Број 3047  вторник, 28 јули 2009
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Спорт

Хамбург за Давиденко, Порторож за Сафина

Индијанаполис. Американскиот тенисер Роби Гинепри победи на АТП турнирот во Индијанаполис. Во финалето тој славеше над сонародникот Сем Квереј со 6:2, 6:4. За Гинепри ова е трета турнирска победа во кариерата, прва по пауза од три години.

Финале: Гинепри (САД) - Квереј (САД) 6:2, 6:4.

Хамбург - Николај Давиденко од Русија ја освои титулата на АТП турнирот во Хамбург што е негова, вкупно, 15 во кариерата, прва оваа година. Во финалето тој го порази Французинот Пол Анри Матје со 6:4, 6:2.

Финале: Давиденко (Русија) - Матје (Франција) 6:4, 6:2.

Порторож - Најдобрата светска тенисерка Динара Сафина триумфира на турнирот во Порторож. Во мечот за титулата, кој траеше речиси три часа, Русинката ја совлада бранителката на трофејот, Италијанката Сара Ерани со 6:7, 6:1, 7:5. Ова е 12 ВТА трофеј за Сафина во кариерата, трет во 2009 година.

Финале: Сафина (Русија) - Ерани (Италија) 6:7, 6:1, 7:5.

Бад Гаштајн - Германската тенисерка Андреа Петковиќ го освои турнирот во Бад Гаштајн по победата во финалето над Романката Ралуца Олару си 6:2, 6:3. За 21. годишната Петковиќ, 98 тенисерка во светот, ова беше прво ВТА финале.

Финале: Петковиќ (Германија) - Олару (Романија) 6:2, 6:3.


#
Статијата е прочитана 195 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Србија и Хрватска продолжуваат со сите клубови во Европа
Одензе - спој на данска цврстина и африкански шмек
Ставрев ќе суди во Португалија
Холандските јуниори шампиони на ЕП, Б дивизија
Контадор вторпат го освои Тур де Франс
Шест светски рекорди на мундијалот во Рим
Ибрахимовиќ стигна во Барса среќен како дете
Барикело- Пријавив проблем со амортизерите уште во саботата наутро
Во драматичниот тај-брејк Бразил ја исфрустрира Србија