Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
31.07.2012, 20:19

Населението осиромаши, но не и политичарите

Бившиот премиер Љупчо Георгиевскиго однесе семејството на летување во Јапонија и во Јужна Кореја

Горан Адамовски

Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски заедно со сопругата Снежана и синот Лав заминаа на годишен одмор. Како своја летна дестинација ги одбраа Јапонија и Јужна Кореја. Батериите за жешката политичка есен и уште понапорната изборна пролет, лидерот на ВМРО – Народна партија (ВМРО-НП) ќе ги полни на егзотичните дестинации, до каде само три авионски билети чинат колку една просечна годишна плата во Македонија.

Откако ја напушти премиерската функција и откако му заврши пратеничкиот мандат, јавноста нема информации со што се занимава поранешниот премиер и како заработува пари за сопствената егзистенција и живеачката на неговото семејство. Во развиените демократии, пак, за да се отстранат сомневањата за корупција на високи политички функционери, освен што детално се следат нивните банкарски сметки и извори на приходи за времето кога ја извршуваат функцијата, јавноста е запознаена и со професијата со која се занимаваат откако ќе ја напуштат функцијата.

Георгиевски, освен што неколку пати двосмислено кажа во јавноста дека има приватна фирма, не даде никаква друга информација со што се занимаваат тој и неговата сопруга Снежана, што очигледно им дозволува луксузен живот како што е одмор во Јапонија и Јужна Кореја.

Сопругата на Георгиевски, Снежана, во интервју за магазинот „Теа Модерна“ изјави дека оваа година таа и сопругот, заедно со нивниот син, ќе одат на одмор во Јапонија иво Јужна Кореја.

„Ќе летуваме во Јужна Кореја и во Јапонија. И Лав ќе дојде, ама предходно не' услови. Со Љупчо бевме ставени речиси пред свршен чин. Лав ни рече дека би сакал да ја види Јужна Кореја и доколку случајно решиме да одиме таму, можеби и би дошол. На суптилен начин не' убеди“, изјави Снежана Георгиевска во интервјуто.

Кризата што го погоди македонското население со сета сила, очигледно не е проблем за семејството на поранешниот македонски премиер, но посочената дестинација за одмор повлекува принципиелно прашање – што работат екс-премиерот и неговата сопруга, штом во тешката економска ситуација која ги наведе на штедење и многу други јавни личности од побогати земји, тие одбираат луксузни аранжмани за летен одмор. Овие прашања заслужуваат одговор.

Љупчо, Снежана и нивниот син Лав, кој е во тинејџерските години, приватно престојуваат на Далечниот Исток, потврдија вчера и од ВМРО-Народна партија. Отпатувале пред некој ден, таму ќе се задржат дваесетина дена, велат блиските соработници на Георгиевски. Како заминале, каде ќе престојуваат, колку ги чини ова патешествие, се само дел од прашањата што интригираат во ситуација кога земјава се соочува со поразителна сиромаштија.

Летови од Скопје за главниот град на Јапонија имаат речиси сите пог��леми авио-компании во земјава. Повратен билет во овој период од годината чини околу 1.300 евра. Можат да се користат и аеродромите во соседството и да се искомбинира најевтината варијанта, но поевтино од 1.150 евра тешко се наоѓа, а секако дополнителен трошок е да се стигне до Приштина или до Загреб, на пример. Дел од компаниите нудат попуст за три билети и за плаќање во готово. Повратен билет од Токио до Сеул во Јужна Кореја чини околу 500 американски долари.

Од Државната комисија за спречување на корупцијата велат дека откако ќе ја напуштат функцијата, политичарите не се должни да го пријавуват својот имот. Георгиевски никогаш не сакал да ја извршува таа обврска. Во 2008 година, при напуштање на пратеничката функција, тој во законскиот рок не достави Анкетен лист. Поради тоа, против него беа иницирани две постапки пред Управата за јавни приходи за испитување на имотот и имотната состојба, која се' уште не е завршена; како и прекршочна пријава до Основниот суд, која резултираше со пресуда, според која, Георгиевски е огласен за виновен и му е изречена глоба во износ од 500 евра. Надвор од законскиот рок, во септември 2008 година, тој, сепак, достави Анкетен лист по напуштање на функцијата пратеник.

„Во анкетниот лист за стапување на функцијата пратеник во 2006 година, како заеднички имот со сопругата пријавил два стана во Скопје (едниот од 100 м2, другиот од 200 м2), две ниви во Скопско (едната од четири, другата од три декари). Како имот на сопругата, пријавен е идеален дел од семејна куќа во Владимириво од 200 м2. Исто така, на име на сопругата е пријавен џип „Тојота‘ РАФ 4. Како заеднички имот се пријавени уметнички слики и девизна заштеда од 70.000 евра. Во анкетниот лист за напуштање на функцијата, пријавени се само две промени: на негово име куќа од 180 м2 како наследство во Делчево, и девизна заштеда од 80.000 евра, што значи зголемување од 10.000 евра во однос на претходно пријавената заштеда“, се наведува во соопштението од ДКСК како одговор на нашите прашања.

Во својата автобиографска книга, Георгиевски тврди дека потекнува од добростоечко семејство, бидејќи, како што вели, неговиот дедо и татко никогаш немале проблем со комунистичкиот систем.

Македонија е држава со седум илјади долари бруто домашен производ што ја сместува во рангот на најниско развиени држави а процентот на сиромаштија официјално изнесува 30, како и 261.322 невработени заклучно со јуни.

Георгиевски сега е бизнисмен

Освен политичар, Љупчо Георгиевски сега е и бизнисмен, велат неговите блиски соработници. Тие одбиваат во детали да зборуваат за „цивилниот живот“ на нивниот претседател, бидејќи, како што велат, политиката е таа што ги спојува и единствено нешто за што разговараат со него.

Бизнисот со градежништво е најраспостранет и добро му оди. Според непотврдени информации, тој работи со двајца партнери, бизнисот, наводно, е проширен и со осигурителна компанија, увоз на плочки, санитарии и други работи поврзани со градешништвото, а се зборува и за испорака на половни возила. Георгиевски е заминат на одмор, а неговите партиски колеги одбиваа да ги потврдат или демантираат ваквите гласишта.

„Приватник е, има фирми и голем број вработени“, е единствениот коментар на неговите соработници. (Г.А.)

ВМРО-НП: Фондот да обезбеди пари за операција на девојче

Стотици семејства секојдневно преку донации очајно се обидуваат да ги спасат животите на своите блиски. Само мал дел од парите кои Владата на ДПМНЕ ги изѕида во „Скопје 2014“ можеа да решат многу вакви или слични случаи и со тоа директно би ги промениле човечките судбини. Ова е ставот на ВМРО-Народна партија искажан на вчерашната прес-конференција во Скопје, во врска со барањето за донација од 13.800 евра за да се спаси животот на едногодишно девојче.

„Министре Тодоров, Ве прашуваме зошто Вие и Вашата Влада потрошивте 250.000 евра за само 3 врби и експресно потрошивте дополнителни 80.000 евра за да ја замените исушената врба со нова, а редовно одбивате да реагирате кога некому му се потребни финансиски средства за операција. Ваша уставна должност и законска обврска како министер за здравство е да се обидете да го спасите секој човечки живот без разлика на цената“, велат од партијата. ВМРО-НП бара Фондот за здравствено осигурување веднаш да обезбеди финансиски средства потребни за операција на малото девојче и на сите други кои во моментов не можат да се оперираат поради недостиг на финансиски средства.

Евроминистрите ќе штедат ова лето

Лидерите од земјите-членки на еврозоната оваа година се прилагодуваат на длабоката криза во која се наоѓа Европската монетарна унија и на острите мерки за скратување на буџетските трошоци, па нема да одат на летување во странство, како што тоа обично го практикуваа во годините на просперитет.

Според лондонски „Дејли телеграф“, дури и Ангела Меркел, канцеларот на Германија, најмоќната членка на зоната на еврото, нема да троши многу на своето овогодишно летување, не само поради штедењето, туку и за да им покаже на сите други во еврозоната дека ова „не е време за расфрлање со парите“. Таа својот двонеделен одмор го почнала со посета на германскиот музички фестивал во Бајрут, појавувајќи се во истата облека како и пред четири години, а потоа со сопругот ќе помине кусо време во италијанската алпска област Јужен Тирол.

Францускиот претседател ќе летува „некаде во Франција“, а побарал и сите министри да одат на одмор во некое од француските одморалишта. Премиерот Жан Марк-Ејро ќе се одмора во својата куќа во Бретања.

Италијанскиот премиер Марио Монти, исто така, ќе летува кусо време „некаде во Италија“, а во својата земја ќе одмора и неговиот португалски колега. За разлика од нив двајцата, премиерите на Шпанија и на Грција, нема воопшто да одат на одмор.

Претставник на Кабинетот на грчкиот премиер Андонис Самарас, за лондонскиот весник рекол дека ова лето нема да оди никаде на одмор, како што тоа им е наредено и на сите министри. Наместо летување, побарано е работното време за сите да почнува рано наутро.


Статијата е прочитана 8440 пати.

Испрати коментарПо автопат низ Балканот
Лепавцов и Еленовски - амбасадори на квадрат
ВМРО-ДПМНЕ води во анкетите пред СДСМ
И платата за лекари мегдан за препукувања
Министерот им броел услуги на лекарите?
Ахмети и Тачи земаат плата, но ретко влегуваат во парламентот
Поглед на ОлимпItar Pejo, 01.08.2012 00:10:09
Kolku cini patuvanjeto vo Japonija i zemjata bez identitet Jzna Koreja na koja i e smeneto imeto? Iljada i nesto evra e ako patuvaat vo ekonomska klasa! A tamu, za familija naviknata na ljubcovski standars trebaat po nekolku stotini evra dnevno. Nema valjda da nosi salama od Skopje.
jovan, 01.08.2012 00:56:17
Naselenieto osiromasi, no ne i Georgievski. Taka bi trebal da bide naslovot, bidejki celiot tekst e samo za nego. Za drugite politicari nisto ne e dadeno da vidime tie kade ke letuvaat, od sto ziveat, sto poseduvaat....
Gastarbajter, 01.08.2012 01:46:21
100m2 200m2 vo Skopje e preku 300 000 evra i zasteda od 150 000evra!!! So koja plata?? Kako pocna biznis? So koi pari? Pratenik i premier 8godini X 1000 evra mesecno e 96 000evra! Ima li nekoj vo policijata i vo UJP koj znae malku matematike???
Sharlatan, 01.08.2012 04:51:12
Jas poznavam najmalce 50 luge koj ova leto ostanale po 1 mesec vo Grcija ,a del od niv bea i na egzoticni destinacii niz Azurnio breg koj potrosija najmalku po 1000 do 3000 evra tie luge ne se poznati faci ama vo tekot na tranzicijata i sega koristejki ja politikata i politickata pripadnost se zbogatija preku nok znaci zborot mie jazot pomegu bogatite i siromasnite e zgolemen. So ova naslovna strana sakate da kazite deka samo Ljubco ima pari za Japonija ili da go krenite na povisoko nivo jazot??? Pa ima luge koj sto pati poveke patuvat nego Ljubco, Branko Nikola ama niv nikoj ne gi prasal od kade mu se parite
cobe, 01.08.2012 05:45:17
А кај ќе оди Благородна Дулиќ??????????? Јако се секирам за жената бидејќи поседува извонредни интелектуални можности како и сите од ВМРО.............гение е............две реченици не знае да срочи..............
do koga vaka duri se mozi, 01.08.2012 07:27:44
Koj rece deka kriminalot nese isplati......
Koj e imotot negov pred 2000 godina? Pred da bide na funkcija, 01.08.2012 08:34:35
Treba da se kaze koj e negoviot imot pred da stapi na premierska funkcija 2000 godina. I ke doznaete kaj se parite na narodot. Do shartlan: ima makedonci koj cesno rabotat poslednive 20 godini i zasluzile odmor drugo ima i mnogu sto rabotele vo stranstvo i se vratile. Vakvi kako tebe samo sakaat da ja zamatat vodata i da go zbunat narodot.
Istocna Makedonija, 01.08.2012 08:49:07
Fino,rentgen slika na imotnata slika na eks premierot Georgievski,a mozelo da se kaze i kolku para cevli ima negovata sopruga.Gdine,zurnalist,ajde sega i za drugive,osobeno za aktuelnive.Togas ste doblesni, vistinski novinar istrazuvac.Vaka,agitprop i nisto drugo.Ili drugive ziveat vo siromastija,nemaat nisto pa ajde,siromasnive gragani da im napravime spar kasa za da otidAT NA ODMOR.Tesko da ke mozete da gi eksponirate jahtite,kontata,kvartovite,ili vo nekoe drugo vreme.A ke dojde.Vaka,naracena agenda i providen ekskluzivitet.
toni, 01.08.2012 09:25:40
sto ne pisete za grujo koku pari iskrade,a ne tuka da pisuvate za vojvodata,da ne bese ljubco nemase drzava da imame!
?, 01.08.2012 10:21:29
Иако никогаш нити сум го сакал нити сум го почитувал ЉуБчо, морам да признаам дека е најискрен од сите политичари. Да не случајно Бранко или Грујо немаат пари за таков одмор па треба да ги жалиме? Па и не само тие, туку и министерските гарнитури под нив. Па и пратениците кои лапаат и дневници и огромни патни трошоци огромни средства од учество во управни одбори итн итн. Сите глумат лудило, само најлудиот најотворено си кажува што прави каде оди и колку троши.
Makedonka, 01.08.2012 10:23:35
Koga svesta na ovoj narod, pocnuvajki od politicarite pa se do sopstvenicite na golemi firmi, direktori, sefovi, bi se krenala tolku visoko i bi razmisluvale za dobroto na site, a NE SAMO ZA SEBE, togas na nikoj nema da mu bide griza kade koj odi na letuvanje. Vo sekoja razviena zemja ima danocno koe vazi za sekogo ednakvo i sekoj e dolzen da plaka danok. No kaj nas site plakaat, samo politicarite ne, zosto tie go pravat zakonot za site, samo za sebe ne. Se e nakrivo postaveno. Mesto da se formira fond za bolni lugje na koi im e potrebna skapa operacija, se davaat pari za najgolemite gluposti sto do sega se videni. Na onkologija, a i na drugite kliniki, umiraat golem broj na mali deca, no toa ne se kazuva javno, tuku nasekade po Skopje, a veruvam i vo ostanatite gradovi, ima stotici bilbordi kade se pokazuva KAKO BILO PRETHODNO, A KAKO E SEGA. A coveckiot zivot e staven na nula.
suze, 01.08.2012 11:04:34
Браво,толку многу труд за да се добијат информации за наш поранешен премиер како и за странски политичари.Но, што станува со актуелниве политичари,нас не интересира имотната состојба и бизнисите на водечкава гарнитура се друго е замајување на народот пред избори.
Барака 13, 01.08.2012 11:27:49
Љупчо Георгиевски е најдобриот, најискрениот и најдалекугледниот политичар на Македонија. Неговите погледи се исправни, а тоа ќе го видиме после неколку децении.
Трпе, 01.08.2012 11:38:44
Актуелниот премиер ни е за жалење.Нема решено стамбено прашање,нема автомобил и на одмор оди со државни пари.Човек што не го бидува за себе, не е способен и држава да води.за ова среќа што го сполета да биде највисок функционер нека се благодари на Љубчо и барчедите.А на господ секој ден свеќа од 50 евра треба да му пали.(само да не згреши на ѓаолот да му пали)
evropa, 01.08.2012 12:40:47
da go slusavme gligorov i da vlegovme vo eu 1995g nemase da ima vakvi bogatasi,posto vo eu se se znae vo brisel koj kolku trosi t.e. najnmnogu 3% od bnp za buzdet i nemoze nikoj politicar da krade vaka mak stana raj za policiari selo bez kucinja sekoj zema kolku ce poskaka i prodava opstestven imot na koj koj najmnogu ce plati znaci ne vi e kriv ljupco tuku sistemot i toa sto se cukata vo gradi za imeto so grujo a od toa samo vlada polni dzepovi a vie prost narod se posiromasni............
pretpriemach, 01.08.2012 12:52:53
I po povod drugi kolumni pisuvav deka treba da se proveri potekloto na imotot na georgievski.... Covekot nema raboteno ama bas nistopred da stane politicar, a i posle toa (osven mozebi vo sferata na sivata ekonomija)... Ne treba da se bide mnogu mudar za da se znae deka toa se prisvoeni pari na danocnite obvrznici... Edna od pricinite ( no ne i opravduvanje) za toa sto ima golema evazija na danokot e tokmu ovaa misla: nie plakame danoci, a politicarite tie pari gi kradat i uste so seta arogancija se falat so toa... Tie sto kradat Zakonot treba da gi goni... ili ovie se kradci od poviska klasa za niv zakonot ne vazi.. Ke vazi, ke vazi eden suden den.. UJP kade si sega? Otvori istraga ili treba da se javuvame na besplatniot telefon za da prijavime ociglrdna korupcija??????...
jimmy1, 01.08.2012 13:34:55
Japonija e edna od naskapite drzavi vo svetov. Pred nekolku godini jas vo Tokio plativ $59 AUS. Kolku ke mu treba samo na Lavot za da prezivee za tie nekolku dena.
demokrat, 01.08.2012 13:51:15
od koga zastana na celo na vmro np najmnogu naslovni strani od site politicari ima lubco sto e rabotata?
Siromav, 01.08.2012 14:21:29
A kako se tolku mnogu zbogati? Prashajte go togashniot minister za finansii, koj po slovo na zakonot mora toa da go znae. Duri i odobri! Togaj, dragi patrioti, ne davavte losha zbor za Ljubcho da se kaze, isto kako i sega za Grujo, a Grujo ke vi bide pogolema mora od Ljubcho. Ke se kaete i sramite, no na zalost, povtorno kasno. Seto podocneshno plukanje i odreknuvanje ke bide uzaludno. Zatoa, probudite se na vreme. Vo pravo e eden komentator, Ljubcho e samo iskren, drugite da ne se sluchajno za zalenje? Ma site se ista bagra! Na zalost i site nie *tupaci* od drugata strana.
do Itar Pejo i Baraka, 01.08.2012 17:53:46
Koreja e samo Koreja,odnosno oficijalno Republika Koreja,a ne juzna.Ljubco e vekje eden od najnegativnite lica vo Makedonija i posle nekolku godini i decenii toa ke si ostane.Za toa samiot toj si e vinoven
vmro-ovca od pamtivek, 01.08.2012 18:12:03
devedesetite godini ljupco dojde zaedno so pokojnata dosta vo stip so edna stara lada za da mu kupat konduri ponatamu ne treba da objasnuvam...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 22°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 19°C

Недела
Сончево
Макс: 38°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Френклин до злато со светски рекорд
На трката на 200 метри грбно Американката Миси Френклин златниот медал го освои со време на нов светски рекорд, а изнена...
Првите медали во атлетика за Мајевски и Дибаба
Мајевски го одбрани златниот медал од Пекинг во дисциплината фрлање ѓуле, а Дибаба од Етиопија го освои златниот медал в...
Преглед на освојувачи на медали - 7.ден
По седмиот натпреварувачки ден 54 држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |