Број 3046  понеделник, 27 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Платите на министрите се намалуваат за 20 отсто

Букурешт - Романскиот премиер Емил Бок соопшти дека од 1 август платите на министрите ќе бидат намалени за 20 отсто до крајот на декември годинава.

Според него, тоа е мерка која покажува дека Владата е загрижена за финансиската ситуација во земјата. Романскиот премиер посочи дека наскоро ќе бидат затворени неколку владини агенции, бидејќи повеќето од нив се неефективни.

Романската влада, исто така, одлучи од 1 август да го намали за 20 отсто бројот на персоналот во кабинетите на високите државни службеници. Со таа мерка, кабинетот се надева дека ќе се заштедат неколку милиони евра од државниот буџет. (МИА)


#
Статијата е прочитана 1506 пати.

Испрати коментар

Од: Игор
Датум: 26.07.2009 20:49:11
Бидејќи кај нас нема криза Владата треба да донесе одлика сите министри да добиваат и плата и пензија како Михајло Маневски.
Од: mio
Датум: 27.07.2009 12:49:47
igorce da zivejs. baska od tie dve primanja treba i socijalna pomos da im se dodeli. pa posle ne samo fondot za renzisko ta i ovie od socijalno ce im bidat borclii

Најди! во Утрински
Економија
Каков леб, всушност, јадеме?
Министрите во разногласие за крајот на кризата
ИПА-фондовите недоволно се користат
Оптимистички прогнози за германското стопанство
„Фијат“ доби одобрение да го купи „Крајслер“
Намален извозот на швајцарски часовници
Државата ќе го субвенционира туризмот
Пад на прометот на Берзата
Иванов на средби со бизнисмени