Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
17.07.2012, 18:54

Неготинец ја уби мајка си и ја фрли во контејнер

Капките од крв во четирикатната зграда во центарот на Неготино вчера сведочеа за грозоморното убиство

НЕГОТИНО - Капки од крв во четирикатната зграда на улицата „Маршал Тито“ во центарот на Неготино и вчера сведочеа за грозоморното убиство што го потресе градот. Дваесет и тригодишно момче ја закла мајка си, а потоа се обиде нејзиното тело да го фрли во контејнерите зад зградата. Во тие моменти бил забележан од комуналните работници. Набргу бил уапсен. Во полиција признал што направил. Причините за убиството не се познати, но соседите сведочат за честите кавги меѓу синот и мајката, кои живееле сами, откако нивниот татко и сопруг починал пред неколку години.

Неготино вчера беше во шок по злосторството какво што не се памети изминатите години. Според податоците од полицијата, 23-годишниот Димитар ја уби 57-годишната мајка Нада Спасова. Неофицијално, жената имала десетина убоди од нож по вратот, стомакот и градите. Околу 3,40 часот, комуналните работници забележале момче како фрла во контејнер женско тело облеано во крв. Момчето било приведено во полиција и, наводно, признало што направило. Неофицијално се дознава дека убиството било извршено со сабјарка.

Семејниот дом на Спасови се наоѓа во строгиот центар на градот, веднаш спроти плоштадот. Димитар бил студент на Факултетот за физичка култура во Скопје, кикбоксер, кој се подготвувал за настап во Холандија. Мајка му била хигиеничарка во здравствен дом. Татко му бил стоматолог, но починал пред неколку години.

Соседите вчера не можеа да поверуваат во тоа што се случило. Велат дека за убиството дознале откако слушнале гласови длабоко во ноќта кога работниците го фатиле момчето на дело.

„Се караа често, ама сите ние се караме по дома. Не знаевме дека до толку стигнала работата. Најчесто се караа за пари, живееја сиромашно, а тој постојано и' префрлаше за начинот на живот“, тврдат соседите. Тие не можат да сфатат како никој ниту чул ниту видел кога момчето го симнало телото на својата мајка од четвртиот кат на зградата, и како успеало незабележано да го однесе до контејнерите на улицата. Дел од нив не сакаа да фрлат ѓубре во контејнерот каде што требало да бидат скриени коските на несреќната жена.

Блиски на семејството објаснуваат дека Димитар во понеделникот вечерта излегол во чаршијата да се види со другарите. Бил добро расположен, им најавил дека заминува во Холандија. Тие што го познавале, за Димитар зборуваат како за многу културно и воспитано момче, кое било добро со сите. Не можат ни да претпостават што се случувало во неговата глава. (Г.А.-А.Д.)

Ја заклав и ја задушив

Дополнителен немир вчера создадоа информациите дека Димитар откако ја убил мајка си, уште завчеравечер на „Фејсбук“ напишал дека „работата е завршена“. Завчера по 22 часот на своите пријатели им соопштил што направил. Тој на профилот пишува дека се надева дека татко му ќе и' суди на мајка му што не доаѓала на неговиот гроб.

„Фала ви на сите, г…а, еве ви ја, ја заклав, ја загушив... Можам да кажам дека мисијата е завршена и значи огледалото ми било најголемиот шпион камера???“, се дел од пораките кои тој ги оставил на социјалната мрежа „Фејсбук“.


Статијата е прочитана 11279 пати.

Испрати коментарОтпадот од амбалажа замириса на политика
Германци сакаат да градат фабрика за отпад кај Велес
Недостигот од лекари ќе се пополнува со концесии
Колку пари се трошат за мерење на бучавата во Битола?
Ако партијата не ме поддржи, нема да бидам независен кандидат
Не се паметат овчи сипаници во летоdedo dimo, 18.07.2012 05:46:53
Mora da bil pod vlianije na Droga .
Istocna Makedonija, 18.07.2012 08:27:11
Grozomorno...
Savas, 18.07.2012 08:56:20
Klosar koj na 23 godini cekal pari od mama pa uste biral kako ke gi zarabotela.Sto ne zarabotuval on pa majkamu da nemorala da zarabotuva na bilo kakov nacin.Sirota zena
bezanec, 18.07.2012 11:38:06
Ја прашувам самобендисаната влада на грујо,колку вработени има во центрите за социјална грижа а ниште не знаат за таквите и полоши случаи. Се додека граганинот пријавува за било што во било која институција на државата,прво ги интересира кој си? ќе се случуваат вакви грозоморни убиства,бидејки вработените се само за собирање на гласови односно уценување,ќе бидеш вмровец или нема ,социјална помош,субвенции и др.
reality, 18.07.2012 11:55:26
Ovaa treba da bide eden signal za nadleznite institucii, koi kampanjite na podrska za pravata na zenata , majkata, treba da ja dopolnat i so obvrska na zenata , majkata
edna majka, 18.07.2012 12:20:22
Uzasno nesto!!! Sin da utepa majka? Nema opravduvanje za monstrumot... Samo na dusa ova groznomorno ubistvo ke go nosat i onia zavidlivi majmuni sto mu ja truele dusata na deteto. Prokletstvoto na nasiot narod e sto ne si gi gleda svoite crnila doma tuku se mesa vo komsiski zivoti. Jas nekogas ziveev vo Makedonija kako samohrana majka i znam kolku drugarcinjata znaea da mu ja trujat dusata na moeto dete. A nesto ke se skaraa vednas se fakaa za toa deka jas sum razvedena i ... Zar ako e zena razvedena ili vdovica treba da prestane da bide ziva i da legne ziva vo grob? Neka se stramat i neka im vrati gospod na site tie sto go zade i mu zborele gadosti za majka mu! Nego mu posakuvam da nikogas ne iskoci od zatvor i sekoja vecer da go sonuva zlostorot sto go napravil...
Adem, 18.07.2012 13:13:25
Sekako e bolen od sizofrenija koja nikoj za zal ne ja preposznal. Grozno.
Silvester, Sidnej, 18.07.2012 13:51:57
Monstrum. Majkamu e kriva sto bile siromasni.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 30°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 7 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |