Број 3623  среда, 06 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Осум баби живеат со клетвата на Бабино

Жените на возраст од 70 до 90 години се последните жителки во ова демирхисарско село

БИТОЛА - Уште осум баби се последните жителки на демирхисарското село Бабино. Пишувањата за Бабино се вистински куриозитет ако за момент сакате да поверувате во приказната на бабинци.

Последните жители во Бабино се на возраст од 70 до 90 години. Со децении живеат без машка придружба, верувајќи дека со последната од нив ќе замине и клетвата фрлена врз селото. Бабинци веруваат во преданието за старицата од Бабино, која набркана од своите снаи, со години живеела сама длабоко во шумите на Илинска Планина. Протераната старица гневна на судбината го проколнала сиот женски род од својот крај на стари години да живее самотнички живот исто како неа. Оттука и верувањето како селото го добило името Бабино.

Во југозападниот дел на Македонија, на околу 45 километри од Битола, на магистралниот пат што води кон Кичево, во подножјето на Илинска Планина е свиено селото Бабино. Со пописот во 1961 година, Бабино броело над 450 жители, стотината куќи градени со камен биле полни со луѓе. Во секој дом се слушал детскиот џагор. Но, за жал, сега на пописот што претстои наесен ќе можат да се запишат во пописниот ферман, ако ги послужи здравјето, само уште осум баби.

Ивана Матеска има 83 години и е една од последните жителки на Бабино. Таа веќе 19 години е вдовица, а нејзината судбина повеќе или помалку ја делат и нејзини друшки Славка, Рада, Мара, Нацка, Симонка, Косара и Милица.

,,Мажите ги закопавме одамна, а децата си заминаа по својот пат. Се иселија кое во Скопје, во Битола, во Демир Хисар. А тие што имаа касмет го фатија патот за Австралија. Поминаа години, останавме сами жени. Се дружиме со мачките и кучињата оти сила немам веќе стока да чуваме. Единствената занимација ни се бавчите“, вели баба Ивана и смеејќи се мудро за да ја задоволи нашата новинарска љубопитност, почнува да ја раскажува приказната за Бабино.

,,Јас сум чупа од Лесково, тукa некое село погоре во Демирхисарско. Пред да се мажа, ми раскажуваа за клетвата што ја фрлила несреќната старица. Ама тогаш немаше шанса човек да поверува во такво нешто. Селото беше полно со луѓе. Училиштето вриеше од деца. Сите работеа лозја, ниви со жито, чувавме стока. Ни на крај памет пред шеесет и кусурот години човек не можеше да претпостави дека навистина ќе останеме само баби. Сега и без да сакам сум дел од тоа народно предание“, раскажува баба Ивана.

Летото е радост за стариците, велат едвај чекаат да дојде празникот Духовден, па да ги пречекаат внуците на гости. На овој христијански празник традиционално се одржуваат „Бабински средби“. Тогаш се отвораат вратите дури и од запуштените куќи, се пречекуваат гостите, се оживуваат приказните за Змејовата дупка. На влезот од пештерата има два сталактити со човечки раст за кои се верува дека се змејот и неговата убава жена.

Бабите за Духовден не се штедат. Велат дека со радост знаат да ги засукаат ракавите и да месат зелник со праз или питулици да ги испечат под вршник или да испечат месо на жар. Празникот им е шанса да се дотераат и на сред село да ги пречекаат своите. За чудо, на бабинските средби доаѓаат стотици и стотици бабинци иселени во македонските села или во странство.

,,Во Бабино, паметам, беше толку весело и толку полно селото што од нива кога се враќавме од музики не го чувствуваме уморот. Ќе ги фрлевме мотиките и одевме на сред село оро да играме. Имаше виолини и хармоники. Сега селото е заборавено. Барем една четвртина од бабници кои доаѓаат на средбите да се вратат во селото ќе биде добро. Бабинци заминаа за Демир Хисар, а таму ништо не им е подобро од овде“, вели Љубица Стојчевска (74), иселена во Скопје.

Бабинци велат дека и поводот за бабинските средби има своја цел. Во 2001 година по иницијатива на професорот Миле Матески Силјановски се собираат потомците од Бабино со намера барем на кусо да се оживеат старите огништа.

,,Средбите се за да се потсетиме на опстојувањето на нашите предци, но и за да се видиме со роднини и пријатиели со кои не сме се сретнале со години и децении“, вели Добре Тодоровски, писател по потекло од Бабино.

Ако случајно поминувате низ демирхисарскиот крај, не заобиколувајте го Бабано. Ова село е познато и по приватната библиотека на Стево Стапановски, која брои над 15 илјади книги. Во неа има ретки книги печатени на персиски, старотурски, арапски јазици. Донесени се од Багдад, Техеран, Дамаск, Инстанбул. Оваа библиотека не ја пропуштиле ниту странските дипломати во нашата земја. (А.Б.)


#
Статијата е прочитана 4079 пати.

Испрати коментар

Од: mende
Датум: 06.07.2011 08:08:33
Za zal vakva kletva e frlena vrz site demirhisarski sela.GRUEVSKI namesto da gradi spomenici moze da gradi po nekoja fabrika pa da ne gi brka lugeto od rodnite kuki. Ama kaj nas vazno e da se ima turisti od stranstvo sto ke se divat na bikefal ne e vazno deka pola demirhisar pecali za ITALIJA. A od nivite demirhisarski moze da se rani pola Mkaedonija. Ama toa e turizmot na PRVO MESTO.
Од: Tina
Датум: 06.07.2011 10:13:03
Bravo Babicki, izdrzlivi junaci Makedonki, Bravo! Cist vozduh, zdrava hrana. Toa e zivot koj mnogu plakat za isto. Ete sansa za mladite koi se bez rabota. Da gi buglat Babite, i da rabotat na taa zemja e privilegija. A drzavata treba da gi ohrabri ljugeto so tie idei i malce pomos. Toa mesto da stane, mesto od ubavina i ponos. Ama treba muskuli, volja, i mashta za ubava idnina. Nikogas ne e kasno.
Од: македонец
Датум: 06.07.2011 10:27:03
Менде во капитализам државата не гради фабрики и занаетчиски дуќани... тоа мора самите граѓани да го прават.... завршија државните јасли во 1990 год....второ имате општина таа нека се помачи исто за инвестиција, а не да си седат со скрстени раце... трето, џабе и да се изгради фабрика таму, останаа во Демир Хисар само стари луѓе за жал
Од: Stara skpjanka
Датум: 06.07.2011 10:50:08
Vakvi ubavi sela koi i nie ne gi poznavame, poradi nemanje lesen dostap do nim, bi mozele itoa kako da go zgolemat selskiot turizam.Nameto da se gradi vestacko selo na Nerezi, bi mozele da gi obnovata vistinskite sela koi ostanaa prazni i pusti.... I toa, bez perenje pari za nim!
Од: aleksandra
Датум: 06.07.2011 11:26:51
Odlicna reportaza, bravo za novinarot/kata
Од: Aleks bt
Датум: 06.07.2011 14:55:59
Колку е убаво селото Бабино.

Најди! во Утрински
Насловна
Во вените на Шакира тече македонска крв
Стамболиски
Како се живее во поранешните југословенски републики
И Холандија одговорна за Сребреница
Разделба на 4 Јули
Ја остваривме желбата на Мони
Отказите не се заради легален штрајк
Како поразените станаа главна вест
И невработените бараат бесплатен градски превоз
Принцезата посакува да стане мајка
Старите министри на владина седница
Слалом низ Охрид
Британката заштитно лице на „Булгари“
И Гари Купер на „Полски плакат“
Најде замена за Скарлет Јохансон
Пандев, дефинитивно, останува во Интер
Коктелски кокетирања
Отворањето со „Трилогија Романа“
Не сакам да шетам наоколу преправен
Македонскиот државјанин загина во Србија
Сега писателка ќе го суди Строс-Кан
Собранието останува со тројца потпретседатели
Карикатура
Поскапува ноќното возење во ЈСП
Ешерихија коли во Европа пристигна од египетските семиња
Продолжен притворот на Љубе Бошкоски
Онлајн вести

"""