Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
10.10.2012, 14:46

(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјатаОсвен зграда за седум владини институции на просторот има маркица и за нов објект на ЕЛЕМ

ФОТО: Петр Стојановски

Деценискиот парк спроти хотелот „Бристол“ од денеска е претворен во уништен простор. Рачно и машински десетина работници од изутрината почнаа со масовната сеча на дрвјата. Иако никој од надлежните не информираше зошто се уништува паркот, извесно е дека тој за некој ден целосно ќе замине во минатото, бидејќи теренот треба да се подготви за градилиште. На тоа место има две маркици за изградба на десеткатници. Едната е наменета за ��бјект во кој ќе се сместат седум владини институции, а другата за нов административен објект на ЕЛЕМ.Која од зградите ќе почне да се гради, вчера не успеавме да добиеме одговор. До неодамна Владината служба за општи и заеднички работи беше во потрага по фирма која ќе го изгради објектот за административците, додека ЕЛЕМ, пак, го избра идејното решение за изгледот за зградата, но, досега не сакаше да го презентира во јавноста. Единствено се знае дека објектот ќе биде во стилот на класицизмот, а налик на градбите од „Скопје 2014“ ќе биде и објектот на администрацијата.Инаку, во случајот со административниот објект, владината служба е задолжена да ги заврши сите процедури околу избор на фасадата, изработка на проектот, избор на изведувач, обезбедување градежна дозвола, додека изградбата ќе ја финансираат институциите што ќе се сместат во објектот. Во него простор ќе има за Централен регистар, за Комисијата за хартии од вредност, за Агенцијата за супервизија, за Регулаторна комисија, М-НАВ, а дел ќе биде резервиран и за АД за станбен и деловен простор и за Фондот за осигурување на депозити. (Дс.Т.)

Статијата е прочитана 1831 пати.

Испрати коментарПромовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубов��ицата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасing.arh, 10.10.2012 15:16:36
SRAMOTA !!!
gneven, 10.10.2012 15:21:13
site zeleni parkcinja vo centar otidoa, seljacanata organski ne podnesuva zeleni povrsini - treba da se proanalizira pricinata za ova, moze edinstvena asocijacija im e naporna rabota na pole, prljavi opinci...
cobe, 10.10.2012 18:04:23
За Преродбенициве не треба да постои зелена површина..............јако се вредни, ама само за 2 км. квадратни во центарот на Скопје...........остатокот од Македонија почнува да личи на пустелија.............
zagrizen, 10.10.2012 18:33:15
Ma kakvi 10 katnici, dajte spomenici!Felco, ovie ne se normalni neli?! Ama tie imaat kade da si pojdat na zeleno, doma na selo.Za vikend, za praznik.A traumite i frustraciite od detstvoto koga napasuvaa dobitok, gledajki zeleni povrsini, i so kopnez za da dojdat vo Skopje moraat nekako da si gi izlecat.Dojdoa nivnite 5 minuti.Seljak e najopasen koga ke dojde da zivee vo grad, pa uste da se dokopa do vlast... tuuuu, koj e kako nego, a?!Unistija Zena park,Ilindenska,parkot do Alumina,Vodno,parkceto vo Centar,drvata na JNA (znaat patriotite za koj bulevar stanuva zbor),sega ova. Majkata mu ja rasplakaa na Skopje.Go masakriraa.Znaat li za dosta?!A na kicot koj se gradi, barokot,spomenicite moze samo da se vooducevuva seljancaanata, arpata.Normalen covek, pa pogotovo Skopjanec, ne! PS, ima ogromna razlika pomegju SELJAK i SELANEC. Selanite se i te kako dobra kategorija na lugje, no koga selanecot ke se pokondira i stane SELJAK toa e veke druga prikazna, toa e katastrofalna tragikomedija.
citatel, 10.10.2012 20:20:07
Mnogu tazno, no si zasluzuvame, trebase so ziv zid da se brani parkot
sandre, 11.10.2012 00:36:44
Vandali. Ova samo (ne)luge sto go mrazat Skopje i sto mrazat se sto e civilizirano i urbano mozat da go napravat. Odete si tamu od kade sto se ste se okotile. Vasiot primitivizam smrdi do boga. So omraza ne se gradi idnina. Makedonija i nejzinite gradjani se umorni od vaseto nasilstvo.
GO SAKAM SKOPJE, 11.10.2012 01:09:28
Ziveev vo grad nadvor od Makedonija.Imav kukja so dvor, poln so cvekinja i ukrasni drvja, za cija ubavina imavme dobieno i nagradi. Edno od drvcata se *razbole* i pokraj sdite napori, ne uspeavme da go odrzime vo zivot. Bidejki mi drzese senka i go pokrivase nepotrebno trevnikot, si dozvolivme,po kratka postapka, da go iseceme. I...eve belja; ne znam kolku dushi od Opshtinata, dojdoa da gledat , isprashuvaat, zapishuvaat i reshavaat sto da pravat so mene ,poradi zlocinot.Jas si bev kazneta,a na mestoto vednash nasadija drugo drvce koe si go plativ zaedno so site troshoci! Drugpat, vo gradot se gradeshe tranvaj.Za taa potreba trebeshe da isecat nekolku povekegodishni drvja(kako onie na nekogashniot bul. JNA )no zitelite od kukjite pred koi bea sadnicite,pokazaa nezadovolstvo . Ministerstvoto za trnsport MORASHE da ja promeni trasata na tranvajot !Samo,toa ne bese vo Skopje, a Gradonacalnikot bese gradsko dete kako i ministerot na transport i sluzea po zelba na gradot i zitelite,

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |