Брoj 2814  петок, 17 октомври 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Македонија

Непресушна тага по Тоше

Крушево вчера беше претесно да ги прими илјадниците обожаватели кои дојдоа да ја одбележат годишнината

Валентина Тодоровска

КРУШЕВО - Вчера Крушево беше претесно да ги прими сите пријатели, фанови, сите што го сакаа Тоше, кои дојдоа да ја одбележат првата годишнина од неговата смрт. Трагичното загинување на оваа наша легенда остави трага во неговиот роден град. Сега, една година подоцна, согласни сме и знаеме дека бевме привилегирани што живеевме во времето на Тоше. Гордост и тага беа испомешани вчера во Крушево.

„Чувствуваме голема празнина по Тоше и сега го сакаме уште повеќе“, ни кажаа средношколците од училиштето „Таки Даскалот“ од Битола, кои дојдоа да го посетат гробот на својот идол. „Од него научивме да бидеме уште подобри, похумани и почовечни“.

Неколку илјади луѓе вчера го посетија вечниот дом на Тоше на Гумење каде што запалија свеќи и уште еднаш се збогуваа со него. „Што да се каже во вакви моменти“, ја сретнавме Каролина Гочева на Гумење, која меѓу првите дојде да му оддаде почит на Тоше. „Тажно и празно. Тоше навистина беше еден и единствен“.

Така зборуваа и средношколците кои организирано дојдоа од цела Македонија. Неговите, пак, крушевчани, децата од училиштето „Никола Карев“ вчера имаа скратена настава. „Чест ни е што учиме во истото училиште како и Тоше“, ни рекоа петтоодделенците. „Нашите детства се во знак на Тоше. Ги пееме неговите песни и засекогаш го носиме во срцето“.

Инаку, светата литургија со високи црковни великодостоинственици се одржа во раните утрински часови во црквата „Света Богородица“ и на гробиштата на Гумење. Неутешни беа неговите родители Никола и Доминика. Потоа, според верските обичаи, семејството даваше ручек за душата на Тоше.

„Денес љубовта ми е храна“, полна со тага беше и пријателката на Тоше, Весна Петрушевска. „Со него замина и дел од мене и никогаш нема да ми се смени чувството што сега ми тлее во градите“.

Крушево вчера на 16. ден од октомври навистина беше во знакот на Тоше. Многумина во знакот на хуманоста, во име на љубовта го посетија манастирот „Преображение“ и запалија свеќи. „Чувството дека го нема е неверојатно“, ни спомнаа неговите обожаватели од Суботица. „Тоше е херој на нашата младост и оваа година без него е само доказ за тоа колку го сакаме“.

Кафулето „Планет“, омилено сврталиште на Тоше, беше преполно. Се слушаа неговите песни, а гостите низ солзи ги пееја хитовите „Ден за нас“, „Игри без граници“, „Тајно моја“...

Покрај многубројните поборници на песната на Тоше, Гумење вчера го посетија и луѓето од Владата - министерот за образование Перо Стојановски, Иво Ивановски, министер за информации и технологија, потоа градоначалникот на Прилеп Марјан Ристовски, хрватскиот амбасадор во РМ Иван Кујунџиќ...

Гробот го прекрија со солзи и неговите соработници од бендот, менаџерката Лилјана Петровиќ, Мартин Вучиќ и Антонија Шола, која низ солзи ни кажа дека е многу тажна.

На вчерашниот ден минатата година со 26 лета загина најдобриот машки вокал во историјата на Балканот. Момче чии концерти беа масовно посетувани и кој постави сосема нови стандарди во музиката. Тоше стана симбол на Македонија.

Последните години од животот тој стана најпродаван музичар и беше сигурен дека понатамошната кариера ќе ја насочи кон светот. Смртта навистина го зеде прерано, но љубовта што ја имаме кон него ќе го одржи жив во нашите сеќавања.


Статијата е прочитана 3385 пати.

Испрати коментар

Од: Ole - Skopje
Датум: 17.10.2008 02:32:46
Tose ne edna tuku i 100 godini da projdat TI ke ostanes vo nasite srca za na vek. TE SAKAME previse za da mozeme lesno da te zaboravime. Tagata e bolna a ljubovta vecna - TE SAKAME SITE ANGELU NAS NEZABORAVEN.
Од: Dr.Mihail Sorko ,Ohrid.
Датум: 17.10.2008 08:05:22
MUZIKATA na legendata Tose Proeski e kako LIRSKA PAJAZINA MEGJU SRCETO I MOZOKOT. Ostana da zivee zasekogas vo srceto na NARODOT. " Muzikata koja go slavi ZIVOTOT e most megju minatoto i beskonecnosta " STHENDAL ,francuski pisatel.
Од: angelina
Датум: 17.10.2008 09:41:29
Angelu moj jas vcera dojdov kaj tebe a tebe te nemase samo molk taga i solzi se slusaa vo celo Krusevo. Krusevo bese prepolno onaka kako samo ti toa go sakase polno a srcata i dusite prazni zatoa sto sve bese prekrasno no sepak samo edna misla mi doagase tebe veke te nema i sve stanuvase za mik pusto. I po edna godina moite solzi ne mozat da prestanat da pakaat po tebe moj Toska samo vremeto sto te znaev mi e vrezano vo mislite i vo srceto i toa me odrzuva naseto prijatelstvo bese nesto najprekrasno sto mi se ima sluceno vo mojot zivot.ZASEKOGAS ke ostanes vo moeto srce zatoa sto tamu si najsiguren nikoj nema da moze da te povredi.Te sakam najmnogu moj Angelu
Од: strajker
Датум: 17.10.2008 11:46:30
tose-idol na nacijata,najgolemata zaguba za Mk od osamostojuvanjeto,golem humanist,pomagac na siromasite,na hendikepiranite,zlaten slavej,ednostavno covek kako mu prilega na eden MAKEDONEC,ANGEL koj ke mu pee na boga i ke go moli gospod da bide blag kon nas Makedoncite!!!
Од: Sauz na Makedonskite organizacii vo Sofia
Датум: 17.10.2008 12:05:56
Pocivaj vo mir ANGELU nas.
Од: nina
Датум: 17.10.2008 17:49:33
Ne postojat zborovi za da se iskaze bolkata koja se natalozi dlaboko vo nasite srca...edna godina place neboto nad Makedonija,a ima i zosto...legendata se pretvori vo mit, se pretvori vo SVETA IKONA...koja ke zivee vecno...Te sakame...
Од: Tanja
Датум: 17.10.2008 22:48:29
Uffff kolku e tesko i bolno... gi otvori granicite na MK i donese iljadniciiii luge od sekade vo svetot vo tvoeto rodno Krusevo...gi polnese dusite na lugeto so svoite pesni i dela... a sega site doagaat da ja polnat tvojata dusa... da go vidat tvoeto Krusevo i da gi slusaat tvoite pesni...site ja baraat utehata vo tvoite pesni, tvojot lik i tvoite dela... Se nadevam deka ova od negde go gledas... POCIVAJ VO MIR LEGENDO!!!

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Плоштадот во Скопје потопен во солзи
Џамбо-плакати на Тоше осамнаа во Загреб
Балканските медиуми за годишнината од погибијата
Иконостасот за манастирот на Тоше ќе тргне за Крушево во април
Маратонците тргнаа во 6,20 часот од Нова Градишка
Ѕвездени моменти низ фотографии
За битолчани Тоше има само датум на раѓање