Број 3282  петок, 14 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Магазин

Site Meter
Политика

Политичарите не сакаат критики

Миркица Поповиќ

Бројот на кривични пријави против новинари за клевета и јавна навреда е во постојан пораст. Кривичните пријави и односот на јавните личности и судовите беа тема на дискусија на вчерашната дебата „Клеветата и навредата - цензура, автоцензура или ниски професионални стандарди“ во организација на Здружението на новинари.

Минатата година, според информациите на ЗНМ, биле поднесени 150 пријави. Точниот број, според Роберт Поповски, претседателот на ЗНМ, не може да се дознае, бидејќи судовите не даваат конкретни информации за бројот на кривични пријави против новинарите. Во најголем број пријавите одат директно до новинарот, автор на текстот, но не и до медиумот каде што е објавен.

„И покрај најавите на некои политички партии, особено на ВМРО-ДПМНЕ, дека нивни функционери ќе ги повлечат пријавите, нашите информации од новинарските редакции говорат дека е во сериозен пораст бројот на кривични пријави за клевета против новинарите. Оваа инфлација од кривични пријави мора да престане и судовите мора да започнат со правична практика во овие случаи, бидејќи нивниот начин на судење само создава впечаток на вршење тортура врз новинарите“, истакна Поповски. Според него, поднесувањето кривични пријави за новинарите води кон цензура или автоцензура, внесување страв кај новинарите и дефинитивно намалување на професионалните стандарди. Несомнено е дека сите носители на јавни функции треба да бидат многу поподложни на јавна критика, да имаат поголем праг на толеранција за таа критика.

Досегашното искуство и анализа на професорот Никола Тупанчески и адвокатот Филип Медарски, кои се занимаваат со случаи на кривични пријави за клевета против новинари, зборуваат дека многу мал број од кривичните пријави завршуваат со правосилна пресуда. Епилогот на дел од нив е парична казна, која во најголем дел од случаите не одговара со моќта на новинарите и медиумите. Висината на казните се движи од 15.000 денари до над еден милион денари. Медарски укажа дека најголем дел од случаите на кои тој работел се покажале неосновани. Доказ за тоа е дека ниту еден новинар не бил осуден, а има само еден случај на осудителна пресуда, која е обжалена и е во постапка пред Апелацискиот суд во Скопје.

Од периодот 2005-2008 година имало 117 кривични пријави против новинари, од кои 64 се запрени, 11 се ослободени од обвинение или казна, со судска опомена поминале пет, тужбата била повлечена за седум предмети, во тек била постапка во 2008 година за четири случаи, 12 биле парично казнети, а за 14 предмети била отфрлена тужбата.


#
Статијата е прочитана 600 пати.

Испрати коментар

Од: Mite
Датум: 14.05.2010 00:38:55
se slagam, no i novinarite se krajno netransparentni; eve, Internet komentarite Prvo se cenzuriraat ( se ceka na odobruvanje od Moderatorot) a potoa izleguvaat ili NE. A beka pogkedat kako e vo Srpskite i Hrvatskite mediumi. Kaj nas posebn e sprecena konkretnata kritika na lokalnite moknici po opstinite, a vo interes na parite ne mozesh da go kritikuvash ni toj sto ja rani televizijata ili vesnikot
Од: Трпе
Датум: 14.05.2010 13:38:40
Што да каже обичниот граганин,кога и новинарите не разбрале дека првата буква од дпмне не е демократска туку диктаторска партија.

Најди! во Утрински
Политика
Со песни и со ритуали за обновување на Бурмали-џамија
Панде Лазаревски, конечно, се исели од станот
Цветанов отиде со „доказите“ кај Шврговски
Во Скопје ќе се гради хотел „Мериот“