Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.11.2012, 16:13
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресијаСе претпоставува дека во Македонија од депресија дтрадаат околу 200.000 луѓе

Со мерките се опфатени и студентите, на кој ќе им се врши проценка на менталниот статус при систематскиот преглед во соодветните здравствени установи,а ќе се користи и онлине алатка за скрининг на суицид на ниво на универзитетите што би идентификувал студенти со вакви размислувања. Ќе се организираат и работилници за избраните лекари кои ќе се учат да препознаваат и третираат депресијата.

Се позачестените случаи и обиди за самоубиства во последниве недели, Министерството ��а здравство, планира да ги намали со кампањи за едукација на родителите, школските психолози и педагози, како и матичните лекари за полесно препознавање на депресија кај децата и студентите. Се претпоставува дека во Македонија од депресија дтрадаат околу 200.000 луѓе. И покрај зачестените случаи и обиди за самоубиства, Македонија со 6,7 случаи на 100.000 жители во првите 9 месеци од 2012 година, е меѓу земјите со ниска стапка на самоубиства, односно една од најниските во Европа. Во просек секоја петта жена и секој десетти маж страдаат од депресија.

Сите надлежни институции внимателно ја следат ситуацијата, а министерот за здравство Никола Тодоров заедно со експертите од оваа област предложил конкретни мерки за справувањето со депресијата.

„Мерките вклучуваат спроведување на кампања преку која родителите ќе можат да препознаат депресија кај своите деца,ќе се изврши едукација на сите училишни педагози и психолози за препознавање знаци на депресија и најмалку еднаш годишно проценка на менталниот статус кај учениците во основните и средни училишта кај кои постои одредена форма на депресија, односно тенденција за суицид“, рече Тодоров.

Со мерките се опфатени и студентите, на кој ќе им се врши проценка на менталниот статус при систематскиот преглед во соодветните здравствени установи,а ќе се користи и онлине алатка за скрининг на суицид на ниво на универзитетите што би идентификувал студенти со вакви размислувања. Ќе се организираат и работилници за избраните лекари кои ќе се учат да препознаваат и третираат депресијата.

Од депресија,, страдаат младите на возраст од 16 до 20 години, а пикот е меѓу 30 и 40 година од животот, истакна директорот на Клиниката за психијатрија, Антони Новотни. Според негоа 80 отсто од оние кои страдаат од депресија, зборуваат за самоубиства.

„Клиниката ја активираше СОС линијата за кризни состојби- 3136 400 и 076 456300 на која стручни лица ќе им пружат помош или ќе им дадат совет на оние на кои им е потребна“, додаде Новотни.

Во Македонија во 2010 година стапката на самоубиства изнесувала 7,4 случаи на 100.000 жители, и 6,9 случаи на 100.000 жители на 2011 година. За илустрација, во 2010 година стапката на самоубиства во Бугарија изнесувала од 9,3 случаи на 100.000, 9,9 случаи на 100.000 жители во Германија, 14,7 случаи на 100.000 во Хрватска, 17,2 случаи на 100.000 жители во Словенија, 21,7 случаи на 100.000 жители во Унгарија до 28,5 случаи на 100.000 жители во Литванија.

Според податоците од Светска здравствена организација, околу 350 милиони луѓе страдаат од депресија. Познато е дека речиси двојно повеќе заболуваат жените отколку мажите. Доживотниот ризик за депресија изнесува 20-30 отсто. Причините за депресија не се познати, но се претпоставува дека во нејзината генеза се вклучени многу различни чинители, почнувајќи од специфичностите на индивидуата, па се до причинителите од околината. Светската економска криза која е во тек, стрес, тага, конфликти, невработеност, злоупотреба, се често споменувани причини за депресија.

Психолошките студии од различни земји известуваат дека 90 отсто од луѓето кои извршиле самоубиство страдаат од едно или повеќе психијатриски нарушувања. Депресијата е болест на современото општество. (Ј.Ј.В.)Статијата е прочитана 1380 пати.

Испрати коментарСпецијални укази за гласањето во поплавените делови на Њујорк и Њу Џерси
Обама му честита��е на Ромни на кампањата
Републиканците реагираат за неправилности во Пенсилванија
Сурфање со 3Г-стик на „Вип“
Македонија ќе добие 75 милиони евра од Љубљанска банка?
Атина ќе го анализира писмото на Попоски
Барометар за администрацијата
СДСМ - Предлог-буџетот не нуди решенија за проблемите на граѓаните
Вељаноски го одби барањето за помош од ДУИ
Груевски - Буџетот е со највисоки капитални инвестиции
Ограбена „Дуна Компјутери“ во ГТЦ
Милошоски - Одговорот на Меморандумот навремен и тактички добар
Почнаа изборите во САД со гласање во девет сојузни држави
Ваучери за компјутери за студенти од социјално загрозени семејства
Сочуство од Иванов до Плевнелиев за смртта на патријархот Максим
Медиумите во Грција засега без коментар за одговорот на меморандумот
БиХ отвора нова истрага за авионската несреќа на Трајковски
Фајон - Одложувањето на преговорите лошо за Македонија, регионот и ЕУ
Американските астронаути гласаа на претседателските избори
Мико - Телефонски разговор на Клинтон не може да замени посета на Македонија
Норвешкиот нафтен фонд е најголем во светот
Во Рим потпишан Меморандум за соработка меѓу МВР и Австралиската полиција
Нов 48-часовен штрајк во Грција
Kривична пријава за измама на туристи против „Летс Травел“
Путин го разреши министерот за одбрана Сердјуков
САД избираат нов претседател
Г-20 си дадоа дополнително време за кастрење на буџетските дефицити
Почина бугарскиот патријарх Максим
Владата не планира попис ниту следната година
Македонија и' одговори на Грција
Разгорена војната меѓу министерот и лекарите
Бојко Борисов со грчка реторика
Берачи на костени пронашле мртов маж
Фатен убиецот од „Али Баба“
Лустриран поранешен струшки градоначалник
Романија го одложува влезот во еврозоната
СДСМ обвинува за изборни манипулации со доселени гласачи
Романија го одложува влезот во еврозоната
Њујорк бара 40.000 топли станови за жртвите од ураганот
Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба
Најмалку 50 сириски војници убиени во Хама
Напишал проштално писмо и го преживеал ураганот Сенди
Две лица повредени од експлозија на плинска боца
Македонија претставена на Глобалниот саем за туризам во Лондон
Бензините поевтинуваат за 4,5, а дизелот за 1,5 денари
Руско оружје за Сирија согласно советски договори
Кампања на ОХО за намалување на отпадот
Николиќ имал инцидент на автопатот Белград-Ниш
Четврото продолжение на 45.седница во Собранието
Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење
Првиот атомски носач на авиони замина во историјата
Поразот на „Вашингтон Редскинс“ - лош предзнак за Обама?
Тадиќ се повлече од челната позиција во Демократската партија
ДУИ - Ист третман за сите од 2001
(ФОТО) Груевски ги наполни со голови снимателите и фоторепортерите
Хелсиншки комитет апелира да престанат заканите за „Аман“
СДСМ - Буџетот нема да ја реши кризата
Анкета - Водат ВМРО-ДПМНЕ и Груевски
Г.г.Стефан - Нишкиот договор не важи, потребно е ново решение
Во Градски парк ќе се гради катна гаража
До социјална парична помош само со лична карта
Епископот Тавадрос - нов поглавар на Коптската црква
Менхетен доби струја
Добра година за тиквешките лозари
Во автобус откриени мигранти од Сомалија
Старец пронајден мртов во опожарена куќа во Гостивар
Состанок на Г-20 за кризата во еврозоната
Нимиц се надева на брзо решение
Проблеми во сообраќајот заради одрони на патот Маврови Анови-Дебар
Бугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинjas, 01.11.2012 17:04:15
najdobri merki za sprecuvanje depresija i samoubistva bi bile da ni se podobri sostojbata vo drzavata, da vladeat covecki principi i pravna drzava, da nema protekcii, mito, korumpiranost, vrabotuvanja preku vrski, pocituvanja na graganinot i negovite prava. Se drugo e bla, bla i trosenje pari. So sila ubavina ne biva!!!!!!
bube, 01.11.2012 17:45:25
Во оваа држава и од камен да си ќе цркнеш од депресија. Нека обезбедат малку подобра иднина и сигурна работа, а не кампањи да прават за препознавање на депресија...
sreten, 01.11.2012 21:00:24
Bravo,eve i kaj nas dojde do perenje na mozokot od zapad!Bolesta kako takva e priznaena od zapadnite zemji !Za razlika od stvarno obolenite ovde na zapad se koristi (koja inaku vo realnosta e tesko da se ustanovi dali nekoj stvarno e depresiven)za opravdano boleduvanje,dobivanje nekakvi odstapki kaj familijata(u stilot u depresija sum nemi se raboti ,ne mi se cisti,ne mi se izleguva koga vrne ,ne me svaka nikoj i site me mrazat,ispitot ne go poloziv zatoa sto bev depresiven)!No 99% luge koi gi znam u stvari se polni so zivot !!!ne mozes da bides depresiven i cel den da se igras na kompjuter,ili setas po buticite,odis na odmori ama koga treba da stanes sabajle za da odis na rabota e togas sum depresiven !So ubavo ke im dojde na mnozina u Makedonija!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 8°C

Делумно облачно

Вторник
Претежно облачно
Макс: 18°C, Мин: 7°C

Среда
Обилни врнежи
Макс: 9°C, Мин: -1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (45)
Инцидентот на Бајкалско Езеро. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Интервју -Цената на станбениот квадрат нема да паѓа
Д-р Ванчо Чифлиганец, сопственик на градежната компанија „Адора инженеринг“, очекува рамноправни услови за работа на дом...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |