„Тоа што беше групата на Бајруш Сејдиу за Куманово, оваа група беше за Кочани, Виница и останатите градови во околината. Тоа што беше ’Пепел’ за Бајруш, истото е ’Детонатор’ за оваа група. Со други зборови, со оваа операција ставаме крај на беззаконието и теророт кој оваа група го вршеше врз граѓаните во Источна Македонија“, изјави министерката Гордана Јанкуловска, која појасни дека шестмина од приведените се товарат за злосторничко здружување, а преостанатите десетмина, кои се на возраст од 21 до 43 години, за дела од областа на насилниот криминал, недозволената трговија и финансискиот криминал. Според досега обезбедените докази, оваа група организирала и едно убиство. Некои од осомничените дополнително ќе бидат пријавени и за недозволено изработување, држење, и тргување со оружје или распрскувачки материи.

Како што потврдуваат од МВР, преку агенцијата за обезбедување на имот „Титан Груп“, организаторите на групата принудиле три лица од Кочани да плаќаат надомест за обезбедување на објектите. Тие најнапред им ги оштетувале објектите, а потоа им нуделе да потпишат договори за обезбедување. На сопствениците на локалите им се доставувале фактури или се плаќало со компензација. Припадниците на групата ја искористувале тешката имотна положба на други лица, па договарале заеми за високи камати. За ненавременото исплаќање на каматата, лицата кои зајмувале биле и физички малтретирани.

Припадници на групата биле инволвирани и во набавката на фалсификувани евра од Бугарија, а тргувале и со наркотици. Двајца од пријавените во текот на минатиот месец договориле нелегално купување на покер-апарати кои биле инсталирани во нелегална коцкарница на улицата „Маршал Тито“, во центарот на Кочани.

За двајца од пријавените се вели дека се инволвирани во поставувањето на експлозивни направи под возило „сеат леон“, паркирано на булеварот АВНОЈ, во Скопје. Станува збор за возило со чиј сопственик тие биле во непријателски односи. Во првиот случај оштетениот ја забележал експлозивната направа, а во вториот случај била активирана од далечина и тој бил потешко повреден. Минатиот месец еден од осомничените имале намера со ловечка пушка да го лишат од живот истото лице и тоа во миговите кога го претекнувал, но не успеал да ја оствари својата намера.

Инаку, во акцијата наречена „Детонатор“ учествувале околу 300 полициски службеници и инспектори на УЈП. Тие извршиле претреси во домови и други простории на 23 лица, а се претресувале и две дискотеки и два други локали.

„Во дискотеката во Виница полицијата упадна околу 1,15 часот. Полицијата нареди никој да не се мрда од место. Не' претресоа сите и не' држеа цели два часа. Во тој миг во дискотеката имаше меѓу 150 и 200 млади на возраст од 16 до 20 години. Во еден миг маскираните полицајци почнаа да изнесуваат некои од присутните во дискотеката. Сите бевме во шок од тоа што се случуваше во тие два часа. Од големиот страв на неколкумина им се слоши. Нешто по три часот бевме пуштени да си одиме дома“, ни изјави еден млад виничанец, кој во моментот на полициската интервенција бил во дискотеката.

Исто се случувало и во дискотеката во Кочани. Во тој град имало и повредени. Родителите на приведените тврдат дека полицијата брутално ги претепала нивните деца и најавија дека за тоа ќе ги известиле меѓународните институции.

Инаку, при претресите биле пронајдени и одземени шест пиштоли, еден малокалибарски, еден гасен и еден сигнален пиштол, четири ловни пушки, 7 рамки за пиштол, две воздушни пушки, 249 парчиња муниција за автоматска пушка, 414 куршуми за пиштол, 10 куршуми за сигнален пиштол, 36 патрони за ловна пушка, седум оптички нишани, три панцири, две катани и две безбол-палки, девет пендреци на расклопување, еден боксирач, а одземени се и џип БМВ Х5, 622.350,00 денари, 41.880 евра, 11.567 американски долари, 625 австралиски долари, 180 британски фунти и друга валута, како документи за бугарски пасош, договор за заем, договори за вршење деловни услуги, компјутери и мобилни телефони.

Двајца од пријавените во моментот не се достапни и по нив се трага. (Љ.С.- И.Б.)


Статијата е прочитана 4478 пати.

Испрати коментарТри кривични пријави за директорот на „Жабени“
Пожар остави три семејства без покрив над глава
Во акцијата „Реал“ запленети три килограми хероинpile, 01.04.2012 23:16:06
Spektakularno, koj veli deka zaostanuvame zad merkite protiv mafijata vo Italija ili Francija,sprovedeni denovive.So razlika samo sto ovde ima golema verojatnost sudskite procesi da traat so godini pa i da ne se dokazat delata, kako vo prethodnite `spektakularni akcii`, rakovodeni od vladeackata struktura.Ima i dodadena vrednost,zjeleznata lejdi spomna ke ja ispituva odgovornosta za neprevzemanje na dejstvija na ,,lokalnata policija``- vuau... dzverski poim navistina.I pak Gradonacalnikot na Karpos neka najavuva vo ,,fokusopoziciski protesti za prodazjba na ELEM,i liderot na SDSM neka formira DOS i neka dava izjavi za slobodna Evropa.A dali Evropa e slobodna navistina i dali ovaa 6 godisno vladeenje smee da go ignorira, zarem se misli seuste koj da bide znamenosecot.Ima majka Makedonija sinovi kerki.
ALEKSANDAR, 01.04.2012 23:34:27
a zosto gospogata ministerka ne kaze zosto mu e postavuvana bomba na nejziniot bivsi telohranitel i kolku krivicni ima i za koi e odgovaral do sega
Todor od Vinica, 02.04.2012 02:48:43
Bravo! Bravo za policijata, ova trebase mnogu odamna da se sluci da gi zatvotrat i kaznat, mnogu od mladite gi zavedea so droga, mnogu bea pretepani. Vo malo mesto da te e strav da se setas da ne ti izlegne nekoj so pistol ili palka. Kade e sega Lidija Goranska da izleze i da go brane nejziniot brat Igor Goranski (GORANEC), i da kaze nesto za nego? Sega site go gledame na televizija kako mu vleguvat doma i so lisici go vodat vo policija, a zosto ke ni kaze li? mu naojgat puski, pistoli, municija tefteri so lihfarstvo, pari, devizi, palki drogi, maski, pasoshi, telefoni i uste kolku li raboti ke mu se iznajde. Taj Goranec ja upropasti mladinata vo Vinica, treba da mu se sude dozivotno da ne izleze od zatvor, pa da ima mir vo nasiot grad a isto i tie siledgii za nego so rabotea treba da bidat kazneti so zatvor pa koga ke izlezat poslem 20 godini da ne pomislat da pravat takvi losi i nezakonsi raboti. Uste ednas Bravo za Policijata.
bb, 02.04.2012 08:32:32
samo naselenieto od ovie mesta znae sto trpelo od ovie bandi, veruvam deka i gi znaelo koi se .bravo za akcijata odnosno lugeto sto ucestvuvaa vo nea i uste,pogolemo bravo, ako se uapseni tie sto se bliski so vlasta i sto vlasta nema da gi zastituva.
acko, 02.04.2012 10:07:24
kade bila policijata dosega. doprva ke se ispituvalo rabotenjeto na lokalnata policija!!!! ha!ha! ha! koj mozel toa da go pravi ako nema amin od vlasta??? kolku pati bese kritikuvan policaec odf vinica za nasilno odnesuvanje i toj seuste e policaec.povredeniot od skopje poranesen policaec.neka gi zatvorat i site policajci ako sakaat da rascistat se. za reketot so agenciite za obezbeduvanje e jasno zosto istoto se pravi vo skopje pa i vo cela makedonija. toa e so amin od vlasta zosto tie agfencii se pod nejzina ingerencija. vnatre rabotat poranesni policajci. ke ti napravat steta ako ne te obezbeduvaat ke prijavis vo policija policijata neprevzema nisto zosto znaat koj go napravil toa.
Istocna Makedonija, 02.04.2012 10:44:29
Koga veke operirale podolg period,zosto ne se uapseni pred eden mesec,na primer.Kolku li zulumi se napraveni vo ovoj period?!
tase, 02.04.2012 11:52:54
браво за акцијата... вака треба да се продолжи, не селективно и бескомпромисно да се апсат криминалците! на криминалците местото им е во затвор а не на пиедестал како што досега беа позиционирани во кочани! тоа дека им се тепани децата го кажуваат родителите на криминалците, кои при апсење даваат отпор, е од тие нивни деца многу мајки проплакаа во последните години. време беше да се стави ред во кочани и виница!
stojko, 02.04.2012 14:54:22
Ne e samo Kocani a kade e policijata da vidi kako e vo Ohrid siguren sum deka tamu e ustre po loso da ne pravime zbor za drugite gradovi
zrak, 02.04.2012 15:25:41
i od mene edno bravo za ministerkata,a toa sto korumpiraniot sud ke udovlekuva i ke osloboduva ne e nezina rabota,samo da ja potsetam deka i vo drugite gradovi policijata suruva so vakvite banditi,i deka treba vo kocani da ja otkrija i vinata na policajcite.
Трпе, 02.04.2012 16:30:47
По се излегува дека власта овие рекетари ги потрошила.Тие останале без нови идеи ,батерите им биле при крај.Сега ке лансират нови.Вакви случки не се за фалење,само настанала замена.
ademi poši, 02.04.2012 17:14:38
ove sramot za našijo kraj vo istoćna makedonija treba da javnost da gi pokaze lugeto na t,v a ne da gi krije da se vidi kojs tije luge što go rušar redo miro vo našta država ase srmozme pdr javnost poz

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |