Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт
Злато за Клери и за Маурер на 25 км.

Нашиот претставник Евгениј Поп Ацев пливаше надвор од едночасовниот временски лимит во однос на победникот

Италијанецот Валерио Клери и Германката Ангела Маурер победија во вчерашниот пливачки маратон на 25 километри на светското првенство во Рим во кој учествуваше и Евгениј Поп Ацев, но зад името на нашиот претставник стоеше ОТЛ (out of time limit).

Организаторите на мундијалот се откажаа да го мерат времето на Поп Ацев од проста причина што македонскиот маратонец не успеа да запази едно од правилата за ваков тип на трки. Според ФИНА времињата на пливачите се мерат до еден час по влегувањето во целта на победникот. Поп Ацев тоа не го стори вчера крај Рим. Клери победи со резултат 5:26,31 часа, второто место го освои Трент Гримси од Австралија (+19,1 сек.), до бронзениот медал доплива Русинот Владимир Дјачин (+2:57,7 мин.). Египќанецот Адел Ел-Бехари беше последниот пливач на кого му се мереше време и кој обезбеди пласман. Патеката од 25 километри ја преплива со 27:28,7 минути послабо време од Клери, а Поп Ацев го немаше никаде и по половина час од Ел-Бехари.

Во стартната листа на 25 километри имаше 23 натпреварувачи. Двајца од нив воопшто не стартуваа (Диего Монтеро Ногера од Шпанија и Мазен Метвали од Египет), еден не ја заврши трката (Мохамед Јасиб Алгареб од Јужна Африка), додека еден беше дисквалификуван (Алекс Мејер од САД).

Кај дамите победи Германката Ангела Маурер со време 5:47,48 часа, втора беше Ана Уварова од Русија (+3,9 сек.), трета Италијанката Федерика Витале (+4,7 сек.).Велковски на 104. место на 100 метри градноФилип Велковски оствари 104 време во конкуренција на 142 натпреварувачи на 100 метри градно на СП во Рим. Вчера во квалификациите тој исплива 1:08,34 минути, резултат што е за 9,36 секунди послаб од оној на Брентон Рикард, најдобриот во оваа дисциплина вчера во Рим.

 


#
Статијата е прочитана 152 пати.

Испрати коментар

Од: Горан
Датум: 27.07.2009 08:43:06
Ако е мојата евиденција точна, резултатот на Филип Велковски на 100 м градно е нов државен рекорд во сениорска конкуренција, што, и покрај слабиот пласман, претставува значаен успех. Претходниот рекорд го држеше прославениот македонски пливач Александар Миладиновски. Сепак треба да се провери кај техничкиот секретар на пливачката федерација на Македонија, Борче Блажевски.

Најди! во Утрински
Спорт
Прва ватерполо радост на светските првенства
Потезите на Илчо Ѓорѓиоски го изнервираа Николовски
Тајсон Геј и под таблети за болки најбрз на 200 метри
Ибрахимовиќ
Луис Хамилтон триумфално низ Хунгароринг
Амортизер го погоди Маса во глава
Кога може Петровац, зошто не и Работнички
Пркачин го пропушта ЕП во Полска?