Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.04.2012, 20:17

Панде Лазаров осуден на пет години затвор

Поранешниот директор на ЕСМ попладнево е осуден за злоупотреба на службена должност

Поранешниот директор на ЕСМ Панде Лазаров е осуден на пет години затвор. Пресудата ја изрече судијката Весна Димишкова. Лазаров беше приведен во 2008 со обинување за злоупотреба на службената положба и овластување и перење пари и други приноси од казниво дело, но беше пуштен да се брани од слобода со кауција. 

Според обвинението тој во периодот 1996 до 1998 година присвоил 190 илјади германски марки и 300 илјади американски долари. Добиените средства биле на име на провизија по склучените договори за деловна соработка.

Пресудата ја изрече судијката Весна Димишкова.


Статијата е прочитана 3719 пати.

Испрати коментарЧеститки за Велигден од македонскиот државен врв
Најмалку 27 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Хаити
Венизелос - Германија заработи 400 милиони евра на грчката криза
Владина делегација по инвестиции во Русија
Почина најстариот Македонец во светот
Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција
Разрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Бериша се надева на решение за Македонија во Чикаго
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонато��“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од п��четок на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското семејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата потомка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениSecko, 05.04.2012 22:16:10
Licno go poznavam od vremeto koga dojde na rabota vo rudnik Demir Hisar kako mlad inzenjer,i iznenaden sum od ova sto sega mu se slucuva!!Bese odlicen drugar i jak strucnjak-ing geolog. Cudno kolku lugjeto se menuvaat,ili :daj mu vlast , pa ce go vidis koj e i kolku vredi!!!Spored ova za kolku pari go tovari sudot,mojot star poznanik eftino se prodal!!
Sotir Sotirovski, 05.04.2012 23:14:49
Kako e mozno da go osudat za perenje a ne za toa sto ja kradel ESM i narodot? Ova e nevidena pljacka od partiski covek. Imaat li nasive partii i nekoja kontrola na svoite clenovi sto gi zaposluva?
bobi, 06.04.2012 00:44:45
a parite gi varti mu gi zedoja nazad ???
Ivan, 06.04.2012 01:50:19
So sreca Gospodine Lazarov ,dolga e rakata na pravdata
Мене, 06.04.2012 02:12:31
Јас ДОБРОВОЛНО се пријавувам да лежам 5 години затвор и за половина од УКРАДЕНАТА сума. Срамота...до денар да му се конфискува.
Alter Ego, 06.04.2012 06:40:19
A ke lezi ili isto kako drugar mu Lambe Arnaudov ke se seta po ulica Makedonija sekoj den?! Ovoj barem za sebe gradeshe a Lambe za partijata. Dolarova (Alarova) i poranesniot gradonalcalnik Gorge Arsov ke gi goni nekoj ili tie znaea da delat?! Od kade parin Alarova da plati 300000 EU danok vo kesh?! Parite nekoj ke gi vrati ili kako i ste do sega ke bide pomiluvan za dve godini? A vo meguvreme ke sedi vo otvoreno krilo. Parite nazad i presudi bez pravo na pomiluvanje!
Tурист, 06.04.2012 08:28:39
Наместо што два пати ни кажа кој ја донел пресудата, новинарот можеше да ни каже од кој степен е оваа пресуда, дали обвинетиот има право на жалба до повисоки инстанци, од кога ќе се спроведе пресудата исл.
Читател, 06.04.2012 14:32:53
Јас познавам луѓе што одлежаа затвор 5 години заради дрога, сеа се искочени и уживаат у парите, возат коли што, ако јас би ја купил на кредит, ќе треба да ја отплаќаат и внуците мои.
cicko Frojd, 06.04.2012 17:49:52
De, de...sto se bunite tolku? Pa seto toa e napraveno so partiski amin. Ke dojde pak SDSM i ke go oslobodi i pak ke go napravi direktor na ELEM, a segasniot Cingovski ke go pratat malku da polezi vo Idriz-beg, ionaka ne e poaren. Trkaloto se vrti, toa mu e rabota.....

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |