Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
27.03.2012, 12:48

Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Годинашен лауреат на престижната награда на „Утрински весник“ е Снежана Младеновска-Анѓелков

Во Културно-информативниот центар денеска (28.03) во 12:00 ќе се одржи пригодна свеченост на која Редакцијата на „Утрински весник“ ќе и' ја врачи наградата „Роман на годината“ на Снежана Младеновска-Анѓелков. Оваа престижна книжевна награда Младеновска-Ангелков ја доби за романот „Единаесет жени“ во издание на „Или-или“, во конкуренција од 31 роман што годинава пристигнаа во нашата Редакција.

За 13. издание на „Роман на годината“ оценуваше жири-комисијата во состав: Душко Родев - претседател, м-р Трајче Кацаров, Ирена Јорданова, д-р Лорета Георгиевска-Јаковлева и Манчо Митевски - членови, кои „Единаесет жени“ го оценија како роман кој поставува нови параметри во раскажувачката техника и романсиерската тематика.

На денешниот свечен настан свое обраќање ќе има авторката на наградениот роман, Снежана Младеновска-Анѓелков, потоа Душко Родев - претседател на жирито и минатогоди��ен лауреат, Виктор Доневски - извршен директор на „Медија принт Македонија“, Соња Крамарска - главен и одговорен уредник на „Утрински весник“, како и претставник на компанијата „Т-мобиле“, која е покровител на наградата. На свеченоста ќе присуствува и градоначалникот на Општина Центар, Владимир Тодоровиќ, кој следејќи ја традицијата, на добитничката на наградата ќе и' подари уметничка слика. Присутните ќе имаат можност да слушнат фрагменти од романот „Единаесет жени“, во интерпретација на актерката Билјана Беличанец. (Т.И.)


Статијата е прочитана 898 пати.

Испрати коментарЌе добијам уште еден автомобил
Пронајден најстариот жичан инструмент
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Делумно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 19°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 22°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |