Број 3364  сабота, 21 август 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Стил

Site Meter
Политика
Нови 23 вработувања во градинки


Градинките во скопската општина Чаир вчера добија согласност да вработат 23 негувателки, воспитувачки и друг помошен персонал, кои повеќе години се ангажирани со договор на дело. Градинките сега ќе треба да распишат конкурси за вработување на кои ќе можат да конкурираат сите оние што беа ангажирани со нерешен статус. Во градинките на територијата на Општина Чаир работат 80 лица со д��говор на дело.

Како што рече вчера министерот за труд и социјала, Џелал Бајрами, доделените 23 согласности се први од предвидените 100, колку што ќе се вработат во градинките во Скопје до крајот на годинава. Со договор на дело во сите градинки во скопските општини повеќе години работат околу 300 воспитувачи, негувателки и друг помошен персонал. (С.Р.)

#
Статијата е прочитана 548 пати.

Испрати коментар

Од: Tijana
Датум: 21.08.2010 01:21:47
So ovie vrabotuvanjata ubedlivo vodi Koce - Kocka. Denovive vrabotil 12 redari vo Sobranie na Grad Skopje i da bide ironijata ushte pogolema site 12 gi smestil vo edna kancelarija. Dali moze da zamislite kako izgleda na eden metar kvadraten eden covek. Toa e pod sekoe covecko dostoinstvo. KOCE !!!, mandatot brgu pominuva mozesh li da se zamislish kako del od tie redari ?

Најди! во Утрински
Политика
Шутка му се жали на Брисел зашто ја не��а на туристичка мапа
Берово ќе живее од туризам
Учество на „Биенале во Венеција 2010“
Уште четири нови затруени кошаркарки