Брoj 2746  петок, 25 јули 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Фељтон
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Време
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter

Баросо ќе се огради од писмото на Груевски

Брисел - Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо се' уште го „дотерува“ писмото до премиерот Никола Груевски, но, според она што се дознава, одговорот нема да биде охрабрувачки и ќе упати на друга адреса каде што треба да се решава проблемот со правата на македонското малцинството во Грција. Дипломатски извори од Брисел вчера навестија дека Европската комисија практично ќе се огради од барањето на нашиот премиер и ќе порача дека дискриминацијата на македонското малцинство е нешто што спаѓа во националната компетенција, а не компетенцијата на ЕУ. Односно, дека решението треба да го даде Грција, односно самата таа да реши како ќе се однесува или не кон обвинувањата на македонскиот премиер.

Аголот од кој ЕК може да се занимава со ова прашање е многу мал, порачуваат од Брисел, нешто што можеше да се очекува, впрочем, со оглед на досегашната практика со третирањето на теми како оваа. Според објаснувањата овде во Брисел, ЕУ е посветена на правата на припадниците на малцинствата, но, сепак, тоа е примарна одговорност на земјите-членки во согласност со нивните уставни традиции и меѓународни обврски. Прашањето за малцинствата како такво не спаѓа во одговорностите на ЕУ. Уште повеќе прашањата иницирани во писмото, како што се национално определување, малцинства, враќање имоти и слично, се надвор од европскиот основен договор, порачуваат овие извори. Затоа, пак, ја охрабруваат најавата на премиерот Груевски во писмото дека сака да ги решава овие прашања низ дијалог со Грција како вистински чекор напред.

Очекувајќи токму ваков одговор од ЕК, грчките новинари и вчера инсистираа да добијат информација за писмото од Европската комисија, на што портпаролката Пија Хансен им одговори да не се жестат, бидејќи тој нема да стигне откако тие ќе бидат на плажа. Според неа, писмото е во форма на нацрт и наскоро ќе ��е финализира. (С.Ј.)

 


Статијата е прочитана 2415 пати.

Испрати коментар

Од: Itar Pejo
Датум: 25.07.2008 00:03:04
Sega Nikola da isprati edno pismo do Dalaj Lama. Togas grcite ce se najdat vo nebrano.
Од: Filip
Датум: 25.07.2008 00:38:41
Pocnuvajki od naslovot, niz celata argumentacija sto ja naveduvate, nikoj sto ja preletal Evropa, a ne sto zivee vo nea ne moze da poveruva deka sodrzinata na odgovorot ke bide kako sto vie sugerirate. Prvo kako moze Baroso ili EU da se ograduva od pismo napisano od drug? Dali vasiot izvestuvac go znae znacenjeto na zborot “ograduva”. Gruevski ne napisal pismo vo nivno ime za tie da se ogradat od nego? Toj napisal pismo vo svoe ime, so odredeni baranja koi mozat da se ispolnat ili ne! Velite deka argumentacijata na EU ke bide sekoja zemja da go resava toj problem spored sopstveniot ustav? Ako ustavot na zemjata odreduva postoenje ili ne na malcinstvo, kako i koi prava ke mu bidat dadeni, dali mislite deka vo bilo koja evropska zemja, spored nivnite ustavi, ke postojat malcinstva i ke imaat prava. Utrinski ne izvestuva nekorektno od Brisel, vie se sheguvate vo funkcija na isceznatiot Osten.
Од: kris
Датум: 25.07.2008 00:43:50
Znaci EU i NATO ostanuvaat gluvonemi za pravata na makedoncite! Kako ne im e sram i so koj kredibilitet samo baraat prava za albancite a ne za makedoncite? Diskriminacija do koska!
Од: t.o.
Датум: 25.07.2008 03:01:02
Дипломатски извори од Брисел вчера навестија дека Европската комисија практично ќе се огради од барањето на нашиот премиер и ќе порача дека дискриминацијата на македонското малцинство е нешто што спаѓа во националната компетенција, а не компетенцијата на ЕУ. Pa togas koj mu dava pravo na Ren Baroso Solana da ni sovetuvaat sto e najdobro za nas i kakvo ime treba da prifatime da vlezeme vo EU i NATO....Za Makedonija treba da bide pod cesta da vleze vo vakvi fasisticki organizacii...Interesno kako za nekoi raboti se nekompetentni a za drugi solat pamet ......Gospodo ne blagodaram
Од: Crown Point, IN
Датум: 25.07.2008 03:56:19
Dvolicna Evropa si gi pokazuva rogovite neli! Normalno, Reparacija na Imotite na "Nepostoeckoto Makedonsko Malcinstvo", Grcija ke go fakturira do EU, nema sigurno da odvojuvaat pari od nivniot Buget za da im platat otsteta na ludite Marsvci severno od granicata
Од: citatel
Датум: 25.07.2008 05:42:46
Me cudi kako moze se uste ne napisano pismo vie da go objavite i tolkuvate(od provereni izvori).Tolkuvate nekoi si EU zakoni,sto nema vrska.Kako ne se zastramite sto ne zastanate vo odbrana na pravata na Makedoncite od Egejska Makedonija.
Од: robert
Датум: 25.07.2008 08:39:32
utrinski za kogo ste vie,za volkot ili za jagneto. vaka nacionalno edinstvo ne se pravi
Од: jovan
Датум: 25.07.2008 08:54:13
Bidejki stalno za vazni prasanja nie samo nagagame a ne pisuvame argumentirano ,zatoa sekoj ,pa i EU pocnuva da si igra so nas. Kako prvo nie se uste ne go doznavme pismoto na Karamanlis za Gruevski, iako pismoto na Gruevski kon Karamanlis bese vo celost objaveno. Nesvakam zosto ne se objavi i pismoto na Karamanlis. Istoto ke bide i so pismoto na Baroso, nema da se objavi a novinarive samo ke nagagaat.Nikoj ne ni e kriv sto nie se bavime so rekla-kazala,pa samite si sudime onaka kako nas sto ni odgovara. Taka ne e vo realnosta. Sekogas prvo se slusaat argumentite na protivnikot i potoa na baza toa se pravi plan i se davaat protivargumenti, a ne nie argumentite na Grcite i EU gi krieme ,pa si davame nekoj nasi nagaganja kako nas ni odgovara. Toa sto Baroso go napisal sigurno ne go istresol od rakav, a i Grcite stom vaka se ponasaat so nas ,sigurno i tie imaat nekoj argument za toa, sigurno tuku taka ne im teknalo da konfiskuvaat. Treba da gi pobieme tie nivni argumenti a ne da se pravim
Од: Boro Dim
Датум: 25.07.2008 08:58:19
Luge nema pravda, ima samo interesi ! A za nasite interesi treba da se izborime !
Од: Патриот
Датум: 25.07.2008 09:12:45
Согласен со Филип! И порака до Баросо, Фуере, Сола...на...: Дали ваков одговор од ЕУ, взв искуството во МКД значи повик за -„БОРБА ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА“ на Македонците во Грција. Како што, имено, така се случи во МКД, Србија? Дали само со војна, терор, горење и палење на грчките безбедносни сили и цивили -АВТОМАТСКи и ЕУ и НАТО и сите мегународни...ВЕДНАШ ке станат надлежни???!!!
Од: Nadezen EU member
Датум: 25.07.2008 09:43:14
Gruevski i kompanija samo neka se zaebavaat i neka mackaat oci na "prostata masa" vo nasata premila drzavicka so budenje na patriotizam i podiganje na rejtingot na partijata dodeka Albanija i Srbija ne preminaa vo 5ta so 120km/h, a nie so na "Paca brodot" edvaj se dvizime so 20 km/h na pat kon EU i NATO. Cestito perenje na mozok i mackanje na oci..........
Од: mene
Датум: 25.07.2008 11:28:18
Dali izoduvanjeto na patot do EU i NATO znaci steknuvanje na pravo za negiranje na se sto ne ti se dopagja odnosno - tvoe e se sto ti se dopagja?
Од: Archelay
Датум: 25.07.2008 11:48:06
Ova e cista improvizacija zacineta so interesite na SDS i na juzniot sosed.Vakvi izvestuvaci so formula rekla kazala vo Makedonija se odamna videni.A komu trebase da se obrati Premierot.na portirot li?Znaci,ne e validna izjavata na govornikot na EU tuku validno na toa sto rekol.
Од: spiran
Датум: 25.07.2008 12:16:39
DO PATRIOT: Posle nema da vi bide mnogo priatno...
Од: jas
Датум: 25.07.2008 13:01:58
eee, toa e dupli arshin. koga nie navodno imavme problemi so malcinstvata, (navodno!), togas ni se kaci cel svet na glava. a ovoj problem e "samo bilateralen", a? evropa e stara oros*ija.
Од: Jonce
Датум: 25.07.2008 13:31:31
terorot i diskriminacijata vo odredeni zimji evropskata unija ja kaznuva so voena kampanja a terorot i diskriminacijata na makedoncite vi grcija go odobruva aj sega koj pat da go fakas
Од: EU
Датум: 25.07.2008 14:14:42
dzabe si gubi vremeto Grujo vo EU malcinski prava nese pocituvat naprotiv se vrsi asimilacija videte samo nasite deca malcinski prava znacat raspadjanje na edna drzava od takov strav danska zabrani duri i doveduvanje bracen drugar/deca/familija nadvor ad EU za da ne bidat malcinst o vo svoja drzava koj vi e kriv sto vie samo albanci vrabotuvate i ne gledate pred nos pola mak se albanizira i samo znak prasanje koga ce se otcepat a barate pravata na egej a potajno i egej?na bit pazar se e ispisano samo na albanski i albanski vi zborat i se prasuvam dali sum pijan ili lud pa ja gubite 1/3 mak a barate egej kade pretezno se asimilirani.
Од: Krsto
Датум: 25.07.2008 14:51:31
Me interesira dali nkoj znae kolkav broj na makedonci od egejska makedonija bea prifateni vo bugarija,odnosno dali bugarite voopsto prifatile nekoi od decata begalci,i kakde se naogaat sega?

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Претходен број
Зденко
Сиромашен народ - успешна влада!
„Дејли телеграф“: Ратко Младиќ го предал Караџиќ
„Големото уво“ влегува низ голема врата во приватноста
Шекеринска
Криенка со полицијата
Драмата на Егејците (23)
До каде стасуваат писмата на премиерот
МРТ ќе се ликвидира за да се формира нов јавен сервис
Повеќе време за пишување рецепти отколку за преглед на болни
Унковски со премиера во престижниот Епидаурус
Светот на новата филантропија
Вербатим