Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

ЕДИТОРИЈАЛ

Дефицит на стратегии за трговскиот дефицит

Александрија Стевковска

Македонија се соочува со најцрното економско сценарио во својата историја, во исчекување експлозија на последиците од досега невидениот раст на трговскиот дефицит. Дефицитот досега можеби и не изгледаше „толку страшен“, бидејќи сите земји имаат дефицит, некоја помалку некоја повеќе, но пробивањето на границата од две милијарди долари значи дека треба да се вклучи сигналот за аларм кај сите надлежни инстанции, за да се преземат мерки за санирање на последиците, но и за да се забави процесот на раст на дефицитот. Сликата за понирање на македонската економија се комплетира со прогнозите дека до крајот на годинава може да ни се случи дефицит од три милијарди долари, што би значело крах во секој поглед, а не само економски.

Ова предвидување се заснова на фактот дека рецесијата што го зафати светот речиси ја стопираше побарувачката за металите кои ги произведува нашата индустрија и чиј удел во извозот е најголем. Падот на интересот за метали значи дека Македонија наредните месеци речиси нема да извезува, што уште повеќе ќе ја зголеми разлика меѓу увозот и извозот, во корист на увозот. Намалувањето, пак, на извозот, освен што дополнително ќе го подгрее растот на трговскиот дефицит, ќе остави илјадници луѓе без работа, што веќе станува сурова македонска реалност.

Тоа би значело дека негативните импликации од светската криза, освен на трговското салдо, посредно влијаат и врз нашето стопанство, кое се' потешко се снаоѓа во безмилосните услови за работа. И додека до неодамна главен виновник за уништувачкиот поход на дефицитот врз нашата економија беше неконкурентноста на нашите производи, поточно извозот на полуфабрикати наместо готови производи, како и високите цени на енергенсите, сега проблем е и светската глобална криза, која ги парализира сите економски активности. Таа криза отвора простор за уште поголем пад на економијата, а раст на дефицитот.

На опасноста од трговскиот дефицит која го демне стопанството и потребата од државна интервенција беше укажувано од експерти и меѓународни економски институции, но Владата беше глува. Во услови на брзорастечки дефицит, млако изгледаат изјавите на одговорните дека дефицитот е закана, но не толку голема и страшна, бидејќи се' уште има средства со кои тој се покрива, а тоа се дознаките од странство и инвестициите. Тоа дека ние, но и сите земји во светот, имаме проблем докажува актуелната ситуација, поради која, најверојатно извесен период, ќе секнат и двата извора за покривање на негативната разлика што се јавува меѓу увозот и извозот. Ќе се намалат дознаките, ќе се намалат инвестициите. Тоа значи дека земјава итно мора да преземе мерки за заживување на стопанството и да се обиде дел од увозот да супституира со сопствено производство.

Според експертите, државава мора да им помогне на фирмите со финансиска инјекција, која ќе овозможи пребродување на овие тешки времиња, а фирмите мора да се преструктурираат и да работат на извоз од секторот на услуги кои доминираат во извозот на развиените национални економии, како што се информатичките, финансиските и инвестициските услуги, кои можат, исто така, да ја кренат вредноста на македонскиот извоз.

Многу важно и позначајно за нашето стопанство, исто така, е да се изработи економска политика за зголемување на извозот, што ќе подразбира поттикнување на менување на производната структура на капацитетите за да се добие заокружен систем на производство, со што производите би биле целосно македонски. Со тоа би се намалил дефицитот и Македонија би добила конкурентни и брендирани производи кои би биле барани во перидот на заздравување на светската економија, би обезбедувале поголем девизен прилив и би ги ублажиле последиците од дисбалансот на увозот и извозот.


Статијата е прочитана 343 пати.

Испрати коментар

Од: RR: Ima li pilot vo avionot?
Датум: 17.10.2008 01:22:40
Ekonomskite "eksperti" vo Vladata se zanimavaat so proshiruvanje na spisocite za rasfrlanje na budzetskite sredstva po novi ostvaruvanja od potokalovata programa vo 100 pantrivi chekori.Ne im e prioritet da se zagrizhat nitu za trgovskiot deficit,nitu za svetskata finansiska kriza,koga toa treba da oznachi steganje na remenot na javnata i lichnata potroshuvachka.Kumot,kandidat za Pretsedatel ,se promovira edinstveno kako nezamenliv uvoznik na skapa struja,za koja se frlija desetici milioni evra,a ekspertski ni deli soveti kako kolumnist kako da sme padnati od Mars.Mister Rejting,osven nabildanite epp-plateni procenti ,nishto drugo ne go interesira.Politichkata izolacija vo koja ja turkaat Makedonija nema istovremeno da bide i finansiska.Krizata ne kje ne odmine ni izolirani vo getoto na Grujo.Avionot e vo sloboden pad,a pilotot so familijata kje se katapultira po nafatiranjeto so pernichinja okolu sebe za meko prizemjuvanje na posigurno mesto,od rizichnoto pagjanje vo ambisot na ekono
Од: razrabotena strategija
Датум: 17.10.2008 01:47:13
Vladata vece ima dobro razraboten strategija za resavanje na prasanjeto na trgovskiot deficit i saniranje na posledicite na nadoadjackata ekonomska kriza. Ce izgradi uste stotina sportski sali, za nevrabotenite da vezbaat i se zagrevaat, ce se izgradat oblakoderi od 160 kata od koi polesno ce mozat da se frlaat potencijlnite samoubici , koi ce ostanat bez rabota i zivotna perspektiva, ce izgradi skokalnica za skok vo ambis, i ce izgradi uste dvaesetina crkvi za da se molime na Boga , bidejci samo cudo bozjo moze da ne spasi od ovaa agonija.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Џез-фестивалот немал ниски удари од политиката
Црвенковски и Груевски пак ќе се договараат за предлогот на Нимиц
Непресушна тага по Тоше
Зденко
Претходен број
Кога се' ќе се собере, пораз ќе остане
ЕУ повика на светски самит за кризата
Црквата ги доби плажите во Градиште
Кој повеќе ќе промаши
Нова тактика на талибанските борци
Абрамович ќе гради монденска туристичка населба во Љубаништа?
Чекаме воз без возен ред
Булшит
Неизвесна иднината за 3.500 работници во металургијата
Verbatim