Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
13.10.2012, 11:56
Бесими: Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се решиМакедонскиот министер за одбрана по неговите средби во Вашингтон

Препораката на Европската Комисија, за отворање на преговори за членство со Македонија без натамошно одлагање, е сигнал до Македонија и до Грција што побргу да се реши спорот за името, изјави министерот за одбрана на Република Македонија Фатмир Бесими, по неговите средби во Вашингтон.

- Спорот за името е неизбежна тема на ваквите состаноци и кога зборуваме за евроатланската интеграција секогаш се поставува прашањето до каде е напредокот во однос на спорот. Во посл��дниот извештај на Европската Комисија се повторува препораката до Советот на ЕУ да се определи датум за преговори без понатамошно пролонгирање. Ова е еден сигнал до двете страни, до Македонија и до Грција, ова прашање побргу да се реши во интерес на Македонија, Грција и регионот. Позитивен чекор е испратениот меморандум за разбирање од грчкото Министерство за надворешни работи и очекуваме да дојде до соодветни средби и да се дојде до решение за ова отворено прашање, изјави Бесими.

Министерот во Вашингтон имаше средби со Џејмс Милер, потсекретар за политика во Секретаријатот за одбрана, Џулиен Смит, заменик советник за национална безбедност во кабинетот на потпретседателот Џо Бајден, и со Филип Рикер, заменикот помошник државен секретар.

Во Вашингтон Бесими одржа предавање на универзитетот „Џон Хопкинс“, во кое упати пораки за меѓусебно разбирање и соработка кон Грција, како и за исполнување на даденото ветување – членство на Република Македонија во НАТО.

За време на прашањата, гласно смеење во салата предизвика грчки учесник кој на министерот Бесими „му одржа предавање“ за грчката историја на Македонија и ги обвини македонските власти за иредентизам, покажувајќи фотографии од мапи на древна Македонија во македонските училишта и од собири на македонската дијаспора во северна Америка.

- Македонија и Грција имаат секојдневна размена, во туризмот, за шопинг, за бизнис, со грчки инвестиции. Мојата сметка е во грчка банка, секое утро автомобилот го полнам со бензин од грчкиот инвеститор Окта. Да, треба да најдеме решение и Македонија да стане членка на НАТО, што е во интерес и на Македонија и на Грција. Потоа, како партнери, може да најдеме решение и за ваквите прашања. Јас верувам во добри односи, и мора да разберете дека ваквите мапи не претставуваат закана, одговори министерот Бесими.

Статијата е прочитана 772 пати.

Испрати коментарНевладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Бегот Приштина се исправи пред „Мавровка“
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Подобар проток на информации за земјоделците
Минималната плата да биде 15.000 денари
ОКТА донира по повод Светскиот ден за борба против гладта
Девојка од Босна заточеничка во Скопје
Транспорт и врски се сели во старото МНР
Охрид со идеја за рециклирање на отпадот
Од струен удар загина работник на ЕВН
Ромни го обвини Обама за „мекост“ кон Кина
Британски маринци обвинети за убиство во Авганистан
Кинескиот извоз во септември поголем за речиси 10 отсто
Се судрија американска нуклеарна подморница и носач на ракети
Промовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасpile, 13.10.2012 16:10:00
Бесими:Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши,ne e bas taka sodrzjano vo subjektivniot Izvestajot na Ek G-din Besimi,tuku naprotiv,primerot na prevzemanje na arbiter za resavanje na apsurdniot spor od strana na EU so rokovi pred zaclenuvanje na suvereniot sosed na R.Grcija so suspendiranje na VS od 1995 godina.Da ne zaboravime pred potpisuvanje na VS od 1995 godina, R.Makedonija izvrsi Ustavni izmeni za garancii za nemanje teritorijalni pretenzii sprema sosedot, izvrsi izmena na Ustavnoto zname, za da 1995 godina se potpiseVS,ili nekoj misli deka vo tie uslovi na funkcija na oskata MM bese lesno,za sreka, R.Makedonija imase i ima politicki teskasi za resenie.A vo ponovo vreme,bese daden predlog,dvojna formula t.e.Ustavnoto ime za sevkupna upotreba,a R.Grcija da odbere samata kako ke ni se obraka,ili soglasnosta za ime dadeno od Premierot i od eks pretsedatelot Crvenkovski, Republika Makedonija (Skopje) za clenstvo vo NATO na Samitot vo Bukurest 2008 godina. DOSTA E!
BitolaHamiltonCanada, 13.10.2012 21:10:08
Dosega najinteligenten Minister.Smiren,stalozen,razumen.Negoviot odgovoer za mapite e potvrda za negovata politicka mudrost.Presedatel Albanec i Premier Albanec najmnogu ni trebaat sega.Tie mozat da go resat imeto......I toa Ustavnoto.
пријател, 13.10.2012 21:48:31
Не ни` објаснивте зошто во салата гласно се смееле кога грчкиот претставник ги обвинил македонските власти за иредентизам покажувајќи фотографии од мапи на древна Македонија во македонските училишта и од собири на македонската дијаспора во северна Америка?Единствено е смешно што во македонските училишта и од македонската дијаспора, историјата на античките македонци се прикажува како историја на нашиот народ,територијата на нивната држава како наша територија,а ние,денешните Македонци сме прикажани како потомци на античките македонци и наследници на античка Македонија.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Делумно облачно

Недела
Претежно облачно
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (25)
Сомневање во лојалноста на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |